Źle się dzieje na Ukrainie. Będą roszczenia terytorialne wobec Polski? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.09.2016

Źle się dzieje na Ukrainie. Będą roszczenia terytorialne wobec Polski?

Aktualną sytuację na Ukrainie niezwykle trafnie charakteryzuje wypowiedź, jakiej udzielił watykańskiemu radio nuncjusz papieski abp Claudio Gugerotti: „…Ukraina przegrała dzisiaj na wszystkich frontach”. Znając niezwykle wyważony ton jakim posługuje się watykańska dyplomacja, podobne stwierdzenie musi brzmieć szczególnie złowieszczo i co gorsza są po temu pełne podstawy.

ukraina

Oto zgodnie z ogłoszonymi ostatnio przez ukraiński urząd statystyczny danymi, tylko w pierwszym półroczu 2016 tamtejsza populacja zmniejszyła się o 87 tysięcy osób zaś w okresie 25 lat niepodległości liczba ludności spadła o 9, 5 miliona – z 52 mln w roku 1991 do 42, 7 mln obecnie. To dane optymistyczne, gdyż ujmują także ludność Krymu oraz Donbasu a także emigrację zarobkową szacowaną na ca 2,5 mln osób. Realnie zatem należy określić liczbę ludności „samostijnej” na ok. 36 milionów. To samo źródło podaje, że 72,3 % mieszkańców Ukrainy żyje w biedzie zaś klasę średnią stanowi … 0,7 % !

W czasach Związku Radzieckiego ekonomika Ukraińskiej SRR plasowała się w okolicach 10 – 20 miejsca w skali światowej – dzisiaj zajmuje miejsce 150! Przez 25 lat nie tylko nie udało się przekroczyć dochodu USRR,ale i do osiągnięcia jego poziomu brakuje przeszło 40 %! Jak się można domyślać, owe „sukcesy” przekładają się wprost na popularność aktualnych władz co znakomicie ilustruje sondaż „Najlepsi w 25 – leciu Ukrainy” przeprowadzony 02. 08. 16 przez redakcję ukraińskich „Wiesti” – gazetę i rozgłośnię radiową. Najlepszym prezydentem obwołano w nim … Wiktora Janukowycza, na którego głosowało 33% respondentów zaś miejsce drugie – uwaga ! – przypadło … nieznanemu jeszcze z imienia i nazwiska politykowi, który zastąpi aktualnego prezydenta ! P. Poroszenko nie zmieścił się na „pudle” gromadząc 6 % wskazań. Co ciekawe 36 % ankietowanych wiąże bezpośrednio położenie, w którym się znaleźli, z puczem na Majdanie, co kiepsko wróży aktualnej władzy.

Tych wszystkich „drobiazgów” nasze postsolidarnościowe „elity” programowo starają się nie dostrzegać, gdyż niezbyt pasują one do kreowanego przez nie obrazu naszego „strategicznego sojusznika”. Zamiast rzetelnej analizy i idącej w ślad za nią realnej oceny sytuacji, mówiąc o Ukrainie identyfikują ją oni z częścią ludności jej zachodnich obwodów szczególnie mocno zainfekowanych banderowską zarazą.

Spieszę otóż poinformować, że społeczeństwo Ukrainy – w przeciwieństwie do naszego – nie jest bynajmniej „homogeniczne” a zamieszkujący jej zachodnie tereny wyznawcy ideologii -UPA to tylko (na szczęście !) ok. 20 % ludności. Niestety dziś w wyniku inspirowanego i wspieranego przez USA i Unię Europejską zamachu stanu na Majdanie, to właśnie ten element przejął władzę u naszych sąsiadów. Co ciekawe od początku pojawiające się głosy rozsądku, były ignorowane i skutecznie wyrzucane poza nawias świadomości społecznej. Posłużę się tu dwoma charakterystycznymi przykładami. Były unijny komisarz ds. rozszerzenia Unii – Gunter Verheugen – bezpośrednio po wspominanych wyżej wydarzeniach (19.03.14) w wywiadzie dla niemieckiego radia WDR 5 stwierdził : „…na Ukrainie działa pierwszy w XXI wieku rząd, w którym zasiadają faszyści …”. Wtórował mu na łamach „Los Angeles Times” prof. Robert English: „ … obawy Putina o los etnicznych Rosjan są uzasadnione. Legalizacja skrajnych nacjonalistów ukraińskich jest większym zagrożeniem dla tego kraju niż manewry Putina. To ohydni ludzie wyznający odrażającą ideologię…”

Pomimo, że były to głosy „wołające na puszczy” z perspektywy czasu trudno je określić inaczej jak proroczymi. O tym jak trafnie charakteryzowały przyszłość, świadczyć mogą chociażby takie oto fakty. Raport ONZ dotyczący zbrodni popełnianych przez tzw. „ochotnicze bataliony” w Donbasie wnioskował o ich rozwiązanie bądź wcielenie do regularnej ukraińskiej armii oraz przykładne ukaranie winnych. Wdrożone przez ukraińskie władze śledztwo w całej rozciągłości potwierdziło ustalenia wspomnianego raportu, w związku z czym rozformowano batalion „Tornado”, którego „działalności” dotyczył. Dalsze konsekwencje były cokolwiek nieoczekiwane – przynajmniej dla naiwnych oenzetowskich inspektorów.

Oto zeznająca w charakterze świadka wolontariuszka Lilia Bolbet musiała po zeznaniach uciekać wraz z dziećmi z rodzinnego miasta, winnych gwałtów i tortur osadzono w… areszcie domowym (!) zaś wobec dowodów jakimi były znalezione w telefonach komórkowych „tornadowskich” zbrodniarzy filmy, dokumentujące między innymi gwałty na nieletnich – w tym na niemowlęciu(!) – Ukrainy Jurij Łucenko wystąpił z inicjatywą… amnestii dla oskarżonych o przestępstwa popełnione w Donbasie!

Poradzono sobie także z kłopotliwym wścibstwem ONZ i organizacji zajmujących się prawami człowieka. Inspektorom ONZ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy po prostu odmówiła wstępu do wskazanych przez nich obiektów, zaś na prezesa ukraińskiego oddziału Transparency International Andrija Marusowa „nieznani sprawcy” napadli na ulicy, zabierając mu torbę z laptopem zawierającym dokumentację i archiwum organizacji. Wezwana na miejsce policja nie interweniowała, także gdy usiłowano poszkodowanemu odebrać aparat fotograficzny, którym dokumentował on pierwszy rabunek.

Są także pierwsze owoce bezrozumnego wspierania przez naszych polityków neobanderowskiej sitwy. Oto 6 lipca 2016 na przejściu granicznym w Rawie Ruskiej pobito podróżujących służbowo samochodem dziennikarzy „Panoramy Lubelskiej” i pracowników naukowych lubelskiego UMCS. Dwoje napadniętych – dr hab. Maria Sękowska i red. Mariusz Trubalski wylądowali w szpitalu, ich samochód został zdemolowany. Kilka dni później – 13 lipca – w Odessie grupa bojówkarzy przez kilka godzin przetrzymywała w hotelu senatorów Jana Rulewskiego i Jerzego Wcisłę. W obu wypadkach reakcja naszego MSZ – o ile w ogóle można o takowej mówić – była bardziej niż anemiczna.

Jako, że jak wiadomo bezkarność rozzuchwala, na jej efekty nie trzeba było długo czekać. Oto 22 lipca pojawił się w sieci wpis mówiący o tym, że Ukraińcy słusznie (!) oskarżają Polaków o ludobójstwo, autorstwa… Ambasadora Ukrainy w Polsce! W każdym cywilizowanym kraju świata po podobnym występie takiemu „dyplomacie” natychmiast cofnięto by akredytację – nasze służby nie widzą problemu. Brak jest także komentarza do petycji jaką do ukraińskiego parlamentu skierował działacz partii „Swoboda” Jurij Czerkaszyn, w której mówi on o… okupowaniu przez Polskę Zachodniej Ukrainy oraz do ogłoszenia przez innego działacza nacjonalistów – Ołeksija Kurinnija – rozpoczęcia prac nad ustawą formułującą roszczenia terytorialne wobec Polski!

W tym stanie rzeczy złożony 30 sierpnia do Rady Najwyższej przez grupę ukraińskich intelektualistów i polityków – w tym byłego prezydenta Leonida Krawczuka – wniosek o ustanowienie „dni pamięci ofiar polskich zbrodni przeciwko Ukraińcom” jest prawdziwą „wisienką na torcie”.

Na pytanie ku czemu prowadzi nasza bezrozumna polityka, jasnej odpowiedzi udzielił niejaki Artiom Skoropadski, ultra nacjonalistycznego „Prawego Sektora”, który stwierdził, że Ukraińcy słusznie mordowali Polaków w czasie „rzezi wołyńskiej” i zapowiedział, że jego formacja będzie wieszała tych, których uzna za wrogów! Prawda jakie to „europejskie”?

Aby ignorując przytoczone fakty nadal ogłaszać Ukrainę „strategicznym sojusznikiem” trzeba albo nie mieć godności albo też mamy do czynienia z przypadkiem bardzo trafnie zdefiniowanym przez Romana Dmowskiego, że są u nas ludzie, których nienawiść do Rosji jest większa niż miłość do Ojczyzny.

Warto zdać sobie sprawę, że w niezbyt odległej perspektywie czasu, w sposób nieunikniony zmienią się władze w Kijowie i ich następcy raczej nie będą miłośnikami S.Bandery. Deklarując bezwarunkowe wsparcie dla pogrobowców –UPA narażamy się – w najlepszym wypadku – na niechęć ich następców nie zyskując nic prócz (zasłużonej) pogardy i nienawiści naszych dzisiejszych „protegowanych”.

Autor

- dziennikarz. Od 1976 roku jego publikacje ukazywały w Dzienniku Bałtyckim, Głosie Wybrzeża, Kurierze Gdyńskim, Gazecie Gdyńskiej. Ostatnio publikował w Dzienniku Trybuna oraz na portalu Głos Gdyni. Jest autorem przeszło pięćdziesięciu autorskich programów telewizyjnych "Weekendowy magazyn szachowy " zrealizowanych w TV Szelsat w latach 1999 - 2000 oraz programów publicystycznych "Krótko i na temat" w TV Gdynia w 2001 roku.

Wyświetlono 42 komentarze
Napisano
 1. M. Mazur pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam Autora!

 2. Krys pisze:

  No niestety Ukraina truchtem zmierza w OUNowsko-faszystowskim kierunku, który od początku był budowany PRZECIW Polsce przede wszystkim (dopiero później przeciwko komukolwiek innemu).
  Teraz ukraińscy faszyści są zajęci przez Putina broniącego rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy (bez pomocy Rosji mordowaliby na Donbasie tak jak w Odessie), ale nic nie zmienia antypolskiego żywiołu.
  Czeka tylko na lepszy moment.

 3. Imię... pisze:

  Prezydent jest co najmniej lekkomyślny. Żadnych więcej głosów na PO i PiS i oczywiście Dudę.

 4. bez pisze:

  Smrod jest wszedzie tam gdzie sa, nie ma porzadku na tej ziemi na ktorej sie dzis panosza a chca wiecej. Po co ta parada, nie sa w stanie ani wychowac ani wyzywic tych ktorych do tej pory splodzili. Tylko bandytyzm im we lbach.

 5. gall anonim pisze:

  Gość pisze jakby ruskie mu płacą najnowsze wiadomości z Szirokino gdzie ci wyzwoliciele się szkola ciekawe polecam…https://www.youtube.com/watch?v=lAuRns2WOvc

 6. Maciej pisze:

  Tylko co Pan nazywa „naszym MSZ”?

  Może to:
  werwolfcompl.blogspot.com

 7. Jan pisze:

  Wstydzę się postępowania Kaczyńskiego i Dudy. Jak mogą wchodzić do tyłka i przyznawać roszczenia banderowcom z UPA.Dość się o nich nasłuchałem po II wojnie i nigdy im nie daruję tych morderstw.. Między nami mieszkali Ukraincy ale zostali ze względu na swoje bandyckie zachowanie przesiedleni a nie wypędzeni i mordowani jak Polscy mieszkańcy Kresów .. Ukrainiec to wredny typ, tu z tobą rozmawia a jak się odwrócisz to już masz nóż w plecach, ale na razie siedzą cicho przyczajeni. Wracają ich potomkowie z przesiedlenia na zachód i północ.. Wszelkie uległości wobec Ukrainy nie są wskazane bo nabrali już pewności siebie i zaczynają marzyć o rozbojach… Pozdrawiam

 8. ddd pisze:

  ruski, wracaj do Moskwy

 9. Anonim pisze:

  Raz sierpem raz młotem w czerwoną chołote.
  Katyń pamiętamy.
  Smierć każdemu kacapowi az po wieki.

