Roland Garros, 4 dzień: Radwańska i Janowicz wygrywają | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.05.2014

Roland Garros, 4 dzień: Radwańska i Janowicz wygrywają

Podczas czwartego dnia tegorocznego, wielkoszlemowego na kortach pojawiło się ośmioro Polaków. W singlu wystąpili nasi jedyni reprezentanci, mianowicie i . Oboje wygrali swoje mecze. W deblu udział wzięło czterech mężczyzn i dwie kobiety. Do kolejnej rundy nie awansowali tylko z Marcinem Matkowskim oraz .

JerzyJanowiczRolandGarros2014

Janowicz rozgrywał dziś drugi pojedynek w obecnie trwającym Roland Garros. Wcześniej pokonał 3:1 Victora Estrellę z Dominikany. Jego dzisiejszy przeciwnik w poprzedniej rundzie pokonał Michała Przysiężnego. Łodzianin jeszcze nigdy nie rywalizował z Jarkko Nieminenem.

Pierwszy set pomiędzy Polakiem a Finem rozpoczął się od przegranego serwisu tego drugiego. Niestety, początkowego błędu Nieminena nie wykorzystał Janowicz i doszło do powrotnego przełamania. Kolejne dwa gemy to ponownie straty serwisów z obu stron. Po rozegraniu czterech gemów obaj tenisiści zaczęli wygrywać własne podania i zwycięzcę premierowej partii musiał wyłonić tie-break. Janowicz wygrał dogrywkę, wykorzystując w niej druga piłkę setową.

Drugi set rozpoczął się podobnie do pierwszego, tyle że to Janowicz przegrał dwa swoje pierwsze gemy serwisowe, a Nieminen jeden. Fin prowadził już 5:4 i serwował po wygraną seta, ale Janowicz zdołał go przełamać w ostatnim możliwym momencie. Potem obaj wygrywali swoje podania i znowu trzeba było rozegrać tie-break. Kolejny raz lepszy w dogrywce okazał się Polak, który wygrał seta po dwóch przegranych podaniach Nieminena.

Trzecia partia po raz kolejny beznadziejnie rozpoczęła się dla Janowicza, który stracił swój serwis, dzięki czemu Nieminen objął prowadzenie 3:0. Od tego momentu Polak wygrał pięć gemów z rzędu, dwukrotnie przełamując rywala. Jest 5:3 i po zwycięstwo w meczu serwuje Janowicz. Niespełna 24-letni tenisista decydującego gema wygrał do 0 i tym samym wygrał seta 6:4.

Janowicz stracił swój serwis pięć razy w powyższym pojedynku, Niemien zaś sześć. Polak popełnił dziewięć podwójnych błędów. Spotkanie trwało dwie godziny i szesnaście minut.

Rywalem Janowicza w III rundzie będzie reprezentant gospodarzy, Jo-Wilfried Tsonga. Tsonga pokonał w poprzednich dwóch rundach innego Francuza Edouarda Rogera-Vasselina 3:0 i Austriaka Juergena Melzera 3:0.

Polak mierzył się dotychczas jeden raz z Francuzem. W zeszłym roku grali ze sobą podczas turnieju w Rzymie na ceglanej mączce. Wtedy 2:0 wygrał Janowicz.

• Jerzy Janowicz vs Jarkko Nieminen 7:6[4], 7:6[4], 6:4

Agnieszka Radwańska z kolei rywalizowała dziś w ramach II rundy z Czeszką Karoliną Pliskovą. Był to drugi pojedynek obu pań. Przedtem spotkały się dwa lata temu w Kuala Lumpur. Wówczas Radwańska zwyciężyła nad Pliskovą 2:0.

Dzisiejsze starcie rozpoczęło się bardzo dobrze dla Radwańskiej. Polka wygrała swoje podanie, następnie przełamała rywalkę i znowu wygrała swój gem serwisowy. Krakowianka nie zdołała jednak długo utrzymać swojej przewagi i Pliskova doprowadziła do wyrównania. Polka pokazała wszak, że to tylko chwilowa niemoc i potem znowu przełamała Czeszkę. Przy stanie 5:3 serwowała i wygrała własne podanie, dzięki czemu pierwszy set zakończył się dla niej pozytywnie, tj. 6:3.

W drugim secie obie tenisistki wygrywały konsekwentnie własne podania aż do szóstego gema, kiedy pierwsza przełamać dała się Radwańska. Pliskova nie potrafiła jednak podwyższyć wyniku na 5:2 i Radwańska wygrał kolejno cztery gemy z rzędu. W związku z tym wygrała seta 6:4 i cały mecz, który potrwał niecałe 80 minut.

O awans do IV rundy Radwańska powalczy z Chorwatką Alją Tomljanović. Polka nigdy dotąd nie grała z Chorwatką. Tomljanović wyeliminowała wcześniej niespodziewanie Francesce Schiavone z Włoch i Jelenę Wiesninę z Rosji. Oba pojedynki zakończyły się po dwóch setach.

• Agnieszka Radwańska vs Karolina Pliskova 6:3, 6:4

Poniżej pozostałe wyniki Polaków:

/Lukas Dlouhy vs Simone Bolelli/Fabio Fognini 4:6, 4:6

Mariusz Fyrstenberg/ vs Marin Draganja/Florin Mergea 6:7[5], 3:6

/Robert Lindstedt vs Chris Guccione/Lleyton Hewitt 7:5, 3:6, 6:2

/Oksana Kałasznikowa vs Christina McHale/Chanelle Scheepers 2:6, 7:6[4], 6:1

Klaudia Jans-Ignacik/Maryna Zanewśka vs Marina Erakovic/Arantxa Parra Santonja 6:7[6], 4:6

Klaudia Jans-Ignacik/Dominic Inglot vs /Johan Brunstrom 6:4, 6:4 [mikst]