Mikołajkowy turniej „Do Przerwy 0:1” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.12.2014

Mikołajkowy turniej „Do Przerwy 0:1”

Ubiegłoroczne doświadczenie podpowiadało nam, że mogą przywitać nas śnieżne zaspy, a w najgorszym wypadku nawet jakiś daleki krewny orkanu Ksawery, który szalał w ubiegłym roku m.in. na Pomorzu. Tymczasem 6 grudnia na boiskach Zaspy i Przymorza czuć było powiew wiosny… oraz zapach bigosu i grochówki z mobilnej kuchni, która zabezpieczała nasz turniej od strony gastronomicznej.

Jak się okazało pozytywnie zaskoczyła nas nie tylko pogoda. Byliśmy również mile zdumieni mobilizacją młodych piłkarzy, którzy licznie zgłosili się, jakby nie było do zimowej edycji turnieju. Ostatecznie w mikołajkowym turnieju wystartowało 70 drużyn w pięciu kategoriach: Rocznik 1995 i Starsi – 18 drużyn, Rocznik 1996/1998 – 24 drużyny, Rocznik 1999/2001 – 18 drużyn, Rocznik 2002 i Młodsi – 6 drużyn i Zespoły Dziewczęce – 4 drużyny.

Mecze rozgrywane były na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku Zaspie przy ul. Meissnera 9, na boisku przy ul. Żwirki i Wigury oraz na boisku przy ulicy Opolskiej należącym do Szkoły Podstawowej nr 80.

Jak wiadomo tradycja to rzecz święta, tak więc zwyczajowo o godzinie 10.00 oficjalnego otwarcia, z wysokości czwartego stopnia znanej już wszystkim metalowej drabiny, dokonał pomysłodawca i współorganizator turnieju Andrzej Kowalczys, od kilku dni także Radny Miasta Gdańska!

– Dzisiaj gracie tutaj na boiskach Zaspy, ale za kilka lat część z was z pewnością będzie biegać po najbardziej znanych boiskach Polski, Europy i świata. Będziecie zdobywać sportowe trofea i być może znajdziecie czas, żeby wrócić tutaj na Zaspę, aby zagrzewać do gry kolejne pokolenie uczestników naszego turnieju – mówił Andrzej Kowalczys.

Wśród oficjalnych gości byli Lechii Gdańsk: napastnik Adam Buksa, bramkarz Kacper Rosa oraz obrońca Damian Garbacik. Piłkarze biało-zielonych zagrzewali uczestników turnieju do gry, a chętnym rozdawali autografy.

Jak zawsze uczestnicy turnieju mieli możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o Unii Europejskiej od pracowników Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Nawet odrobina wiedzy była nagradzana unijnymi gadżetami.

Jako pierwsze rywalizacje zakończyły piłkarki. Najlepsza okazała się drużyna Ekipa Gdańsk, która w finale zwyciężyła zespół Wydły Ladies, w którym grały dziewczyny z Bytowa, Człuchowa, Gdańska i Lęborka. Trzecie miejsce zdobyły debiutantki – zespół Centrum Pelplin. Tuż za podium uplasowała się drużyna GKS Żukowo. Puchar Fair Play otrzymała Klaudia Pałubicka z Pelplina, która niestety turniej okupiła kontuzją. Przy okazji życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

W kategorii Rocznik 2002 i Młodsi złote medale zdobyli zawodnicy Salos Gdańsk. Srebro odebrała drużyna Real, zaś brąz powędrował do graczy Dream Team. Tuż za podium uplasowali się zawodnicy Rozstaje Gdańsk oraz drużyny Przymorze I i Przymorze II, którym organizatorzy przyznali puchar Fair Play.

Wśród zespołów z Rocznika 1999/2001 najlepszy okazał się zespół Orunia City. Chłopaki z Orunii otrzymali od organizatorów również puchar Fair Play, za godną naśladowania postawę na boisku. Miejsce drugie zdobył FC Wiadromontaż. W tej kategorii wyjątkowo nie przyznano brązowych medali.

Zwycięzcą z Rocznika 1996/1998 został zespół Barca Team. Miejsce drugie zajęła ekipa Gdyńskiej Akademii Piłkarskiej (GAP), trzecie Delta Suchanino. Puchar Fair Play otrzymali zawodnicy z Gdyni – GAP.

W tzw. kategorii „Open”, czyli Rocznik 1995 i Starsi zwyciężyła drużyna o nazwie Akcentowy Zenek. Na drugim miejscu znaleźli się zawodnicy IM Team. Trzecie miejsce zajęła drużyna Ptysie, zwycięzca jesiennej edycji turnieju.

W ostatnią sobotę po raz drugi odwiedził nas i zagrał w swojej drużynie „Janusze” Piotr Walkusz z Sierakowic. Piotr jest reprezentantem Polski w ampfutbolu. Jego koledzy grają właśnie w Mistrzostwach Świata w Meksyku. Uwaga! Polacy w sobotę w ćwierćfinale pokonali Argentynę 2:1 i zagrają w półfinale! „Biało-czerwoni” o finał zagrają z Angolą, która wyeliminowała faworytów turnieju, obrońców tytułu drużynę Uzbekistanu. Trzymamy kciuki!!!

Patronat honorowy nad turniejem „Do Przerwy 0:1” objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Organizatorów, czyli Gdańską Fundację Dobroczynności wspierają również: Wicewojewoda Pomorski, Prezydent Miasta Gdańska, Departament Programów Regionalnych: Pomorskie w Unii – Fundusze Europejskie blisko Ciebie, Lotos Gdańsk, Merco, Sklepy Merkus, Lechia Gdańsk SA, Gdańskie Inwestycje Komunalne, Trefl, M-1 Fabrika oraz BMB Santech.

Składy zwycięskich drużyn:

Ekipa: Agnieszka Kuczyńska, Agata Kuczyńska, Klaudia Taranowicz, Karolina Mączka, Paulina Czoba, Karolina Wronowska, Paulina Łapińska.

Salos Gdańsk: Dawid Litewski, Khatuev Kunta, Kuba Gajewski, Łukasz Gajdul, Bartek Las, Aslanbek Nukaev, Marcin Załuska.

Orunia City: Daniel Pach, Damian Kurowski, Patryk Chudy, Michał Dąbrowski, Witold Jóźwiak, Filip Szerszyński.

Barca Team: Robert Kohnke, Wojciech Kreft, Artur Piwowarski, Bartosz Wiśniewski, Damian Stańczyk, Bartek Komasiński.

Akcentowy Zenek: Paweł Prusinowski, Tomasz Marusiewicz, Jakub Kozłowski, Sebastian Drażba, Bartosz Bazylewicz, Rafał Wróblewski, Filip Pilichowski, Łukasz Tomkiewicz.