 10. Al Lach pisze:

  Ruś biała, czerwona i czarna nie jest, nie była i nie będzie przyjacielem Polaków. Rusini (Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini) to inna cywilizacja. Wewnętrznie skłócona. W kryzysie ekonomicznym i demograficznym. Im dłużej ten kryzys będzie trwał tym lepiej dla Polski.

  • Oskar pisze:

   Nie ma takiego narodu jak Białorusini – tak nazwali ich ruscy, dając im nowy kraj i naród. To prawowici Litwini…i nie przyrównywał bym ich do ruskich a tym bardziej to ukraińców. Sojusz z Białorusią jak najbardziej, a może w dalszej perspektywie wspólny kraj, żadnych sojuszy z upainą!!! Jak zniszczą pomniki bandery, przyznają się do dokonanych zbrodni, zwrócą majątki prawowitym właścicielom to wtedy mogą być dla nas neutralni. Nigdy nie będą naszym przyjacielem jako „naród” i kraj.

  • Olo pisze:

   Co tak dlugo sie putin pieprzy z ta bladzia banderowska,wybic ta qrwe o jednego i zaorac banderownie

 11. Janko pisze:

  W Polsce nic się nie zmienia od 16 lat .Obecnie to Pola Uprawne Watykanu .Rząd pcha nas do jawnej wojny z Ruskimi zadłuża kraj szybciej niż platfusy .Kto ma obecnie w Polsce Babilońskie zycie Kler rodzinki urzędasy i przydupasy .W Polsce zwykły pracujący człowiek traktowany jest jak motłoch rabowana jest mu połowa dochodów nieroby dostają pieniądze z opieki a rząd dalej chce być w Eurchołchozie bo największa kasa do zajumania jest w Brukselii.

 12. bogdan m pisze:

  to jest już państwo upadłe,bez szans na poprawę bytu w najbliższej przyszłości.

 13. marek pisze:

  PiS to banda falszywych ludzi z jednej strony odowluja sie do zolnierzy AK wykletych z drugiej wspieraja w kazdy mozliwy sposob najgorsze scierwo jakie wydala ziemia banderowcow…

 14. adrzejgeopolityk pisze:

  Z tekstu wynika jednoznacznie, że autor ma wiedzę fragmentaryczną na temat Ukrainy. Natomiast wyskoki poszczególnych „działaczy” politycznych traktuje jako opinię większości Ukraińców. Na Ukrainie działa dziesiątki tysięcy rosyjskich agentów wpływu i cytowanie ich czy wyróżnianie jest nonsensem. Na logikę, czy wobec sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina (praktycznie izolowana od reszty świata) rozsądny ukraiński polityk pisałby o wojowaniu z Polską, przecież to czysty absurd. Zamiast czytać bzdury pozwolę sobie zacytować fragment artykułu z serwisu techpedia.pl „Priorytetem polskiej dyplomacji powinna być normalizacja stosunków dyplomatycznych z Białorusią oraz podpięcie Mińska i Kijowa do kluczowych inwestycji drogowych w Polsce (Via Carpatia, E73…) (źródło 16). Koncepcja połączenia północ-południe, Bałtyk-Adriatyk-Morze Czarne powinna odbyć się przy współpracy Białorusi i Ukrainy. ….. Jeśli Rosjanie odetną Ukrainę od Morza Czarnego to będzie katastrofa dla Ukrainy, ale również blokada potencjalnej ekspansji Polski. Rosjanie ma pewno wcześniej wyznaczonych celów nie osiągnęli, bo jakiś czas temu posypały się głowy dowódców odpowiedzialnych za operacje ukraińską. Jeśli chodzi o polskie bezpieczeństwo dla nas najważniejsze są kraje bałtyckiej i oczywiście Białoruś. Jeśli Rosja zdestabilizuje Białoruś i umieści tam swojego agenta, który ogłosi połączenie do Rosji to mamy duży kłopot. Co do Ukrainy warto przejrzeć mapy z naniesioną dominacją języka rosyjskiego i właściwie mamy gotową mapę przyszłego państwa ukraińskiego. Niewielka 15-25 mln Ukraina, która pała nienawiścią do Rosji będzie ucieleśnieniem marzeń Piłsudskiego i Petlury. Wtedy się nie udało z winy samych Ukraińców (źródło 38), może teraz się uda. Dla Ukrainy paradoksalnie będzie miało to również jakiś pozytywny skutek, bo w końcu stanie się państwem zdolnym do samoorganizacji na bazie narodowej. …” źródło: http://www.techpedia.pl/wiedza/10880,wyzwania-polityki-zagranicznej-polski-w-odniesieniu-do-wzrostu-znaczenia-niemiec-i-rosji-wobec-slabnacej-pozycji-usa/7

 15. Obiekrywny pisze:

  A co najśmieszniejsze dziś w radio słyszałem jak premier Beata Szydło mówiła że chce być rzecznikiem Ukrainy w unii jewropejskiej… Masakra. Jak można porzucić pamięć ofiar bestialsko mordowanych na Kresach. Można wybaczyć ale trzeba pamiętać.

