Wygrana Kubota. Dziś grają debliści | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.04.2014

Wygrana Kubota. Dziś grają debliści

pokonał w pierwszej rundzie ATP Oeiras Rosjanina Teimuraza Gabaszwiliego w dwóch setach 6:3, 7:5 i w kolejnym meczu zmierzy się z Argentyńczykiem Carlosem Berlocq’iem. Dzisiaj w portugalskiej miejscowości wystąpią tylko debliści, mianowicie: , i . Poza tym w Monachium w grze podwójnej uczestniczy .

KubotŁ

Łukasz Kubot (na zdj.)

Kubot nie był faworytem pojedynku z Gabaszwilim. Polski tenisista zaskoczył jednak wielu i wygrał z Rosjaninem w dwóch setach. Pierwszy set zakończył się wynikiem 6:3 z jednym przełamaniem dla Kubota. W drugiej partii Polak stracił w końcu swoje podanie przy stanie 2:1 dla Gabaszwiliego. Rywal naszego rodaka nie cieszył się jednak długo prowadzeniem (4:1 i 4:2) i znowu nie zachował swojego serwisu. Od stanu 4:3 rosyjski zawodnik tracił za każdym razem własne podanie, Polak zaś raz, w rezultacie czego wygrał seta 7:5.

W drugiej rundzie Kubot zagra z Argentyńczykiem Carlosem Berlocq’iem, który ostatnio wygrał z Japończykiem Taro Danielem 2:0. Kubot rywalizował już dwukrotnie ze starszym o rok argentyńskim przeciwnikiem. Oba te spotkania wygrał i odbyły się one w 2011 roku: w Madrycie (2:1) i podczas Roland Garros (3:0). Polak ponownie nie jest faworytem. Zapewne spowodowane to jest tym, że wygrał one cztery mecze singlowe w tym sezonie (w tym jeden przez krecz rywala). Berlocq również jest w słabej formie w 2014 roku, wygrał pięć meczów w grze pojedynczej. Zwycięzca tej potyczki awansuje do ćwierćfinału. Warto dodać, że Kubot bierze udział tylko w singlu.

W Oeiras po raz pierwszym wyjdą na kort polski duet deblistów Fyrstenberg-Matkowski. Polska para w minioną niedzielę wystąpiła w finale turnieju w Bukareszcie, w którym musiała uznać wyższość duetu Rojer-Tecau. W Portugalii Polacy są rozstawieni z numerem 2. Ich dzisiejszymi rywalami będą Hiszpan Guillermo Garcia-Lopez i Austriak Philipp Oswald. Według ekspertów do kolejnej rundy powinni zakwalifikować się nasi rodacy, ale trzeba pamiętać, że Garcia-Lopez i Oswald triumfowali w grze podwójnej w Sao Paulo na początku marca. Występują ze sobą dopiero od tego sezonu. To ich szósty turniej w bieżącym roku.

Klaudia Jans-Ignacik jest ostatnią reprezentantką Polski w Portugal Open. Jans-Ignacik wespół z Ukrainką Maryną Zanewśką, która ostatnio zagrała w finale debla z Katarzyną Piter w Marrakeszu, zmierzą się dziś z Hiszpankami Anabel Mediną Garrigues i Arantxą Parrą Santonją. Polsko-ukraiński duet, jak i hiszpański, wygrał w pierwszej rundzie 2:0. Jans-Ignacik rozgrywa właśnie drugi turniej z Zanewśką. Wcześniej, na przełomie lutego i marca, obie panie tworzyły duet w Acapulco i dotarły tam do półfinału.

Z ww. zawodami przedtem pożegnała . Przegrała ona na starcie z Belgijką Yaniną Wickmayer 0:2. W deblu brała udział również , ale nie udało się jej awansować do ćwierćfinału z Kanadyjką Gabrielą Dabrowski.

Ponadto w Monachium do gry przystąpi dziś deblista Tomasz Bednarek. Polak w duecie z Chorwatem Marinem Draganją będzie rywalizować z Australijczykami Lleytonem Hewittem i Marinko Matoseviciem. Polsko-chorwacka para wystąpi razem po raz pierwszy, ich rywale przeciwnie, jednak mają za sobą tylko dwa turnieje, w tym jeden na ceglanej mączce. Na clayu w Nicei odpadli już po pierwszym spotkaniu. W Niemczech obecny był także . Skreczował on w pierwszym meczu z Matoseviciem przy prowadzeniu 1:0 w setach (6:2) i 5:6 w drugim secie. Przysiężny fatalnie spisuje się w tym sezonie. Wygrał on tylko jeden pojedynek (w Australian Open).