Amerykańskie puzzle częścią światowego teatru | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.03.2014

Amerykańskie puzzle częścią światowego teatru

Polityczna świadomość Ameryki Południowej i jej pamięć rozpoczyna się na gruzach i płonących stosach – od wyroku śmierci wydanego przez Hiszpanię i Portugalię na cywilizacje prekolumbijskie w wieku XVI i XVII.

demonstracje-wenezuela

Z biegiem lat na gruncie indiańsko-hiszpańsko-portugalskim tworzy się świadomość społeczno-polityczna. Trzysta lat kolonializmu w wydaniu hiszpańsko-portugalskim, wspieranego bojowym zapałem jezuickim, wytworzyło społeczeństwa charakteryzujące się determinacją, temperamentem, często afirmujące rewolucję jako „wyższy cel”, nawet jeśli stoi za tym życie ludzkie.

Na początku XIX, w latach 1819-1822 na terenie Ameryki Południowej w wyniku wojny o niepodległość Wenezueli, na której czele stał Simon Bolivar, i „reakcji łańcuchowej” w związku z konfliktem, pojawiły się: Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, i Urugwaj, w 1825 roku zaś Boliwia (nazwana od nazwiska bohatera). Argentyna, Paragwaj i Chile wywalczyły niepodległość w latach 1816-1818. Wystarczyło tylko kilka lat, aby kontynentalny porządek legł w gruzach.

wenezuela-karakas

Wiek XIX i XX obfituje w nazwiska dyktatorów lewicowych i prawicowych, dla których demokratyczna droga była za długa i wyboista. Ciężko jest też wprowadzić społeczeństwa Ameryki Południowej w nasze „miary polityczne”, tam socjalizm, lewica, prawica często ma zupełnie inne zabarwienie. Liczy się jednak jednostka – bohater, wódz.

Nicolas Maduro - następca Hugo Chaveza.

Nicolas Maduro – następca Hugo Chaveza.

Nowy Świat nie jest poza wydarzeniami ostatnich dni, nie poszedł w drzemkę przed zbliżającym się mundialem. Obecnie w Wenezueli trwają wydarzenia o wiele krwawsze niż te na Krymie. Legalny rząd po śmierci Hugo Chaveza objął Nicolas Maduro, analogicznie do Krymu wybuchła rewolta, domagająca się tego, czego domagali się Ukraińcy na Majdanie (walka z korupcją i biedą, wolności demokratyczne, poprawa warunków życia).

Z badań przeprowadzonych przez Gallup Institute wynika, że 75% społeczeństwa jest przekonane o wszechobecnej korupcji na szczeblu rządowym, 16 % zaś zaprzeczyło zjawisku. Niezadowolenie wobec rządów nowego prezydenta wyraża 52% społeczeństwa, popiera go zaś 34% (dla porównania w 2012 roku, mimo kryzysu, Hugo Chavez popierany był przez 58% mieszkańców Wenezueli). 61% społeczeństwa nie ufa systemowi sądowniczemu, przeciwny pogląd wyraziło 31%. Rządy państw Ameryki Południowej, często wbrew woli społeczeństw, popierają legalną, choć niepopularną władzę Nicolasa Maduro.

Wydarzenia w Wenezueli promieniują jak niegdyś za czasów Bolivara na cały kontynent południowy, a tamtejsze społeczeństwa są bardzo wrażliwe na tego typu wstrząsy, zwłaszcza że ikona Bolivara jeszcze mocno „świeci” i pamięć o „wenezuelskich początkach” wolnej Ameryki Południowej nie wygasła.

Jak to się ma do nas Polaków/Europejczyków?

ameryka_poludniowaTo, co widzimy (pisałem o tym w poprzednim artykule dotyczącym środkowej Azji), jest kolejną potencjalną układanką „puzzli” politycznych, gry światowych mocarstw. Pytanie: kto bierze tę kartę? To, że już ktoś ją poruszył i wskazał jest pewne. Posiłkując się wiedzą historyczną i teorią spisku, krystalizuje się ciekawy obraz potencjalnego teatru trzech gigantów. Kraje Ameryki Południowej z ekonomicznego punktu widzenia powinny być jednymi z najbogatszych na świecie (zwłaszcza te na północy kontynentu). Pod powierzchnią tych państw znajdują się ogromne i łatwo dostępne złoża ropy naftowej, poza tym ogromne ilości najważniejszych surowców determinujących dzisiejszą gospodarkę.

W Ekwadorze funkcjonuje już USD, w Wenezueli z racji kontynuacji polityki Chaveza anty-amerykański rząd Maduro słabnie, społeczeństwa Ameryki Południowej solidaryzują się z opozycjonistami. Tworzy się idealny grunt pod wzmocnienie lub zainicjowanie działalności korporacji amerykańskich w tym regionie. USA nie jest demokracją, którą można utożsamiać z europejskimi – te zbudowane są na bliznach plemiennych, rzymsko-greckich, feudalnych, rewolucyjnych, na zasadzie społecznego rozejmu po tysiącach lat wojen i waśni.

surowca-ameryka_poludniowaAmerykańska demokracja ma źródła w idei tworzenia nowego świata, została stworzona przez uciekinierów, ludzi zdeterminowanych, wytrwałych i najważniejsze marzycieli. System polityczny USA jest na etapie demokracji korporacyjnej, to one są fundamentem działalności państwa, które nie musi podbijać – wystarczy, że wbije w dany region któreś z dostępnych korporacyjnych logo. Totalitaryzmy i dyktatury lubują się w kolorystyce mapy i stanie posiadania widocznego gołym okiem, demokracje korporacyjne zaś statystykami i diagramami.

Jednak cele są te same – surowce i energia. Jesteśmy w stanie założyć potencjalnie, czego chce Putin. Idąc za ideą „wróg mojego wroga…”, i oczywiście „ekonomicznego wsparcia dla społeczeństw”, wskazanie, kto ma i będzie z pewnością poszerzał wpływy w Ameryce Południowej nie jest trudne. Społeczeństwa i media Europy są w mgle konfliktu wokół Krymu, nie mając świadomości horyzontalności wydarzeń.

Czyżby Moskwa i Waszyngton były reżyserami światowego teatrzyku ostatnich dni? Gdzie jest rola Chin? Czy może mamy trzech scenarzystów? A może jest to nieskoordynowany wyścig mocarstw? Człowiek musi być świadom, że nie ma prawdy oczywistej, jedyną możliwością jest ciągłe jej szukanie i dociekanie – bierność w poszukiwaniach będzie oznaczała koniec demokratycznego świata. Układanka wydarzeń ostatnich miesięcy winna fascynować, a zarazem zatrważać ilością możliwości…

Autor

- (urodzony 15 czerwca 1983 r. w Kozienicach) - historyk, pedagog, wolontariusz, na co dzień pracujący z młodzieżą w warszawskim zespole szkół ponadgimnazjalnych. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na którym stał się pasjonatem „dydaktyki nauczania” głównie w aspekcie zastosowania nowoczesnych technologii w nauczaniu. W kręgu jego szczególnych zainteresowań historycznych leżą przemiany kulturowo-społeczne zarówno w Europie jak i na świecie w XX w. W wolnych chwilach oddaje się pracy wolontariackiej lub kolejnej pasji - psychologii, w szczególności tematyce wpływu mass mediów i technik informacyjnych na proces uczenia się i kształtowania jednostki. Prowadzi swojego autorskiego bloga www.marcinsiekanski.wordpress.com

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>