Misjonarze zamiast gender | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.02.2014

Misjonarze zamiast gender

Trudna sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej zwróciła naszą uwagę na misjonarzy – duchownych pomagającym najbiedniejszym, pracujących w odległych, egzotycznych krajach, ludzi wyjątkowo odważnych.

misja

Szkoła w Republice Środkowoafrykańskiej.

Na wyjeżdżają księża, ale także zakonnicy. W odległych krajach zajmują się najrozmaitszymi formami pomocy – budują wioski, szkoły, szpitale, czasem nawet studnie – jeśli jest to niezbędne. Pomagają ofiarom wojen domowych, sierotom, albo po prostu ludziom ubogim, których w krajach afrykańskich nie brakuje.

Działalność misyjna to jedna z najbardziej chlubnych i jasnych stron funkcjonowania ogólnie pojmowanego kościoła katolickiego. I dziwić może to, że na temat pracy misjonarzy tak mało się mówi.

Można zaryzykować tezę, że gdyby kościół, zamiast inicjowania absurdalnych debat o gender, wywoływanych tylko po to, aby przykryć niedawne skandale pedofilskie z udziałem duchownych, mówił i pokazywał, jak wiele dobra czynią odważni, bohaterscy w najodleglejszych krajach na świecie, każdego dnia ryzykując zdrowie a nawet życie – wizerunkowo zyskałby na tym zdecydowanie więcej.

Zamiast tego mamy księdza Oko objeżdżającego całą Polskę, wygłaszającego dziwaczne pseudonaukowe teorie w dodatku w formie, która często daleka jest od ogólnie przyjętych sposobów komunikacji w świecie nauki.

A misjonarze? Pomimo zagrożeń nadal pracują, niektórzy giną, niektórzy zostają kalekami. Ale to, co robią, nie za bardzo interesuje media, które z lubością promują jałowe debaty, pozorowane kłótnie i matkę Madzi. Ale może to i lepiej, bo obecność ekipy telewizyjnej w pracy misyjnej raczej nie pomoże, ewentualnie może zaszkodzić.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>