Śnieg na dachu. Nawisy śnieżne, sople. Będą kontrole stanu budynków | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.02.2013

Śnieg na dachu stwarza poważne niebezpieczeństwo. Będą kontrole

W związku z intensywnymi opadami śniegu, jakie w ostatnich dniach wystąpiły w naszym regionie, Ryszard Stachurski zwraca się z apelem do właścicieli oraz zarządców obiektów wielkopowierzchniowych o regularne odśnieżanie dachów. Zaniedbania w tym zakresie skutkować mogą katastrofą budowlaną.

Śnieg na dachach

Należy pamiętać, że nawet kilkunastocentymetrowa pokrywa śnieżna znacznie zwiększa obciążanie konstrukcji dachowej. Największe niebezpieczeństwo powoduje topniejący , którego ciężar wzrasta kilkakrotnie. Ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego stanowią także lodowe sople oraz nawisy śnieżne, które należy regularnie usuwać.

Wojewoda przypomina, że R1; zgodnie z prawem budowlanym – na właścicielu i zarządcy budynku spoczywa odpowiedzialność za usuwanie śniegu i lodu z dachów, rynien czy balkonów. Usuwanie pokrywy śnieżnej z tych elementów obiektów budowlanych jest takim samym obowiązkiem jak odśnieżanie chodników. Lekceważenie tego obowiązku, a w efekcie sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego karane jest mandatami. Może też skutkować wyłączeniem obiektu z użytkowania.

Wojewoda Pomorski wystosował w tej sprawie pisma do starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu. Zwrócił się również do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wzmożenie kontroli technicznych budynków wielkopowierzchniowych (centra handlowe, baseny, hale sportowo – widowiskowe, obiekty wystawiennicze itp.), w zakresie przestrzegania przez właścicieli lub administratorów tych obiektów, obowiązku usuwania zalegającego na dachach śniegu i lodu.
Należy również pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu może stwarzać duże zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika