Opublikowano: 15.06.2017

ATP Stuttgart: Janowicz pokonuje Dimitrova!

pokonał dzisiaj Bułgara Grigora Dimitrova 7:6, 6:3 w turnieju ATP w Stuttgarcie. Dzięki temu zwycięstwu Polak awansował do ćwierćfinału, w którym jego kolejnym rywalem będzie Francuz Benoit Paire.

Zdecydowanym faworytem dzisiejszego pojedynku był Dimitrov, nawet jeśli rozstawiony z numerem 2 Bułgar nie wystąpił jeszcze na kortach trawiastych w obecnym sezonie. W związku z porażką Dimitrov nie straci jednak żadnych punktów w rankingu ATP, ponieważ w poprzedniej edycji także odpadł z ww. imprezy na samym starcie.

Janowicz, ze względu na tzw. zamrożony ranking, nie musiał brać udziału w kwalifikacjach. Polak rozgrywał dziś drugi mecz na trawie. Wcześniej, a konkretnie dwa dni temu, wyeliminował Rosjanina Andrieja Kuzniecowa po trzysetowej walce.

Janowicz, który obecnie zajmuje 155 miejsce w rankingu, wznawia grę na kortach trawiastych po niemal dwuletniej przerwie. Przed Stuttgartem poprzednio rywalizował 29 czerwca 2015 roku w Wimbledonie, podczas gdy odpadł w I rundzie z Turkiem Marselem Ilhanem 1:3.

Łodzianin jeszcze tydzień temu, po nieudanych występach w Madrycie, Rzymie i Paryżu (Roland Garros), próbował swoich sił w challengerze w czeskim Prościejowie ponownie na ceglanej mączce, ale po raz kolejny mógł utwierdzić się w przekonaniu, że powinien przenieść się na inny rodzaj kortów. 26-latek pokazał dzisiaj, że może być groźnym przeciwnikiem nawet dla tenisistów z czołówki.

Pierwszy set dzisiejszego pojedynku musiał rozstrzygnąć tie-break. Co ciekawe, Dimitrov w pierwszych sześciu gemach stracił przy swoim serwisie jedynie punkt! Bułgar świetnie serwował i nic nie wskazywało na to, by mógł nie wygrać premierowej partii. Pierwszy, poważny błąd w dogrywce popełnił Dimitrov, który przegrał swoje podanie, a potem Janowicz prowadził już 4:2. Polak jednak potem także dał stracił swój serwis i Dimitrov wyrównał stan gry. Bułgar nie wyszedł wszakże na prowadzenie, gdyż znowu punkt po jego serwisie zdobył Janowicz. Polski tenisista następnie wygrał swoje podania i ostatecznie to on wygrał pierwszego seta (do 4).

W drugim secie obaj tenisiści aż do siódmego gema bardzo dobrze rozgrywali swoje gemy serwisowe. W siódmym gemie trzy break pointy miał Dimitrov, ale ich nie wykorzystał. Polak zdołał się wybronić i wygrał tego gema. Niewykorzystane okazje najwidoczniej bardzo źle wpłynęły na Dimitrova a zarazem podbudowały Janowicza, który wykorzystał pierwszą szanse na przełamanie. Przy wyniku 5:3 Janowicz serwował bezbłędnie i wygrał drugiego seta. Tym samym nasz rodak zwyciężył nad Dimitrovem w dwóch setach, tj. 7:6, 6:3.

W sumie Janowicz mierzył się dotychczas z Dimitrovem pięć razy. Dzisiaj pokonał swojego bułgarskiego rywal po raz drugi. Paire, który będzie jutrzejszym przeciwnikiem Janowicz w pojedynku o półfinał, rywalizował z Polakiem dotąd czterokrotnie (wliczając w to Puchar Hopmana). Janowicz wygrał trzy ubiegłe potyczki, lecz warto pamiętać, że odbyły się one w 2015 r. Francuz pokonał w Stuttgarcie Wiktora Troickiego i Petera Gojowczyka. W obu spotkaniach nie stracił seta.

Nie tylko Janowicz reprezentuje Polskę na południu Niemiec. W grze podwójnej do półfinału awansował dziś . Matkowski wespół z Białorusinem Maksem Mirnyjem miał rywalizować z duetem gospodarzy Tommym Haasem i Florianem Mayerem, ale para ta zrezygnowała z dalszej gry. W walce o finał przeciwnikami polsko-białoruskiego duetu będą Brytyjczyk Jamie Murray i Brazylijczyk Bruno Soares.

VN:F [1.9.22_1171]