Puchar Davisa: Janowicz przegrywa z Ciliciem. Polska nie zagra w barażach! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.04.2014

Puchar Davisa: Janowicz przegrywa z Ciliciem. Polska nie zagra w barażach!

Odbywający się w ten weekend Puchar Davisa, w którym między innymi Polacy mierzyli się z Chorwatami, zakończył się nad wyraz fatalnie dla Polski. Biało-Czerwoni byli uznawani za faworytów, jednak już pierwszego dnia udowodnili, że cel, jakim był udział we wrześniowych barażach dotyczących awansu do Grupy Światowej, raczej nie zostanie osiągnięty. Po drugim dniu zmagań rywale naszych rodaków prowadzili 2:1 i dziś swój mecz musiał wygrać , żeby jeszcze zachować szanse na ww. baraże. Niestety, najlepszy polski tenisista rozczarował po raz drugi i piąty pojedynek, który miał być decydujący, nie został rozegrany, ponieważ był już nieistotny.

JJPucharDavisa

Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, by Polacy awansowali do baraży o Grupę Światową. Byli gospodarzami, spotkania odbywały się na nawierzchni, którą wybierała polska strona, w obozie rywali tylko singlista Marin Cilić mógł ich niepokoić. Po raz kolejny Biało-Czerwoni zawiedli. Pretensje do dziennikarzy miał Jerzy Janowicz, który nie mógł zgodzić się z tym, że tak wiele się od niego wymaga. Łodzianin ostatnimi czasy spisywał się beznadziejnie (czyt. turnieje w Indian Wells i Miami), a w mijający weekend potwierdził, że jest w mizernej formie.

W piątek, pierwszego dnia zawodów Pucharu Davisa, najpierw na kort wyszedł . Po przeciwnej stronie siatki stanął Marin Cilić. Przysiężny nie zdołał wygrać chociażby seta i mecz zakończył się 3:0 dla Chorwata. W drugim starciu zdecydowanym faworytem był Jerzy Janowicz. Zaczął swój mecz dobrze, bo zwyciężył w pierwszej partii, ale potem zaskakiwał słabą postawą i ostatecznie przegrał po pięciu setach z niespełna 18-letnim Borną Coriciem. Polska vs Chorwacja 0:2 w tym momencie.

Sobota. Tego dnia wszystko zależało od wyniku naszych deblistów, tj. Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego. Jeśli lepsi okazaliby się Chorwaci, to w niedzielę ewentualnie rozegrany mecz nie miałby w ogóle znaczenia. Duet na szczęście pokonał Dragancję i Pavicia, choć musiał się bardzo namęczyć, gdyż spotkanie rozstrzygnął dopiero piąty set.

Dzięki wygranej Fyrstenberga i Matkowskiego w grze podwójnej Polska nadal miała szanse, by wystąpić w barażach, które zostały zaplanowane na wrzesień br. Dzisiaj, w niedzielę, na samo południe wyznaczono rywalizację Janowicza z Ciliciem. Polak musiał wygrać to spotkanie. W przeciwnym razie piąty mecz nie miałby sensu, ponieważ gra się do trzech zwycięstw, a tyle miałaby ich na koncie Chorwacja.

Jerzy Janowicz – podobnie jak w piątek – wygrał pierwszą partię, w drugiej także okazał się lepszy od rywala, mimo że w tie-breaku przegrywał już 2:5. Coś złego zaczęło się dziać od trzeciego seta. Przegrał go 4:6, w kolejnym zdołał wygrać tylko jednego gema, a w ostatnim zanotował tylko trzy gemy, na koniec jeszcze popełniając dwa podwójne błędy serwisowe.

Pierwsze dwie godziny tej potyczki mogło cieszyć jego zwolenników, gdyż pokazał on, że wyciągnął wnioski i był bardziej skupiony. Nie wytrzymał jednak później presji, nie mógł skoncentrować się na tyle, by utrzymać prowadzenie. Teraz tenisista zżyma się na dziennikarzy i krytykujących go po meczu ludzi. Nie potrafi on pojąć niewyrozumiałości żurnalistów sportowych po ich komentarzach i pytaniach po porażce.

Gdyby „Jerzyk” pokonał Cilicia, to na korcie po nim pojawiliby się Przysiężny i Corić – walczyliby wówczas o grę w barażach dotyczących znalezienia się w Grupie Światowej. Chorwacja wygrała 3:1 i piąte spotkanie nie miało już sensu.

Oto wszystkie wyniki Pucharu Davisa pomiędzy Polską a Chorwacją (wynik: 1-3):

  • Michał Przysiężny – Marin Cilić 1:6, 4:6, 4:6
  • Jerzy Janowicz – Borna Corić 6:2, 2:6, 5:7, 7:5, 4:6
  • / – Marin Draganja/Mate Pavić 6:7[1], 7:6[4], 4:6,  7:6[2], 6:4
  • Jerzy Janowicz – Marin Cilić 6:3, 7:6[5], 4:6, 1:6, 3:6

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Rafał Bucholc

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika