Lechia remisuje z Jagiellonią w pierwszym meczu nowego sezonu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.07.2014

Lechia remisuje z Jagiellonią w pierwszym meczu nowego sezonu

Lechia Gdańsk zremisowała dzisiaj 2:2 z Jagiellonią Białystok w meczu 1. kolejki Ekstraklasy sezonu 2014-2015. Gospodarze wygrywali już 2:0 niespełna półgodzinie, jednak podopiecznym Joaquima Machado, który debiutował na ławce trenerskiej w polskiej lidze, udało się doprowadzić do remisu. z trójmiasta powtórzyli wynik sprzed roku, kiedy zainaugurowali rozgrywki podziałem punktów przeciwko TS Podbeskidziu Bielsko-Biała na PGE Arenie.

WiśniewskiPiotr_Lechia

W barwach Lechii zadebiutowało dziś w sumie sześciu graczy, w tym czterech od pierwszej minuty: Dariusz Trela, Tiago Valente, Ariel Borysiuk, Bartłomiej Pawłowski, Daniel Łukasik oraz Mateusz Możdżeń. Z kolei od początku na boisku w zespole Jagiellonii szanse otrzymali dwaj byli zawodnicy zespołu z Wybrzeża, mianowicie Sebastian Madera i Patryk Tuszyński.

Pierwsi bramkę – w 6 minucie – zdobyli białostocczanie. Bramkarza Lechii pokonał ww. Tuszyński. Drugiego gola – w 29 min. – zapisała na swoim koncie ponownie  „Jaga”, a trafienie zanotował… Tuszyński. Pięć minut przed przerwą doszło do pierwszej zmiany: zszedł Pawłowski, a w jego miejsce na murawie pojawił się Piotr Grzelczak. Wydawało się, że dwubramkowe prowadzenie gospodarzy pozostanie do stron, jednak bramkę na 2:1 strzelił Piotr Wiśniewski wspaniałej akcji (ominął dwóch rywali) i kapitalnym uderzeniu lewą nogą.

Żaden ze szkoleniowców nie postanowił o zmianie w przerwie i obie drużyny wyszły w tych samych składach (licząc, oczywiście, jedną zmianę dokonaną przez Machado w pierwszej połowie). W porównaniu do pierwszej części gry Lechia grała znacznie lepiej, co w 69 min. zaowocowało wyrównującą bramką samobójczą dryblingu Zaura Sadajewa. Piłkę do własnej siatki pechowo skierował Marek Wasiluk.

Dzięki ewidentnie lepszej drugiej połowie Lechia otrzymała w końcowych statystykach aż 66% (do 34% Jagiellonii) posiadania piłki. Oba zespoły miały dziewięć sytuacji bramkowych, jednak na samą bramkę gospodarze, jak i goście uderzali tylko trzy razy. Lechia miała aż czternaście rzutów rożnych, Jagiellonia – cztery.

Na starcie rozgrywek w poprzednim sezonie gdańszczanie także zremisowali 2:2. Wtedy podejmowali u siebie TS Podbeskidzie. Kolejne spotkanie z udziałem Lechii odbędzie się w najbliższy piątek (25 lipca) o godz. 20.30. Rywalem będzie TS Podbeskidzie, które przegrało w 1. kolejce z Pogonią Szczecin 2:3.

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 2 : 2

• Jagiellonia: K. Baran – Modelski, Madera, Jasiński, Wasiluk –  Leimonas, Grzyb – Gajos – Dżalamidze (74. J. Pawłowski), Quintana (77. Kądzior), Tuszyński (75. M. Baran)
  • Lechia: Trela – Pietrowski, Tiago Valente, Janicki (k), Leković – Borysiuk, Vranjes – Makuszewski (86. Łukasik), Wiśniewski (86. Możdżeń), B. Pawłowski (40. Grzelczak) – Sadajew

Dzisiejszy pojedynek poprowadził sędzia Bartosz Frankowski.