 16. Zona pisze:

  Warto zauważyć iż brunatne przemiany na ukrainie są i były bezwarunkowo wspierane zarówno przez poprzedni jak i obecny polskojęzyczny rząd. Wielomiliardowe „pożyczki” (czytaj darowizny) szkolenia wojskowe, jak i wcześniejsza współorganizacja majdanowego zamachu stanu…

 17. Anonim pisze:

  Walczmy z ruskimi do ostatniego Ukraińca to co piszą to moim zdaniem nie do końca prawda oczywiście do póki Ukraińcy nie zrobią porządku z faszystami i nie przyjmą prawdziwej historii nie ma mowy o pojednaniu ale ruski wiedzą że to Polaków najbardziej podkórw.. i wykorzystują to żeby nas skłócić moja rada pomóc im tak jak nam pomogli w 39 tym, i wyrazić zaniepokojenie jak to zawsze robi ue .

 18. Buciek pisze:

  A może by tak nie pisać nieprawdy? Prawy Sektor, ugrupowanie odwołujące się bezpośrednio do tradycji banderowskiej, otrzymało w ostatnich wyborach parlamentarnych 2% głosów. Rząd Ukrainy przeprosił Polskę za Wołyń. Skąd wy bierzecie te brednie o banderowcach w rządzie? Perfidne sianie strachu i nic innego.

 19. Ragnar pisze:

  PiS powinien powiedzieć wprost, że na Wołyniu to było LUDOBÓJSTWO, bez owijania w bawełnę – tak samo jak w Katyniu. ta uchwała -anty-banderowska to jest nic, tu potrzeba ustawy.
  Ukraina i Rosja powinny już dawno odciąć się od swoich zbrodniczych ideologi, tak jak zrobili to Niemcy.
  Korwin, (wiem że niektórzy uważają go za ruskiego agenta tylko dlatego że był kilka razy w Rosji, co jest oczywiście wierutną bzdurą i paranoją, bo agenci są dobrze opłacani i mają realny wpływ na politykę, a ten człowiek jest autsajderem politycznym który nie ma nawet pieniędzy na kampanię wyborczą. Korwin to po prostu taki Polski Garry Johnson który głosi tą swoją idę libertariańską, ale nie trafia do zbyt wielu ludzi) kiedyś będąc w telewizji rosyjskiej ostro i dosadnie potępiał przywiązanie Rosji do związku sowieckiego lecz niestety spotkał się z ostrymi atakami sowietów. Pamiętam jak kiedyś powiedział w jakimś wystąpieniu – zapewne chodziło mu o kontakty gospodarcze, bo znam jego retorykę : „Możemy rozmawiać z Rosjanami, ale nie będziemy rozmawiać ze spadkobiercami związku sowieckiego” i moim zdaniem tak samo powinno być z Ukrainą.
  A co do Ukrainy to Korwin uważa, że państwo ukraińskie nie ma obowiązku przepraszać nas za zbrodnie na Wołyniu, bo nie było go wtedy na mapie lecz powinno zaprzestać wychwalać zbrodniarzy, bo gloryfikowanie ich jest przestępstwem. Dla mnie facet dobrze gada i wole jego niż PiS – również za pomysły o gospodarce.
  Wniosek z tego taki, że Rosja i Ukraina to dzicz (dla mnie Ukraina gorsza), która nie zachowuje się jak cywilizowane państwa.

 20. endrju pisze:

  Politykę wyznacza usa,w ich dupie siedzi nasz pożal się Boże rząd . Niezawisłość , niepodległość,te określenia nie pasują do Polski .

 21. […] [ii]http://gazetabaltycka.pl/promowane/zle-sie-dzieje-na-ukrainie-beda-roszczenia-terytorialne-wobec-pol… […]

 22. Ciekawy artykul…jednakze duzo generalizacji.
  Od dziecinstwa slyszalem ze Ukraincy to rezuny, czesc rodziny pochodzila ze Lwowa.

