Miejsce Ukrainy jest w świecie sowieckim | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.08.2016

Miejsce Ukrainy jest w świecie sowieckim

W ukraińskim parlamencie złożono projekt uchwały, która mówi o „ludobójstwie Ukraińców, którego dopuścili się Polacy”. Projekt złożył niezależny deputowany .

Petro Poroszenko oficjalnie prezydentem Ukrainy

Jeśli ów projekt będzie procedowany, oznaczać to będzie, że wśród ukraińskich polityków wciąż drzemią duchy banderowskich barbarzyńców, którzy w sposób bestialski mordowali polską ludność. Pewne jest to, że mamy obecnie do czynienia z niesłychaną arogancją i butą ukraińskich polityków, a to z kolei powinno postawić pod znakiem zapytania jakąkolwiek współpracę pomiędzy naszymi krajami.

Konflikt między Polską a Ukrainą jest korzystny dla Rosji i wspomniany na wstępie „niezależny deputowany” wcale nie musi być niezależny – może być np. politykiem prorosyjskim, który realizuje konkretne zadania albo wręcz wykonuje rozkazy płynące z Moskwy. Nie zmienia to jednak faktu, że w ukraińskim społeczeństwie wciąż istnieje potężny problem z rozliczeniem się z przeszłością.

Gdy do tego dodamy fakt upamiętniania Stefana Bandery poprzez nadawanie jego imienia ukraińskim ulicom, szkołom i skwerom, a w podręcznikach do historii młodym Ukraińcom tłumaczy się, na czym polegało bohaterstwo Bandery – relacje polsko-ukraińskie nie mogą być dobre i dobre po prostu nie będą.

Jeśli myśli o wejściu do , musi zacząć myśleć po europejsku i próbować zrozumieć, na czym polegają wartości świata zachodniego. Dziś mentalne zakorzenienie Ukraińców w postbizantyjskim świecie sowieckim, w świecie odwróconych wartości – jest tak głębokie, że trudno jest dostrzec jakiekolwiek przesłanki uprawniające do myślenia o Ukrainie jako ewentualnym członku europejskiej wspólnoty.

To z kolei każe sądzić, że druga (po pomarańczowej) ukraińska rewolucja, skończy się niepowodzeniem i Ukraina za kilka lat powróci pod wpływy rosyjskie. Ale chyba tak naprawdę właśnie przy Rosji jest i zawsze było miejsce tego kraju.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>