Ćwiczenia ratownicze Marynarki Wojennej - Bezpiecznie nad wodą w Łebie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.07.2012

Łeba: ćwiczenia ratownicze Marynarki Wojennej

Ćwiczenia ratownicze z udziałem m.in. samolotów patrolowych i śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć w Łebie, w sobotę, 14 lipca.

Załogi tych maszyn zaprezentują akcję poszukiwania rozbitków, zrzut tratwy ratunkowej oraz operację podejmowania ludzi z wody. Ćwiczenia organizowane są w ramach akcji „Bezpiecznie nad wodą w Łebie”.

Ćwiczenie rozpocznie się o godzinie 12:00 (plaża A – wschodnia) wschodniej stronie główek portu w Łebie. Ze strony Marynarki Wojennej w działaniach ratowniczych udział wezmą dwa samoloty patrolowo-rozpoznawcze „Bryza” oraz ratowniczy z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, które współpracować będą m.in. z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) i Straży Granicznej.

W pierwszym etapie ćwiczenia załoga samolotu patrolowego Marynarki Wojennej zaprezentuje elementy poszukiwania rozbitka w wodzie, oznaczenia miejsca odnalezienia poszkodowanego przy pomocy pławy oraz zrzutu tratwy ratunkowej. Następnie załoga śmigłowca MW przeprowadzi operację podjęcia rozbitków z morza i przekazania poszkodowanych na pokład jednostki MSPiR typu SAR 1500 m/s „Huragan”. W kolejnym elemencie ćwiczenia ponownie uczestniczyć będzie samolot patrolowy „Bryza”. Tym jego załoga po odnalezieniu rozbitka w wodzie będzie koordynowała prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza naprowadzając jednostki MSPiR w miejsce gdzie znajduje się poszkodowany.

Lotnictwo Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM „Anakonda” i na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również samolot patrolowy „Bryza” dyżurujący na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy Marynarki Wojennej uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.

ratowniczy Mi-14PŁ. (Fot. Przemysław Blueshade Idzkiewicz)

to ratowniczy Marynarki Wojennej przeznaczony do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków na jego pokład może odbywać się za pomocą pasów, kosza lub noszy. Śmigłowce te mogą również wodować i podjąć rozbitków bezpośrednio z powierzchni wody. PŁ/R przystosowany jest do transportu 19 poszkodowanych, w pozycji leżącej 9. W przypadku większej ilości rozbitków na pokład może zabrać do 20 dodatkowych tratw ratunkowych (standardowo 5). Tratwa ratunkowa, zależnie od jej typu, może pomieścić od 6 do 8 osób. Dwa takie śmigłowce znajdują się obecnie na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, Grupa Lotnicza Darłowo.

Samoloty patrolowo–rozpoznawcze „Bryza”

Samolot patrolowo-rozpoznawczy „Bryza” . (Fot. Voytek S)

Samoloty patrolowo–rozpoznawcze „Bryza” do działań poszukiwawczo-ratowniczych na morzu mogą wykorzystywać radar obserwacji obiektów nawodnych oraz system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON. Po odnalezieniu rozbitka mogą zrzucić tratwę i koordynować prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza. Zrzut tratwy ratunkowej wykonywany jest przy prędkości około 200 km/h z wysokości 100 metrów. Podczas tego manewru załoga musi uwzględnić kierunek i siłę wiatru oraz prędkość postępową opadania. Po zrzucie do morza tratwa powinna znaleźć się w odległości do 50 metrów od rozbitka po stronie zapewniającej samoczynne dryfowanie w kierunku poszkodowanego. Na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach znajduje się 7 patrolowo – rozpoznawczych Bryz w wersji An-28B1R oraz jedna w wersji An-28B1RM Bis.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika