Obama w Sztokholmie buduje koalicję przeciw reżimowi Assada | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.09.2013

Obama w Sztokholmie buduje koalicję przeciw reżimowi Assada

Jak możemy przeczytać w „The Washington Post” w artykule Philipa Ruckera and Willa Englunda, prezydent Obama rozpoczął w środę swoją kampanię budowania koalicji do akcji militarnej przeciwko Syrii zagranicznym spotkaniem z premierem Szwecji, oświadczając, że „społeczność międzynarodowa nie może milczeć” w obliczu ataku bronią chemiczną na cywilów przez prezydenta Syrii Baszara al-Assada.

barack_obama

Podkreślił przy tym, że niewinna śmierć 1400 cywilów i narażenie na gaz 400 dzieci nie może ujść sprawcom bezkarnie. – Nie jest rzeczą moralną stać i nic nie robić w tej sytuacji – powiedział prezydent Obama na konferencji prasowej, stojąc obok premiera Szwecji – Fredrika Reinfeldta.

Wezwanie do organizowania globalnego wsparcia do ataku na Syrię było jasne dla Reinfeldta, który zgodził się z Obamą, że użycie broni chemicznej jest nie do przyjęcia, ale dodał, że Szwecja, jako mały kraj z ” głęboką wiarą ” w ONZ, może się nie opowiedzieć za wsparciem bez ONZ.

Obama powiedział, że on też wolałby działać w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale propozycje działań wobec Syrii zostały zablokowane przez Rosję, patronującą Syrii. Dlatego amerykański prezydent twierdzi, że i ich sojusznicy muszą szukać innych sposobów, aby zmusić do rezygnacji z użycia broni chemicznej, zakazanej stosownymi traktatami międzynarodowymi.

Obama wylądował w Sztokholmie w środę rano, aby rozpocząć trzydniową podróż, która również obejmie wizytę w Petersburgu dla szczytu grupy 20. Przybywa jako przedstawiciel USA, aby przedstawić na debacie swoją propozycję podjęcia działań wojskowych w odpowiedzi na widoczne stosowanie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia

Rosja w środę podtrzymała zdecydowany sprzeciw wobec uderzenia na Syrię. Francja zapowiedziała, że dołączy do Stanów Zjednoczonych, jeśli rozpoczną działania militarne, ale brytyjski premier David Cameron, powiedział, że nie ma możliwości udziału jego kraju w tych działaniach z powodu silnego sprzeciwu parlamentu brytyjskiego.

Członkowie Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych w środę zatwierdzili nowy projekt uchwały, który pozwala do 90 dni na podjęcie działań wojskowych przeciwko rządom Assada. Uchwała zakazuje rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Syrii, ale pozwala na rozmieszczenie małej misji ratunkowej w razie konieczności. Podczas gdy liderzy Izby Reprezentantów i Senatu wyrazili  zdecydowane poparcie dla proponowanych działań, administracja Białego Domu wciąż musi przekonać prawodawców i bardzo sceptycznie nastawione społeczeństwo amerykańskie.

Obama powiedział, że uderzenie na Syrię jest konieczne zarówno w celu powstrzymania Assada przed kolejnym wykorzystaniem broni chemicznej, jak i ostrzeżeniem dla innych rządów i grup ekstremistycznych przed takimi atakami.

-To nie moja ma być poświadczana – powiedział Obama – ale wiarygodność społeczności międzynarodowej. A także wiarygodność Amerykanów i Kongresu, ponieważ opiera się ona na założeniu, że te międzynarodowe normy są ważne.
Obama jest pierwszym prezydentem USA, który odwiedził Szwecję w spotkaniu dwustronnym. Gdy wjeżdżał do centrum miasta z lotniska, setki Szwedów robiło zdjęcia i witało prezydenta, powiewając amerykańskimi flagami.

W stolicy historycznego centrum miasta, ludzie wychylali się z balkonów biurowców i budynków mieszkalnych, jak również zebrali się wokół jeziora Melar, aby zobaczyć odwiedzającego ich kraj amerykańskiego prezydenta.

Obama przed udzielaniem wywiadu dziennikarzom spotkał się z Reinfeldtem w Rosenbad, eleganckim budynku, w który mieszczą się biura premiera. Zwrócił uwagę na napięte stosunki USA-Rosja i własne spięcia z prezydentem Rosji – Władimirem Putinem. Prezydent USA pośrednio odniósł się do kontrowersyjnej nowej rosyjskiej ustawy penalizującej „propagandę homoseksualną”, na którą zwrócił uwagę przed szczytem G-20.

– Nasi bracia geje i siostry lesbijki muszą być traktowani jednakowo, zgodnie z prawem – powiedział – dodając – Nasze społeczeństwa są wzmocnione, a nie osłabione przez różnorodność.

Obama rozwiał także obawy Europejczyków dotyczące amerykańskich programów nadzoru, mówiąc – Nie będziemy szpiegowali e-maili ani podsłuchiwali rozmowy telefoniczne. Powiedział, że jego grupa narodowego bezpieczeństwa konsultowała z Unią Europejską, jak oceniane są przez nią programy nadzoru i jak złagodzić obawy ludzi.

Później, po wizycie w Wielkiej Synagodze i przed Pomnikiem Holokaustu tuż przed rozpoczęciem żydowskiego Rosz Haszana, Obama zwiedził Royal Institute of Technology, nowoczesną placówkę badawczą w Sztokholmie. Wieczorem jadł obiad z przywódcami Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii.

washington_postW czwartek Obama będzie w Petersburgu na szczycie światowych przywódców G-20. Według urzędników Białego Domu nastąpią spotkania dwustronne z prezydentem Francji Francois`em Hollandem, prezydentem Chin Xi Jinping i japońskim prezydentem Shinzo Abe. Obama nie zamierza spotkać się z Putinem, choć Biały Dom nie wyklucza, że obaj przywódcy mogą spotkać się nieformalnie w kuluarach.

http://www.washingtonpost.com/politics/obama-in-stockholm-says-that-on-syria-the-international-community-cannot-be-silent/2013/09/04/312c70aa-154c-11e3-804b-d3a1a3a18f2c_story.html

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika