Gdańsk: Marsz Pileckiego pod hasłem „Trzeba dać świadectwo” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.05.2016

Gdańsk: Marsz Pileckiego pod hasłem „Trzeba dać świadectwo”

Pod hasłem „” już po raz trzeci ulicami Gdańska przeszedł . Zakończył on dwudniowe obchody śmierci pułkownika, podczas których odbywał się między innymi bieg i koncert.

pilecki-1

– Marsz z roku na rok ma coraz większą frekwencję. Kiedy zaczynaliśmy trzy lata temu nie mieliśmy żadnych wątpliwości co do tego, że Witold Pilecki nas łączy – przekonywał podczas marszu ze Stowarzyszenia .

pilecki-2

W tegorocznej inicjatywie wzięło udział około 500 osób. Nie brakowało wśród nich rodzin z dziećmi, czy uczniów Technikum im. Witolda Pileckiego w Przodkowie. Podczas Mszy Świętej poprzedzającej wyruszenie marszu proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, ks. Ludwik Kowalski zwracał uwagę na konieczność przywrócenia Polakom znaczenia ważnych słów: patriotyzmu, wolności i umiłowania ojczyzny. Po zakończeniu Mszy Świętej marsz wyruszył spod pomnika ks. Henryka Jankowskiego, by przez ulicę Długą i Długie Pobrzeże dotrzeć pod pomnik “Tym co za Polskość Gdańska”. Tam swoje przemówienia wygłosili organizatorzy, odczytany został również list od Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina.

pilecki-3

Witold Pilecki zasłynął podczas II Wojny Światowej dobrowolnym trafieniem do obozu koncentracyjnego w , gdzie stworzył ruch oporu oraz raport o holokauście. Uciekł, gdy zagroziła mu dekonspiracja.

pilecki-4– Po ucieczce walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego zakończeniu trafił do obozu jenieckiego. Stamtąd dotarł do II Korpusu Polskiego gen. Andersa, a następnie z powrotem do Polski, gdzie zajmował się tworzeniem komórki wywiadowczej informującej o poczynaniach sowietów w naszym kraju – mówi , rzecznik Stowarzyszenia KoLiber. Aresztowany przez UB po okrutnym śledztwie i pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Jak przekonuje , organizator tegorocznego wydarzenia, Pilecki jest znakomitym wzorem do naśladowania nie tylko za wojenne zasługi. – Był przede wszystkim kochającym mężem i ojcem, aktywnym działaczem społecznym, skromną osobą. Postawy jakie ukazywał on swoim życiem są godne naśladowania i powinny być jak najszerzej promowane. Odbywające się w całej Polsce marsze są świetną okazją do tego, by Polacy mogli dowiedzieć się więcej o postaci, którą komuniści chcieli wymazać z naszej historii – twierdzi Szyryn.

Tegoroczny marsz został zorganizowany przez Stowarzyszenie KoLiber przy współudziale Stowarzyszenia Republikanie, Instytutu Pamięci Narodowej, Bractwa Świętego Pawła i Korporacji Akademickiej Z.A.G. Wisła.

Rsz


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>