Opublikowano: 23.03.2014

Koszmarna sobota Szczęsnego i niedziela Boruca. Lewandowski znowu strzela

Ostatni weekend zakończył się bardzo źle dla polskich bramkarzy występujących w zagranicznych zespołach. Aż sześć razy piłkę z siatki musiał wyjmować podczas derbowego meczu na Stamford Bridge. Drużyna Artura Boruca prowadziła zaś 2:0, lecz ostatecznie przegrała 2:3. Ponadto dwukrotnie pokonany został Tomasz Kuszczak, który w tym sezonie The Championship puścił dotychczas najmniej bramek.

SzczesnyCFCAFC6-0

Jak najszybciej o minionej kolejce będą chcieli zapomnieć Wojciech Szczęsny i Artur Boruc. Walczący o koszulkę z numerem 1 bramkarze reprezentacji Polski nie mogli za wiele powiedzieć przy porażkach swoich zespołów. Golkiper Arsenalu aż sześć razy został pokonany przez zawodników lokalnego rywala, Chelsea Londyn. Z kolei ekipa Boruca po niespełna 30 minutach prowadziła na wyjeździe 2:0 z Tottenhamem, jednak nie zdołała wrócić do domu nawet z jednym punktem. Święci przegrali 2:3 i tym samym nasz rodak musiał trzykrotnie wyciągać piłkę z siatki.

Na zapleczu Premier League szansę gry otrzymali wszyscy Polacy figurujący w kadrach tamtejszych klubów. Po raz kolejny na boisku od początku do końca przebywał . Tomasz Kuszczak, co prawda, dwukrotnie dał się pokonać, ale nadal jest najlepszym bramkarzem The Championship pod względem straconych goli (czyt. 30). Całą drugą połowę rozegrał , a ponownie znalazł się w wyjściowym składzie Lisów.

Ligue 1.  Po meczu nieobecności w sobotę okazję do gry od początku otrzymał . Jego drużyna wygrała 1:0 na wyjeździe. Jak zwykle pełen mecz rozegrał Grzegorz Krychowiak. Dominik Furman natomiast znowu przesiedział całe spotkanie na ławce. Były pomocnik Legii Warszawa powiedział niedawno, że będzie odgrywał znaczącą rolę od następnego sezonu.

W Niemczech nareszcie na listę strzelców wpisał się , który jeszcze do niedawna prowadził w klasyfikacji najskuteczniejszych pod względem goli piłkarzy Bundesligi. Na szczęście w ubiegły weekend do siatki rywala nie trafił Mario Mandzukić, więc teraz polski napastnika traci do Chorwata tylko jedną bramkę. Niestety, na boiskach ligi niemieckiej w ten weekend nie pojawił się , który gra w kratkę w swoim klubie.

Za nami kolejny, pozytywny weekend w Rosji, jeśli chodzi o choćby samą obecność na boisku polskich zawodników. Ośmiu polskich piłkarzy znalazło się w wyjściowych składach swoich drużyn, dziewiąty zaś wszedł z ławki rezerwowych. Bramkę, dwie żółte kartki i w efekcie wydalenie z murawy zanotował Jakub Wawrzyniak. Asystę przy jednej z czterech bramek zaliczył Artur Jędrzejczyk. Ponadto udział przy drugiej bramce dla Tereka mieli wyłącznie Polacy: bramkę zdobył obrońca , a asystował przy niej pomocnik .

Serie A. W końcu na murawie pojawił się Bartosz Salamon. Środkowy obrońca wszedł na ostatnie 10 minut, kiedy jego zespół prowadził wówczas 5:0. Salamon ostatni zagrał na początku stycznia w Pucharze Włoch przeciwko AS Romie. Dość powiedzieć, że w tym sezonie zaliczył dopiero dwa występy (!). 23-latek w tym sezonie leczył poza tym przed dwa miesiące kontuzję kostki. Niepokoi kolejny mecz Pawła Wszołka spędzony na ławce rezerwowych. Tradycyjnie grał Kamil Glik i nie grał . Tym razem nawet na kilka minut na murawę nie weszli i Piotr Zieliński.

Poniżej spis wg kolejności alfabetycznej nazwisk piłkarzy w zagranicznych klubach i informacja na temat ich sytuacji w ostatnim meczu: