Czeka nas wielka zmiana. Czy będzie wojna? | Gazeta Bałtycka , 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Opublikowano: 3.07.2015

Czeka nas wielka zmiana. Czy będzie wojna?

w najbliższym czasie przestanie istnieć na dotychczasowych zasadach. Rozpad będzie prawdopodobnie także początkiem bardzo poważnych zmian społeczno-gospodarczych na świecie.

wojna_w_syrii

Zmiany na polskiej scenie politycznej, budzenie się ducha inaczej niż dotychczas rozumianej obywatelskości i znacznie bardziej realnej demokracji jest w mikroskali odzwierciedleniem tego, co dzieje się również na całym świecie. Do głosu zaczynają dochodzić zwykli obywatele – ofiary przebiegłych finansistów z , rzesze wykluczonych społecznie, i tych, którzy zostali sprowadzeni do roli taniej siły roboczej, bez szans na samorealizację, bez szans na spełnienie choćby minimalnych, poza egzystencjalnymi, potrzeb.

Obecna organizacja świata, w której dominuje kapitalizm, z każdym rokiem coraz bardziej drapieżny kapitalizm – nie zapewnia równowagi pomiędzy kapitałem a człowiekiem. Kapitał znaczy coraz więcej, człowiek na znaczeniu traci. Ta dysproporcja jest już zbyt duża i zbyt dokuczliwa.

Do czego prowadzi brak równowagi? Do gwałtownego załamania się systemu i do nowej organizacji świata. W historii ludzkości wielokrotnie upadały wielkie imperia, bankrutowały wzniosłe idee. Działo się tak zawsze wówczas, gdy zapominano o równowadze społecznej, ekonomicznej, rozwojowej. „Zrównoważony rozwój” – słyszymy z mównicy Parlamentu Europejskiego, podobne hasła dochodzą do nas z Białego Domu w USA. Faktycznie jednak od kilkudziesięciu lat Unia Europejska, Stany Zjednoczone i spora część pozostałego świata nie rozwija się w sposób zrównoważony.

Czeka nas w związku z tym wielka systemowa przemiana, po której znów człowiek, a nie pieniądz będzie znaczył najwięcej. Niestety wiele wskazuje na to, że ta przemiana będzie poprzedzona potężnym światowym wstrząsem. Na myśl przychodzi , ale być może tym razem uda się jej uniknąć? Choć to mało prawdopodobne, bo wąska grupka ludzi, którzy stoją za gigantycznym światowym kapitałem, sama raczej nie zrezygnuje z tego, co stało się istotą i celem ich funkcjonowania – czyli bezwzględnym pomnażaniem zgromadzonych środków.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>