W Czechach także protestują. W Ostrawie demonstrowało 2500 górników | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.09.2013

W Czechach także protestują. W Ostrawie demonstrowało 2500 górników

Niespokojnie nie tylko u nas. Jak donoszą , we wtorek w Ostrawie, według szacunków policji, demonstrowało 2500 górników. Ich demonstracja miała na celu zachowanie miejsc pracy i godziwych zarobków.

W Czechach także protestują. W Ostrawie demonstrowało 2500 górników

Protestujący przeczytali oświadczenie wzywające właścicieli firmy górniczej OKD, zwłaszcza Zdenka Bakala, aby z wypracowanych zysków zapewnili normalne funkcjonowanie firmy. Następnie demonstranci skierowali swe kroki do siedziby firmy OKD, niosąc symboliczną trumnę z napisem NWR Grób OKD. Kilkunastu demonstrantów wtargnęło do wnętrza siedziby, konieczna była interwencja prewencyjnych oddziałów policji. Za wynikłe szkody koszty poniosą związki zawodowe.

Prezes Związków Zawodowych, , powiedział, że początkowo demonstranci mieli tylko w proteście umieścić trumnę przed budynkiem OKD, na niej posąg górnika, przed nim powiesić skrzydła. Jak stwierdził – demonstracja przebiegała zgodnie z planem, było znacznie więcej osób, niż się spodziewano. Niestety, ludzie byli ogarnięci złymi emocjami i rezultat był inny niż oczekiwano. Demonstranci zaatakowali powodując pewne szkody. Tacy są górnicy, kiedy już są ogarnięci gniewem, nie można ich powstrzymać – mówił Pytlik. OKD musi zareagować, zobaczyć, że stoi na skraju upadku.

Z powodu niskiej wydajności i sytuacji na rynku firma węglowa OKD zastosowała poważne środki oszczędnościowe. Górnikom ograniczono dodatki urlopowe i na Boże Narodzenie (tzw. 13 i 14 pensje). Pracownikom kontraktowym spółka zmniejszyła płace, zwolniono 250 pracowników administracyjnych i stopniowo zmniejsza się liczbę pracowników dostawczych – z 4200 odeszło 2500. Firma chce sprzedać OKK Koksovny, a także mówi o upadku kopalni Paskov, gdzie zatrudnia około 3000 osób.

Morawsko-śląski gubernator, , powiedział, że protestujący mają rację. – Właściciele muszą zasiąść do rozmów przy stole. Nie tylko ze związkami zawodowymi w negocjowaniu płac, ale także o tym, jak państwo i powiat mają pomóc OKD – powiedział Novak.

O sytuacji w regionie rozmawiać będzie rząd. Ustępujący premier, , powiedział, że nie należy oczekiwać od rządu, że będzie ratować upadający przemysł.

OKD zatrudnia około 13.000 osób. W ubiegłym roku średnia płaca brutto wynosiła 37.149 koron, robotnicy w kopalniach zarabiali średnio 35.283 miesięcznie. Nowa umowa zbiorowa została wynegocjowana przez związkowców jeszcze w sierpniu ubiegłego roku, ale dotąd nie jest przestrzegana.

Czeske NovinyOpracowano na podstawie:
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-ostrave-demonstrovalo-2500-horniku-nekteri-vtrhli-do-budovy-okd/984826


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>