  Jeno zrozumta choc troche,
  ze z perspektywy Ukrainskiej to wszystko inaczej wyglada
  i jesli ta perspektywa w skali Ziemii calej nie zmieni sie…
  mam na mysli perspektywe „Kali ukrasc krowe : dobrze, a Kalemu itd” to ciagle beda tylko wojny.
  Wazne by zobaczyc tzw bigger picture !

  Jednak nam blizej do Slowian niz Frankow czy Anglikow,
  w kwestii mentalnosci, takie moje zdanie i wielu je podziela.

  Ludzkosc od lat wyrywa sobie nawzajem to co dostala tylko ” w dzierzawe”, w koncu Matka Ziemia wykopie z siodla nas i to pogodzi wszystkich szybciutko.
  Zrozumienie tego na poziomie politycznej obsesji jest niemozliwe.
  Problem mozna rozwiazac tylko na poziomie wyzszym niz on.

  A Marszalka Pilsudskiego niestety juz nie ma od dawna.
  To co bylo super niecale 100 lat temu, teraz juz nie pasuje.
  Zarowno Ukrania, jak i Rosja maja szanse sie odrodzic i wtedy moze spelnic sie to o czym pisal Klimuszko.

  😉

 23. PiS liże dupę ukraińskiej faszystowskiej hołocie – takie są fakty. Jeśli nie robi nic, po takich słowach tzw. ambasadora, to znaczy, że PiS zdradził Naród !!!

 24. Emil pisze:

  Ciekawe czy autor był kiedykolwiek na Ukrainie ?

 25. marian pisze:

  Super artykuł. Cieszy,że jeszcze istnieje u nas obiektywizm,bo tv.i radia słuchać się już na trzeżwo nie daje. Pozdrowienia dla Was wszystkich.

 26. Anonim pisze:

  Czy nie nadszedl czas by obecnym partiom Polskim cofac poparcie za wspieranie banderowcow na Ukrainie ktore obecnie dzialaja na szkode Polski

 27. Zośka pisze:

  Jeśli Ukraińcy nawiązują do tradycji kozackiej to Ukraina powinna ograniczać się tylko do Zaporoża i ani kawałka więcej

 28. Władysław pisze:

  Jeszcze przed wybuchem Majdanu w Kijowie wiedziałem że tak będzie.Bardzo często byłem w różnych rejonach Ukrainy w związku z uprawą winorośli. Prosty naród znakomicie do Polaków ustosunkowany, serdeczny i gościnny jak słowianin. Ci ze wschodu i południa Ukrainy i rosyjsko języczni na tych z z zachodu mówili Banderowcy i z pogardą. Mówili też, że kiedyś, jak okrzepną to zgłoszą się do Polski o zwrot Chełma i Przemyśla. I tak już zaczyna się dziać. BARDZO DOBRZE że w Polsce powstaje obrona terytorialna, wyszkolona i przygotowana na takich przyjaciół z Ukrainy. Taka „gwardia ” już przydałaby się w Przemyślu, bo coraz częściej dochodzi tam do incydentów sprowokowanych przez Ukraińców. Jak dostaną odpowiedni łomot, to może zrozumieją, że w Przemyślu to jednak jest Polska a nie Ukraina.

 29. Tomasz pisze:

  Jakie jest źródło nie ma takiego sondażu?

  sondaż „Najlepsi w 25 – leciu Ukrainy” przeprowadzony 02. 08. 16 przez redakcję ukraińskich „Wiesti”

 30. Imię... pisze:

  Obecnie zasiadają w rządzie „ludzie” co to przekładają własne interesy i jakieś własne widzi mi się, nad dobrem kraju – Ojczyzny. Osoby co jak dostaną kopa w dupę „jaja” to jeszcze za to przepraszają. Do kąt zmierzasz Polsko ? a w PIS-du.

 31. Vladyslav pisze:

  Taka sytuacja skutkuje że w Ukrainie urzędnicy kradli, kradną i będą kraść, nic nie zostawiając na rozwój.

 32. Robson pisze:

  Zapraszamy do nas. Pokażemy gnojkom gdzie ich miejsce.

 33. Olo pisze:

  Bedziemy teraz my Polacy mordowac sqrwysynow banderskich,teraz oni sa u nas bojcie sie

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika