Kłamliwy przekaz TVP. „Chamska propaganda” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.11.2018

Kłamliwy przekaz TVP. „Chamska propaganda”

W prostej i uczciwej epoce średniowiecza, żeby niegodnie zdobyć władzę trzeba było odważyć się popełnić zbrodnię. Taka Lady Mackbeth musiała zarżnąć goszczącego pod jej dachem króla po to, by umożliwić objęcie tronu jej mężowi. Potem jak wiadomo miała problem z domyciem rąk splamionych krwią ofiar, ale w tej uczciwej epoce było jeszcze coś takiego jak sumienie i jego wyrzuty.

Epoka demokratyczna R1; w ubieganiu się o władzę – nie wymaga zbrodni, tu wystarczą niegodziwości mniej spektakularne. Kogo tu mordować – kiedy o tym kto ma rządzić decyduje lud głosujący? Wykluczenie mordu jako metody dojścia do władzy, nie oznacza, że niegodziwości mniej jaskrawe nie przydają się w walce o tron. Przydają się i to jak!

Oto oglądam telewizję publiczną w tygodniu poprzedzającym drugą turę wyborów samorządowych. Z ekranu leje się potok pochwał dla rozsądku, uczciwości i dojrzałości wszystkich kandydatów partii rządzącej, o których losie zadecydują wyborcy w niedzielę 4 listopada. Ach jaki mądry jest kandydat PiS w jakimś Radomiu, albo w Gdańsku. I odwrotnie R1; jakim niegodziwcem nieudacznym jest jego konkurent z opozycji.

W telewizyjnych Wiadomościach ani jednym słowem nie odezwano się pozytywnie o jakimkolwiek kandydacie opozycji. Nie dano takiemu kandydatowi ani sekundy czasu antenowego żeby zaprezentował siebie, swój czy swoje pomysły. Nic. Tylko kandydaci PiS!

Nie muszę pisać, że takie ordynarne skrzywienie przekazu skierowanego do obywateli przez publiczną telewizję nie ma nic wspólnego z informacją, a jest czystej wody propagandą mająca na celu ukształtowanie wizji społecznej rzeczywistości korzystnej dla partii rządzącej i jej zwolenników. Nie muszę też (chyba) dodawać, że jest to kłamstwo instrumentalne w czystej postaci. Kłamstwo – a więc niegodziwość R1; mające na celu zdobycie władzy.

Powiem też, jako wieloletni obserwator i uczestnik życia publicznego, że co prawda każda władza jakoś tam wykorzystywała publiczną telewizję, ale w tak nachalny, ordynarny sposób jak teraz robi to PiS nie robił tego nikt. Żadnych pozorów – „traktujemy was jak stado baranów i łykajcie wszystko co wam podamy” – mówią nam PiS-owscy dysponenci TVP.

Czy to jest złamanie reguł państwa prawnego? Tak niewątpliwie. Publiczna telewizja jest własnością wszystkich obywateli i powinna zachowywać się obiektywnie. TVP pod rządami Pis nawet nie stara się udawać obiektywizmu.

Taki, kłamliwy przekaz jest oczywiście naruszeniem kodeksu wyborczego, który wszystkim zapewnia równy dostęp do czasu antenowego i – moim zdaniem – kandydaci opozycyjni powinni zaskarżyć wybory, jako że TVP ewidentnie naruszyła art. 60 Konstytucji.

Ale przede wszystkim taka chamska jest niegodziwością popełnioną przez kierownictwo PiS dla zdobycia władzy za wszelką cenę.

Jest to kłamstwo instrumentalne polegające na ocenzurowaniu jednych treści, niewygodnych dla władzy i bombardowaniu odbiorców informacją jednostronną.

My, którzyśmy walczyli z komuną, wiemy jak ważna jest prawda w życiu publicznym. Jednym z filarów władzy komunistów (obok terroru) było bowiem kłamstwo, którego instytucjonalnym wyrazem była cenzura. Stąd nasz opór w latach 70 polegał na kolportowaniu niezależnych, nielegalnych wydawnictw, a wśród 2 Postulatów Gdańskich na 3-cim miejscu znalazło się żądanie wolności słowa. Wolności, którą dziś ordynarnym kłamstwem niszczy publiczna telewizja.

Ciekawi mnie dlaczego w sprawie tak oczywistego stosowania kłamstwa milczy kościół katolicki – Matka Nasza? W szczególności dlaczego milczy ks. bp Adam Lepa, który zagadnieniom chrześcijańskich zasad w funkcjonowaniu mediów poświęcił wiele prac? Na litość odezwijcie kapłani! Upomnijcie liderów PiS! Wytknijcie im gwałt jaki zadają Prawdzie, zaprotestujcie przeciwko otumanianiu społeczeństwa i przeciwko stosowaniu skrajnie niegodnych środków w dążeniu do zdobycia władzy.

Róbcie coś, bo nie dość, że cofnęliśmy się do epoki PRL, to jeszcze Jarek rąk nie domyje do końca świata!

Autor

- poseł niezrzeszony VIII kadencji, w latach PRL opozycjonista, przywódca Solidarności w Nysie, członek Klubu Służby Niepodległości, internowany i więziony w stanie wojennym. Za działalność na rzecz Niepodległego Państwa Polskiego odznaczony przez Prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.