ATP Cincinnati: Janowicz awansuje do II rundy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.08.2014

ATP Cincinnati: Janowicz awansuje do II rundy

pokonał Rosjanina Teimuraza Gabaszwiliego 6:4, 6:4 w I rundzie turnieju Western & Southern Open w Cincinnati. Pojedynek trwał godzinę i piętnaście minut. Następnym rywalem Polaka będzie Bułgar Grigor Dimitrov.

Jerzy Janowicz/Rogers Cup 2014

Janowicz mierzył się z Gabaszwilim po raz pierwszy. Łodzianin ostatnio odpadł na starcie zawodów w Toronto, więc miał kilka dni na przygotowanie się do obecnego turnieju. Jego przeciwnik musiał przejść dwie rundy kwalifikacji, żeby znaleźć się w drabince głównej imprezy w Cincinnati. W poprzedniej edycji Janowicz został wyeliminowany już w I rundzie, natomiast Gabaszwili w ogóle nie wziął udziału w Western & Southern Open.

Pierwszy set dzisiejszego starcia był dość wyrównany: obaj tenisiści wygrywali swoje podania aż do gema siódmego, kiedy to doszło do pierwszego przełamania na korzyść Polaka. Następnie Janowicz wygrał swój serwis do zera, Gabaszwili do 30 i potem nasz rodak serwował po zwycięstwo w premierowej partii. Dziesiątego gema Janowicz rozegrał równie wyśmienicie, co poprzedniego. Nie stracił w nim ani jednego punktu i mógł się cieszyć z wygranej. Warto dodać, że w tym secie Janowicz wykorzystał jednego z dwóch break pointów, Gabaszwili zaś nie miał ani jednej okazji do przełamania rywala.

Druga partia rozpoczęła się od break pointa dla Janowicza, ale Gabaszwili zdołał wyrównać stan gema. Potem znowu Janowicz miał okazję do przełamania, ale po raz kolejny obronną ręką z tej sytuacji wyszedł o pięć lat starszy przeciwnik urodzony w Gruzji. Następnie obaj wygrywali własne podania aż do siódmego gema, czyli tak jak w pierwszym secie. Przełamany został po raz drugi Gabaszwili. Janowicz był bardzo skoncentrowany od samego początku, co udowodnił i w gemie ósmym, podczas gdy wygrał go do zera. Później powtórzyła się sytuacja z minionego seta i Gabaszwili zdobył czwartego gema. Przy wyniku 5:4 serwował po końcowe zwycięstwo Janowicz i wykorzystał piłkę meczową przy trzeciej okazji.

Co ciekawe, Janowicz przełamał dziś serię czterech porażek z rzędu na twardych kortach w tym sezonie. Poza tym już wiadomo, że Polak poprawił wynik sprzed roku: zgromadził o co najmniej 35 punktów więcej do rankingu ATP.

Rozstawiony z numerem siódmym czeka na Janowicza w II rundzie. Obaj dotąd grali przeciwko sobie tylko raz: rok temu w meczu przygotowującym do Wimbledonu. Wówczas lepszy okazał się Bułgar, który wygrał na trawie 6:1, 7:6[5]. Dimitrov ostatnio dotarł do półfinału Rogers Cup w Toronto. Uległ w nim późniejszemu triumfatorowi, Jo-Wilfridowi Tsondze, w dwóch setach.

W poniedziałek na kortach w Cincinnati wystąpiła również . Wespół z Czeszką Karoliną Pliskovą pokonały w I rundzie Amerykanki Nicole Gibbs i Alison Riske z tzw. dziką kartą 7:5, 6:4. Polka i Czeszka grają w jednym duecie po raz pierwszy. Ich kolejne przeciwniczki będą znane jutro.

VN:F [1.9.22_1171]