1. dzień AO: Janowicz przegrywa po pięciu setach | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.01.2017

1. dzień AO: Janowicz przegrywa po pięciu setach

Jerzy nie zdołał awansować do kolejnej rundy Australian Open, ponieważ w swoim premierowym meczu w tegorocznej edycji przegrał 2:3 (6:4, 6:4, 2:6, 2:6, 3:6) z Chorwatem Marinem Ciliciem.

Źródło (source): ausopen.com

Janowicz w pewnym sensie może być zadowolony a zarazem rozgoryczony z powodu dzisiejszej porażki. Polski tenisista prowadził już 2:0 i wystarczyło wówczas wywalczyć jeszcze jednego seta, żeby wygrać. Łodzianin wystąpił w AO jedynie ze względu na tzw. zamrożony ranking (nie grał przez większość sezonu z powodu kontuzji). Co ciekawe, niespełna trzy lata temu podczas Pucharu Davisa Janowicz także rywalizował z Ciliciem i wygrał dwa pierwsze sety, ale ostatecznie przegrał 2:3. Mecz ten trwał nieco ponad trzy godziny.

Janowicz wygrał pierwszego seta 6:4, choć pierwszą okazję na przełamanie miał jego rywal w czwartym gemie. Łodzianin obronił dwa break-pointy, po czym w kolejnym gemie przełamał starszego o dwa lata przeciwnika. Następnie obaj tenisiści konsekwentnie wygrywali swoje podania.

Druga partia, tak jak pierwsza, rozpoczęła się od break-pointów dla Cilicia. Mianowicie w drugim gemie Janowicz ponownie dwukrotnie obronił się przed stratą serwisu. Aż do dziewiątego gema obaj zawodnicy wygrywali swoje podania, podczas gdy jedną z dwóch szans na przełamanie wykorzystał Janowicz i ostatecznie wygrał seta 6:4.

W trzecim secie do pierwszego break-pointa i przełamania doszło w czwartym gemie. Janowicz nie miał już więcej szans w tym meczu, by przełamać rywala, a do tego w tej partii przegrał własny serwis przy stanie 2:5.

W czwartym secie pierwszy w niekorzystnej sytuacji znalazł się Janowicz, który w drugim gemie obronił dwa break-pointy. Nie dał rady za to powtórzyć tego w szóstym i ósmym gemie, kiedy to przegrywał kolejno do 15 i do 0. Chorwat tym samym wyrównał stan gry na 2:2.

Decydujący set rozpoczął się od wygranego serwisu Cilicia i następnie przełamania Janowicza. Od tego momentu obaj zawodnicy wygrywali dość pewnie swoje podania i to finalnie Cilić mógł cieszyć się z awansu do II rundy.

W sumie Janowicz zdobył 122 punkty, Cilić zaś – 146. Polak zanotował 44 wygrywające piłki, a Chorwat 67. Z kolei nasz rodak zaliczył 25 niewymuszonych błędów, jego przeciwnik o cztery więcej. Ponadto Janowicz 7 razy popełnił podwójny błąd serwisowy, natomiast Cilić był też w tym elemencie gorszy, tj. 8.

Za porażkę w I rundzie „Jerzyk” otrzyma 10 punktów do rankingu i 50 tys. dolarów australijskich. Warto dodać, że Janowicz nie żegna się jeszcze z imprezą w Melbourne, wystąpi on bowiem w deblu w parze z Marcinem Matkowskim.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 10.0/10 (wszystkich: 3)
1. dzień AO: Janowicz przegrywa po pięciu setach, 10.0 out of 10 based on 3 ratings