ATP Madryt: Janowicz przegrywa z Gulbisem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.05.2014

ATP Madryt: Janowicz przegrywa z Gulbisem

został wyeliminowany już w pierwszym meczu turnieju . Polak przegrał z Łotyszem Ernestsem Gulbisem 6:7, 6:3, 2:6. To już ósma porażka z rzędu łodzianina. Przedtem odpadał on w pierwszych rundach w Indian Wells, Miami, Monte Carlo i Barcelonie. Jutro na korty w stolicy Hiszpanii wyjdą z Marcinem Matkowskim oraz . Krakowianka dziś odpoczywa.

JanowiczMonteCarlo

Pojedynek pomiędzy Łotyszem a Polakiem rozpoczął się dobrze dla naszego reprezentanta. W pierwszym gemie przy serwisie Gulbisa miał on dwa break pointy, ale ich nie wykorzystał. Swoje podania wygrywał do 30 i 15, a następnie udało mu się przełamać w końcu rywala przy pierwszej możliwej okazji. Potem znowu wygrał własne podanie i zrobiło się 4:2. Niestety, Janowicz nie potrafił utrzymać za długo swojego serwisu. Przy stanie 4:3 został przełamany przez Gulbis, choć dopiero za trzecim razem. W tym gemie Gulbis prowadził 40:15 i doszło do czterech równowag, zanim przełamał Janowicza. Przy stanie 4:4 Janowicz ponownie miał dwie szanse przełamać Gulbisa, ale tym razem Łotysz zdołał się obronić. Przy rezultacie 6:5 i podaniu Polaka Gulbis miał break pointa i tym samym piłkę setową, ale nasz rodak na szczęście nie stracił po raz drugi serwisu w tym secie. Zwycięzcę premierowej partii musiał wyłonić tie-break.

W tie-breaku Gulbis przegrała dwa razy swoje podanie, a Janowicz trzy, więc to wystarczyło, by wygrać pierwszego seta. Gulbis prowadził 6:3 i dopiero przy trzeciej okazji, a czwartej w secie, wykorzystał piłkę setową.

Drugiego seta Janowicz nie zaczął zbyt dobrze, bo jego przeciwnik przy jego podaniu miał kolejnego break pointa, ale go nie wykorzystał. Potem serwował Gulbis i Janowicz prowadził w tym gemie 40:0, a przy stanie 40:15 udało mu się przełamać rywala. Później żaden z tenisistów nie stracił swojego serwisu, zatem Janowicz wygrał drugiego seta 6:3.

Decydująca partia rozpoczęła się podobnie jak druga, z tym że to tym razem Gulbis przełamał Janowicza. Prowadził wówczas 2:0 i następnie obaj wygrywali dość pewnie własne podania. Kiedy Łotysz wygrywał 5:2 Janowicz, niestety, znowu został przełamany. Gulbis wykorzystał pierwszą piłkę meczową i zwyciężył nad Janowiczem po raz czwarty w dotychczasowej karierze. Co ciekawe, Polak z Łotyszem zawsze rozgrywali ze sobą minimum trzy sety.

Łodzianin spisuje się bardzo źle od pewnego czasu. Przegrał właśnie ósmy pojedynek z rzędu, a do tego odpadł w pierwszej rundzie w piątym z rzędu turnieju ATP. Janowicz ponadto stracił punkty, które uzyskał w zeszłym roku. W poprzedniej edycji madryckich zawodów doszedł do drugiej rundy.

Z Mutua Madrid Open pożegnały się także polskie deblistki i . Jans-Ignacik wespół z Francuzką Caroline Garcią przegrały wczoraj wieczorem z duetem Kuzniecowa-Stosur 2:6, 1:6, natomiast Rosolska w parze z Kanadyjką Gabrielą Dabrowski zostały dzisiaj wyeliminowane przez panie Black i Mirza po super tie-breaku, tj. 1:6, 7:5, 7:10. Black z Mirzą mogły już zakończyć rywalizację po dwóch setach, ponieważ prowadziły 5:4 i miały dwie piłki meczowe.

Jutro (środa) do gry przystąpią Agnieszka Radwańska oraz Mariusz Fyrstenberg z Marcinem Matkowskim. Polka zmierzy się z Rosjanką Swietłaną Kuzniecową, rywalami Polaków zaś będą Szkot Jamie Murray i Australijczyk John Peers. Na zwycięzcę tego meczu czekają i Robert Lindstedt.