Before the flood – dokument ku przestrodze | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.03.2017
Film | Autor: Redakcja

Before the flood – dokument ku przestrodze

Wizja drastycznych zmian klimatycznych wydaje nam się surrealistyczna, bo przecież nie doświadczamy jej bezpośrednio. Zimą od czasu do czasu spada kilka centymetrów śniegu, sierpniowe słońce nie wypala dziur w naszym ciele, nadal zdarzają  się  kilkustopniowe  temperatury,  więc  „gdzie  jest  globalne ocieplenie?” Jak uświadomić  tak  niebezpiecznie  odrzucające    egocentryczne społeczeństwo o tym,  że negowanie  problemów  ich  nie  rozwiąże? Czy  jeden  z  najbardziej znanych  i  najlepiej zarabiających aktorów  na świecie  jest w stanie dokonać tego, co  nie udało się dziesiątkom naukowców – zmienić postrzeganie tego problemu?

Syzyfową próbę podjął Leonardo DiCaprio. „Before the flood” to film dokumentalny, który  pokazuje  skutki  nierozważnej  działalności  człowieka  i, ku  przestrodze, ewentualny  wręcz  postkatastroficzny obraz  świata  w  niedalekiej przyszłości.  Ramę kompozycyjną dokumentu stanowi tryptyk Hieronima Boscha „Ogród rozkoszy ziemskich”. Bardzo nietypowe połączenie malarza późnego gotyku i wczesnego renesansu z problemami środowiska ma swój początek w dziecięcych latach zdobywcy Oscara, który na potrzeby filmu piastuje kilka  stanowisk  jednocześnie:  jest  narratorem, przewodnikiem  i  naukowcem,  który stara się odpowiedzieć na pytanie, w jakim stanie znajduje się obecne środowisko.

Szukanie odpowiedzi to wyprawa przez znane krajobrazy w mniej znanych odsłonach, rozmowy z miejscową ludnością, naukowcami a nawet przywódcami struktur państwowych i kościelnych.  Niedostępna  większości  ekspedycja  odsłania  nie  tylko katastroficzne efekty wizualne, doszukuje się także zależności pomiędzy wielkimi koncernami a politykami. Podaje dane statystyczne, które w zastraszającym tempie zaczynają działać na niekorzyść środowiska. Cały pesymizm, który emanuje z każdego miejsca, od każdej zagrożonej wyginięciem istoty, od  każdego  krajobrazu  przypominającego  kadr z filmu „Mad  Max”,  od  każdej zanieczyszczonej  rzeki,  od  każdej  maski  zakładanej  w obawie  przed  własnym  zdrowiem, wynikają z bezsilności, która wiąże się z pieniędzmi i władzą. Nikt nie zamknie koncernów paliwowych, kiedy to one stoją u podstaw własnego sukcesu.

Co zatem odróżnia film „Before the flood” od innych produkcji National Geographic? Niezwykła,  wręcz  artystyczna  obrazowość  i  prostota.  Oczywiście,  dane statystyczne przedstawione  na  różnego  rodzaju  wykresach  są  również  bardzo  pomocne w  nakreślaniu problemu,  jednak  to  nie  one  są  tym,  co  urzeka.  Widok  katastrof platform  wiertniczych, obumierającej  rafy  koralowej,  wyjałowionych  obszarów  leśnych okraszonych minimalistycznym komentarzem pozostawia nam przestrzeń do rozmyślań nad tym, czy groźba globalnego ocieplenia to tylko surrealistyczny obraz, czy może to coś, co dotyczy wszystkich ludzi i każdego z osobna.

Produkcja  Leonardo  DiCaprio  nie  daje  konkretnej  odpowiedzi  na  pytanie, jak uświadomić  społeczeństwo,  że  problemy  powinno  się  rozwiązywać  a  nie  negować. Samo podjęcie próby szerzenia świadomości w temacie, który jest bliski każdemu z nas jest godne pochwały, natomiast w połączeniu z precyzją, dbałością o szczegółyi charakterystyczną, niestandardową  konwencją umiejscowienia  kondycji współczesnego środowiska w  tryptyku Hieronima Bosha, stanowi nie tylko nie lada gratkę dla ortodoksyjnych ekologów ale również dla miłośników kina.

  producenta i aktora  z  imponującym  doświadczeniem  zawodowym  oraz aktywnym  członkiem  ruchów  walczących  z  zanieczyszczaniem  środowiska  zapewne  nie  zmieni zdania  ludzi  na  wyższych  szczeblach  hierarchii  społecznej  utrzymujących, że globalne ocieplenie to bajka. „Before the flood” nie został stworzony w celu sakralizacji działalności  Leonardo  DiCaprio,  podstawowym  założeniem  produkcji  było dotarcie do możliwie jak największego grona odbiorców, przypomnienie obywatelom świata, że problem istnieje i uciekanie od niego nie pomoże ani im ani tym bardziej planecie na której żyją oni i ich dzieci.

Natalia Borek


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
 1. Johny Polak pisze:

  „zapewne nie zmieni zdania ludzi na wyższych szczeblach hierarchii społecznej utrzymujących, że globalne ocieplenie to bajka” :

  Pani Natalio, Di Caprio jest mimo bycia wielkim aktorem, taka sama marionetka Hollyjewoodu jak reszta :
  a taki dran jak Kerry, czlonek Skull and Bones w jego towarzystwie : to nakazuje kazdemu kto MA pojecie o rzeczywistym ukladzie sil zakwestionowac takie „przekazy” !

  o ile wogole jest jakies globalne ocieplenie, jest ono spowodowane dzialalnoscia Slonca…Pani dziennikareczko !

  Szkoda gadac, pani reprezentuje typowo systemowa logike.
  Ziemie zniszczyla monokultura rolna, a rzeznie skazily rzeki najbardziej po chemicznych czy radioaktywnych wyciekach : o tym Leonard nie powie ? Meat is murder…

  Pani recenzja jest bardzo naiwna :
  oczywiscie ze Ziemia jest zniszczona, ale to Elity wciskaja nam kity o ociepleniu by ukrywac wazniejsze przyczyny :

  bo argumenty ponizszego filmu sa o wiele mocniejsze niz amerykanskie przedstawienie, wstyd mi za te pani „rewelacje” ktore sa tylko smutnym bezrefleksyjnym powielaniem gownoprawdy systemowe.( Ale pewnie miala pani dobre, jeno maksymalnie naiwne intencje haha )

  Szwindel globalnego ocieplenia :

  https://www.youtube.com/watch?v=52Mx0_8YEtg

 2. Heniek pisze:

  Fakt, wystarczy kilka minut tego filmu zobaczyc by sie oczy otworzyly :
  ale nie tego „zrecenzowanego” przez N.Borek,
  a rewelacyjnego *Swindel globalnego ocieplenia* !

  Artykul Natalii Borek to SZWINDEL tez. Niestety !

  Powielanie klamstw, naiwna wiara w „wielkiego Aktora” :
  naiwna autorka ufa swiatowym manipulantom. Jednak ufam (komus trzeba ? ) ze to nie z wyrachowania, a z wlasnej ignorancji itd.

  Pani Natalio, dzieci niektore w podstawowce lepiej sie orientuja w temacie niz Pani. Obciach !

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>