Kulisy wywiadu III RP | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.04.2022

Kulisy wywiadu III RP

Każde modre państwo, kulisy swojego pozastawia w cieniu i w tajemnicy, jeśli interesuje ciebie oficerów wywiadu, to ta powinna zaspokoić twoje zainteresowania w tym temacie.

„To pierwsza na rynku tak bezkompromisowa i sensacyjna relacja szefa Agencji Wywiadu – pułkownika Grzegorza Małeckiego. W cieniu to pasjonująca opowieść o najtajniejszej z polskich służb specjalnych. Agencja Wywiadu, powołana do życia 19 lat temu po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, otoczona jest nimbem elitarności i tajemniczości.

O działaniach oficerów wywiadu RP wiadomo niewiele, choć odpowiadają za wszystkich obywateli. Mimo że opinia publiczna bardzo rzadko poznaje oficerów i kulisy ich pracy, warto podkreślić ich zasługi.

Pułkownik Grzegorz Małecki, niedawno stojący na czele Agencji Wywiadu, w wywiadzie z dziennikarzem Łukaszem Maziewskim opowiada o sekretach i realiach tej niebezpiecznej służby. Ta jest także słodko-gorzkim spojrzeniem na świat polskiej polityki drugiej dekady XXI w. I relacją z pierwszej ręki o tym, co dzieje się w cieniu, gdzie nie ma miejsca dla Jamesów Bondów…”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy, wydawnictwo Bellona.

Z każdą stronę tej niezwykle ciekawiej książki, wchodzimy w mgłę służb specjalnych, wyposażeni w noktowizor, który jest operowany przez byłego szefa Agencji Wywiadu. Dzięki temu czytelnik jest w podroży po kulisach wywiadu, ale w wypadku tej książki, poznaje mechanizm funkcjonowania państwa.

Jednym z ciekawszych fragmentów tej książki, jest opowieść o tym, co działo się w Agencji Wywiadu 10.04.2010 roku, zaraz po katastrofie smoleńskiej. To jednak nie jest kolejna o teoriach zamachu. Jest to chłodna analiza tego, co działo się w jednej z najważniejszych instytucji państwa, po największej katastrofie lotniczej po 1989 roku. Z książki można wyczytać to, że dobre plany i chęci kończą się tam, gdzie zaczyna się polityczny i konformizm pojedynczych polityków.

Kolejnym ciekawszym elementem książki jest podjęty temat ustawy dezubekizacyjnej. Były szef Agencji Wywiadu wprost mówi, że przedmiotowa ustawa była błędem. Następnym tematem, jest sposób rozwiązania WSI, te i inne tematy podjęte w książce sprawiają to, że publikacje jest godna polecenia.

Pozostaje mi tylko polecić tą publikację wszystkim obywatelom, gdyż faktycznie to oni jako suweren decydują o naszym bezpieczeństwie.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.Moto Replika