Apel do minister nauki: Nie każdy światowy trend jest dobry!!! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.06.2015

Apel do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: „Nie każdy światowy trend jest dobry!!!”

W cieniu „afery Stonogi”, niema niezauważony, przeszedł już do historii (przynajmniej na razie) czarny marsz (studentów i wykładowców wyższych uczelni).

Strokefinder_nauka

Powiem szczerze, tak właśnie wyobrażałem sobie protesty młodzieży w najczarniejszych czasach, gdy polscy uczniowie protestowali przeciwko próbom pacyfikowania ich polskości. Ale nie o tym chciałem pisać.

Natomiast chciałbym zauważyć opublikowaną w mediach wypowiedź pani , Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Na zarzut, że przynajmniej w niektórych przypadkach system grantów jako źródeł finansowania nauki niekoniecznie musi się sprawdzać powiedziała, że (cytuję z pamięci): „nie możemy odstąpić od systemu grantów, bo cały świat idzie w tym kierunku”.

Chciałoby się rzec: a cóż to za argument, w dodatku w ustach naukowca, profesora? Szanowna Pani minister. Może się mylę, ale były czasy, gdy cały świat uważał, że Ziemia jest płaska. Później cały świat uważał, że centrum świata stanowi Ziemia, a Słońce krąży dookoła niej. Coś mi podpowiada, że do obalenia tej drugiej teorii przyczynił się niejaki . To dość znane nazwisko. Polaka.

Może więc nie przywiązujmy się do różnych, obowiązujących nawet w całym świecie teorii, trendów, schematów. Traktujmy nasze uczelnie, uniwersytety jako miejsca, w których właśnie poszukuje się nowych rozwiązań, buduje nowe teorie, pozwala myślom być niczym nieskrępowanymi. Dopiero wówczas, jeśli dołożymy do tej intelektualnej swobody gigantyczną pracę i wielkie talenty Polaków (wierzę, że takie posiadamy), będziemy mogli szczycić się kolejnymi nagrodami Nobla. Czego i Pani, i nam wszystkim, serdecznie życzę.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>