Opublikowano: 23.03.2014

Koszmarna sobota Szczęsnego i niedziela Boruca. Lewandowski znowu strzela

Ostatni weekend zakończył się bardzo źle dla polskich bramkarzy występujących w zagranicznych zespołach. Aż sześć razy piłkę z siatki musiał wyjmować podczas derbowego meczu na Stamford Bridge. Drużyna Artura Boruca prowadziła zaś 2:0, lecz ostatecznie przegrała 2:3. Ponadto dwukrotnie pokonany został Tomasz Kuszczak, który w tym sezonie The Championship puścił dotychczas najmniej bramek.

SzczesnyCFCAFC6-0

Jak najszybciej o minionej kolejce będą chcieli zapomnieć Wojciech Szczęsny i . Walczący o koszulkę z numerem 1 bramkarze reprezentacji Polski nie mogli za wiele powiedzieć przy porażkach swoich zespołów. Golkiper Arsenalu aż sześć razy został pokonany przez zawodników lokalnego rywala, Chelsea Londyn. Z kolei ekipa Boruca po niespełna 30 minutach prowadziła na wyjeździe 2:0 z Tottenhamem, jednak nie zdołała wrócić do domu nawet z jednym punktem. Święci przegrali 2:3 i tym samym nasz rodak musiał trzykrotnie wyciągać piłkę z siatki.

Na zapleczu Premier League szansę gry otrzymali wszyscy Polacy figurujący w kadrach tamtejszych klubów. Po raz kolejny na boisku od początku do końca przebywał Radosław Majewski. Tomasz Kuszczak, co prawda, dwukrotnie dał się pokonać, ale nadal jest najlepszym bramkarzem The Championship pod względem straconych goli (czyt. 30). Całą drugą połowę rozegrał Tomasz Cywka, a Marcin Wasilewski ponownie znalazł się w wyjściowym składzie Lisów.

Ligue 1.  Po meczu nieobecności w sobotę okazję do gry od początku otrzymał Kamil Grosicki. Jego drużyna wygrała 1:0 na wyjeździe. Jak zwykle pełen mecz rozegrał Grzegorz Krychowiak. natomiast znowu przesiedział całe spotkanie na ławce. Były pomocnik Legii Warszawa powiedział niedawno, że będzie odgrywał znaczącą rolę od następnego sezonu.

W Niemczech nareszcie na listę strzelców wpisał się , który jeszcze do niedawna prowadził w klasyfikacji najskuteczniejszych pod względem goli piłkarzy Bundesligi. Na szczęście w ubiegły weekend do siatki rywala nie trafił Mario Mandzukić, więc teraz polski napastnika traci do Chorwata tylko jedną bramkę. Niestety, na boiskach ligi niemieckiej w ten weekend nie pojawił się , który gra w kratkę w swoim klubie.

Za nami kolejny, pozytywny weekend w Rosji, jeśli chodzi o choćby samą obecność na boisku polskich zawodników. Ośmiu polskich piłkarzy znalazło się w wyjściowych składach swoich drużyn, dziewiąty zaś wszedł z ławki rezerwowych. Bramkę, dwie żółte kartki i w efekcie wydalenie z murawy zanotował . Asystę przy jednej z czterech bramek zaliczył . Ponadto udział przy drugiej bramce dla Tereka mieli wyłącznie Polacy: bramkę zdobył obrońca , a asystował przy niej pomocnik .

Serie A. W końcu na murawie pojawił się Bartosz Salamon. Środkowy obrońca wszedł na ostatnie 10 minut, kiedy jego zespół prowadził wówczas 5:0. Salamon ostatni zagrał na początku stycznia w Pucharze Włoch przeciwko AS Romie. Dość powiedzieć, że w tym sezonie zaliczył dopiero dwa występy (!). 23-latek w tym sezonie leczył poza tym przed dwa miesiące kontuzję kostki. Niepokoi kolejny mecz Pawła Wszołka spędzony na ławce rezerwowych. Tradycyjnie grał Kamil Glik i nie grał Tomasz Kupisz. Tym razem nawet na kilka minut na murawę nie weszli i .

Poniżej spis wg kolejności alfabetycznej nazwisk piłkarzy w zagranicznych klubach i informacja na temat ich sytuacji w ostatnim meczu: