ORP Lech w poszukiwaniu wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.06.2013

ORP Lech w poszukiwaniu wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego

ratowniczy ORP Lech doszedł już na pozycję zalegania wraku okrętu podwodnego, którym może być legendarny ORP Orzeł i rozpoczął prace weryfikacyjne. Termin zakończenia prac na badanym obiekcie oraz ich zakres jest uzależniony w dużej mierze od warunków pogodowych.

Prezentujemy zdjęcia sonarowe wraku otrzymane dzięki uprzejmości i będące zarazem własnością biura hydrograficznego Wielkiej Brytanii (The United Kingdom Hydrographic Office).

ORP LECH w poszukiwaniu wraku polskiego okrętu podwodnego

ORP LECH w poszukiwaniu wraku polskiego okrętu podwodnego

ORP LECH w poszukiwaniu wraku polskiego okrętu podwodnego

Przypomnijmy, Marynarka Wojenna realizuje operację zbadania jednego z wraków zalegających na dnie Morza Północnego. Dotychczasowe badania tego obiektu wskazują na jego zbliżone charakterystyki do zaginionego podczas II wojny światowej polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.

ORP „Orzeł” na dnie Morza Północnego? „Zaginięcie polskiego okrętu do dziś owiane tajemnicą”

Zakres prowadzonych prac

W pierwszej kolejności użyte będą sonary (sonar holowany Klein 3000 oraz sonar opuszczany MS 1000), z których dane posłużą między innymi do dokładnego określenia pozycji i kierunku zalegania wraku okrętu podwodnego na dnie morza. Dzięki temu okręt ratowniczy ORP Lech będzie mógł się ustawić do obiektu w sposób pozwalający na optymalne wykorzystanie pojazdów podwodnych i nurków Marynarki Wojennej. Do ustawienia „Lecha” zostanie wykorzystany specjalny system pozycjonowania. Następnie do wody zostaną opuszczone, w kolejności, pojazdy podwodne ROV (Remotely Operated Vehicle) Seaeye Falcon i ROV SeaBotix. Zebrany przez nie materiał filmowy posłuży do przeprowadzenia kolejnych analiz i weryfikacji. Na samym końcu do wody zejdą nurkowie Marynarki Wojennej. W tym celu użyte zostanie specjalne urządzenia tzw. dzwon nurkowy, który między innymi umożliwi nurkom dłuższą pracę na badanym obiekcie. Wpływ na warunki pracy nurków MW będzie miała głębokość ich operowania, prądy przydenne dochodzące do około 1,5 węzła oraz stan wraku, który jest między innymi opleciony sieciami rybackimi.

Kolejne informacje dotyczące działań ekspedycji ORP Lech zostaną podane po zakończeniu prac na wraku okrętu podwodnego.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>