Uniwersytet Gdański: Taka forma jest absolutnie nie do przyjęcia | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.06.2012

Po naszej publikacji. Uniwersytet Gdański: Taka forma jest absolutnie nie do przyjęcia

ukazaniu się artykułu Podejrzane pismo z „Uniwersytetu Gdańskiego”. To może być pułapka otrzymaliśmy bardzo dużo listów.

Jedna ze studentek żali się w mailu, że chodzenie przez kilka godzin dziennie domach to nic przyjemnego. Że ludzie są bardzo nieprzyjemni, a w dodatku piszą donosy. Mimo niewdzięcznej pracy, mimo starań, opublikowaniu ww. artykułu, na pewno nie zaliczy praktyk.

Dziwić może stwierdzenie studentki, że „ czasie nie chce się powtarzać pełnych regułek na temat badań, nazwiska itd.”

Mamy wrażenie, że w przypadku badań społecznych konieczna jest cierpliwość, umiejętność nawiązywania kontaktów, przełamywania barier w rozmowach „twarzą w twarz”. To jest podstawa sukcesu !

Jakie jest stanowisko Uniwersytetu Gdańskiego?

W imieniu uczelni wypowiada się Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowego Uniwersytetu Gdańskiego.

W krótkich słowach pani rzecznik informuje nas o badaniach, jakie rzeczywiście prowadzi Uniwersytet Gdański, jak przygotowuje do nich swoich studentów i ankieterów nie będących studentami oraz jakie standardy obowiązują w trakcie ich prowadzenia. Pani rzecznik zamieściła też słowa przeprosin skierowane do wszystkich osób, które mogły się, podobnie jak nasz redakcja, poczuć zaniepokojone zaistniałą sytuacją.

Poniżej publikujemy tekst przesłany do nas z uczelni.

„Dziękuję za informację i zwrócenie uwagi na problem i informuję jednocześnie, że UG rzeczywiście prowadzi takie badania, natomiast forma, jaką przyjęła studentka – bez uzgodnień z UG – wykonująca zadania ankietera (jak wynika z przesłanego pisma) – jest absolutnie nie do przyjęcia.

Uniwersytet Gdański (Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych) przeprowadza na terenie Gdańska badania socjologiczne wśród osób starszych (w wieku 65+). W badaniu bierze udział ok. 50 ankieterów, w tym ok. 30 studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Wszystkie te osoby przeszły szkolenie i otrzymały instrukcję, w jaki sposób mają prowadzić badanie w terenie. Każdy ankieter otrzymał identyfikator oraz imienne upoważnienie opatrzone pieczęcią i podpisem kierownika Pracowni.

Z fragmentu tekstu, który otrzymaliśmy z „Gazety Bałtyckiej” wynika, że któryś z ankieterów (studentów) nie konsultując się z nami, postanowił w nieodpowiedzialny sposób ułatwić sobie zadanie, upowszechniając informację o badaniach na własną rękę, bez konsultacji z Pracownią. Tego ankieterom robić nie wolno.

Przepraszamy wszystkie osoby, które mogły poczuć się zaniepokojone tą sytuacją.

Jeszcze dzisiaj przekażemy tę informację i przestrogę do wszystkich ankieterów biorących udział w badaniu. Mamy nadzieję, że jest to przypadek incydentalny i dotyczy tylko fragmentu jednego z gdańskich osiedli, ponieważ nie docierały do nas inne tego typu sygnały. Informacja o tym, gdzie konkretnie pojawiło się takie ogłoszenie (np. w jakiej części dzielnicy) ułatwiłoby nam rozwiązanie problemu.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego”

Dziękujemy Pani rzecznik za bardzo szybką i rzeczową informację. Życzymy, aby prowadzone przez Uniwersytet Gdański badania pozwoliły na wyciągnięcie trafnych wniosków jednocześnie pozwoliły tak zmieniać naszą rzeczywistość, żeby żyło się nam coraz lepiej. Także w wieku 65+.

Prosimy równocześnie, aby nasz artykuł nie spowodował, by choć jeden ze studentów nie zaliczył praktyk „z definicji”, bo ktoś się poskarżył.

Może raczej opisany przypadek uda się wykorzystać np. w trakcie ćwiczeń ze studentami. A studentom Uniwersytetu Gdańskiego życzymy wytrwałości, cierpliwości i połamania piór w trakcie egzaminów.

Wszak to Wy, Szanowni Studenci, będziecie tworzyć przyszłość naszego kraju. W zakresie tzw. stosunków międzyludzkich będziecie starali się ją przybliżać do standardów szeroko rozumianego Zachodu, gdzie wzajemna życzliwość i uśmiech dla drugiego człowieka są znacznie częstsze niż u nas.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika