Opublikowano: 10.05.2017

Profesor bez doktoratu, czyli kariera w PRL

i . Wielu może się zastanawiać skąd takie enigmatyczne zestawienie. Upadła 63-letnia aktorka drugiego szeregu i młoda 39-letnia wschodząca gwiazda telewizji z perspektywą wspaniałej kariery. Poza tym – ona z Gdańska, a on z Gdyni.

Dla mnie tym, co łączy te dwie osoby jest . Otóż tak się składa, że dwóch Januszów było rektorami tej uczelni:

Rektorem tata Doroty został będąc profesorem, mimo, że nigdy nie zrobił doktoratu. Za to został doktorem honoris causa Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów im. Kryłowa. Jako student po raz pierwszy ujrzałem z bliska naszego rektora Stalińskiego w pamiętny grudniowy poniedziałek 1970, gdy obraził stoczniowców, którzy swój pochód rozpoczęli od politechniki. Stary, oburzony słowami komunistycznego aparatczyka, stoczniowiec spoliczkował go wówczas na oczach studentów i stoczniowego marszu i pewnie by go pobił, gdyby sekretarz nie zasłonił go własnym ciałem.

W takim oto klimacie wychowywała się i kształtowała swoje niedoważone poglądy Dorota Stalińska, która dzisiaj z błyskiem obłędu w oczach, który jest cechą charakterystyczną upadłej klasy komediantów z Krystyną Jandą i Danielem Olbrychskim na czele, jako ważny gość agituje z trybuny na tzw. Marszu Wolności. Czym skorupka za młodu nasiąknie, itd…

Rodzina Michała Rachonia to zupełnie inne środowisko. Otwarte, inteligenckie, w tym znaczeniu, jakie było jeszcze w II RP. Z zasadami i silnie patriotyczne. Nie trzeba dodawać, że bardzo antykomunistyczne. Stryj rektor był wybitnym naukowcem i świetnym menadżerem uczelni. Młody Michał od maleńkości miał ukształtowany solidny, zdroworozsądkowy obraz rzeczywistości. Wiedział, co dobre i co złe.

To tyle…
Chciałem tylko na tych dwóch przykładach postawić tezę, że o tym, po której stronie sceny politycznej jest ktoś dzisiaj: patriotów, czy targowiczan, ogromny wpływ ma dom, z którego się pochodzi.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 6.7/10 (wszystkich: 24)
Profesor bez doktoratu, czyli kariera w , 6.7 out of 10 based on 24 ratings
Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Janusz Kamiński

- publicysta. Z zawodu inżynier elektronik pracujący od 30 lat za granicą na morzu. Konserwatysta.

Wyświetlono 8 komentarzy
Napisano
 1. zbigniew napisał(a):

  Jakbym czytał Stalinowską propagandówkę

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: -5 (oddano 15 głosów)
  • Janusz napisał(a):

   Nic nie poradzę, że dużo się pan naczytał tych propagandówek. A może też pan je tworzył, więc taka znajomość w temacie.

   Ps. Poczciwi obywatele propagandówek nie czytali.

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +1 (oddano 9 głosów)
  • zibi napisał(a):

   Jeśli to kłamstwo to możesz pan sprostować. Proste prawda ?

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +1 (oddano 5 głosów)
 2. Anonim napisał(a):

  Brawo dla Autora za przypomnienie tych 2 postaci. JAkże kariera pana „naukowca” była charakterystyczna dla tamtego nienormalnego ustroju. Do Zbigniewa: ty nawet nie wiesz co piszesz. Z takim poziomem głupoty możesz spokojnie konkurować z małpą na „intelekt”.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +4 (oddano 10 głosów)
 3. Ania napisał(a):

  W szkole to bym oceniła tę rozprawkę na 3 na szynach. Z litości, że się ktoś starał 🙁

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: -3 (oddano 5 głosów)
  • Leszczynski napisał(a):

   Drogie dziecko. Nikt cie o ocene nie prosi bo nie masz do tego kwalifikacji. Jak skonczysz gimnazjum potem liceum i studia – porozmawiamy.

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +4 (oddano 6 głosów)
  • Pablo napisał(a):

   Dziecinko, nawet nie zasługujesz na jedynkę, bo to nie jest rozprawka. Doucz się. Egzamin wyznaczę w dogodnym dla ciebie terminie.

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: 0 (oddano 0 głosów)
 4. Marek Wroński napisał(a):

  W okresie miedzywojennym i powojennym wielu WYBITNYCH profesorow czołowych polskich uczelni nie mialo doktoratu. Jednak każdy z nich miał WIEDZE i PRESTIZ

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +1 (oddano 1 głos)

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>