Susze i pożary w Stanach Zjednoczonych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.05.2014

Susze i pożary w Stanach Zjednoczonych

Pożary w Kalifornii spowodowane anomaliami związanymi z rozkładem wilgotności pozbawiły wielu ludzi domów. Na szczęście władze w porę ewakuowały ludzi. Nie tylko spalone zostały domy, do pożarów doszło także w tamtejszych lasach.

SuszaUSAmaj2014

Osoba obserwująca koszmar w postaci pożaru domu (źródło zdjęcia: U.S. Drought Monitor)

Najwięcej drzew w lasach spłonęło w hrabstwie San Diego. Niedawno NASA przewidywała powodzie. Badała dynamikę topnienia lodu w zachodniej części Antarktydy, a teraz Amerykanie muszą walczyć z kolejnym atakiem, czyli suszami, który dotyczy połowy kraju.

Miejsca, w których doszło do katastrofy, podali klimatolodzy na mapie z Narodowego Centrum Monitoringu Susz. Śledzili rozkład wilgotności. Najbardziej dotknięte  suszą obszary, w zależności od stopnia braków wody, to te zaznaczone w poniższej mapie na czerwono.

Susza_mapa_USAmaj2014

Źródło zdjęcia: U.S. Drought Monitor

Przyczyn tak ekstremalnych susz naukowcy nie są jeszcze w stanie precyzyjnie wskazać. Jednakże do anormalnych susz dochodzi w Stanach Zjednoczonych od 200 roku. Nie jest wykluczone, że powodem są po prostu pogodowe w odniesieniu do temperatur. Zima była trochę deszczowa, śnieg padał nieoczekiwanie raz mocno, a raz słabo.

Zagrożone są uprawy pszenicy, tj. 54%. Kukurydza – 30%.

SuszaUSAmaj2014_2

Ewakuacja dziesiątek tysięcy ludzi ze strefy, w której doszło do pożarów (źródło zdjęcia: U.S. Drought Monitor)

Źródło: KP/U.S. Drought Monitor


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika