Kulisy wywiadu III RP | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.04.2022

Kulisy wywiadu III RP

Każde modre państwo, kulisy swojego bezpieczeństwo pozastawia i w tajemnicy, jeśli interesuje ciebie praca oficerów wywiadu, to ta książka powinna zaspokoić twoje zainteresowania w tym temacie.

„To pierwsza na rynku tak bezkompromisowa i sensacyjna relacja szefa Agencji Wywiadu – pułkownika Grzegorza Małeckiego. to pasjonująca opowieść o najtajniejszej z polskich służb specjalnych. Agencja Wywiadu, powołana do życia 19 lat temu po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, otoczona jest nimbem elitarności i tajemniczości.

O działaniach oficerów wywiadu RP wiadomo niewiele, choć odpowiadają za bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Mimo że opinia publiczna bardzo rzadko poznaje nazwiska oficerów i kulisy ich pracy, warto podkreślić ich zasługi.

Pułkownik Grzegorz Małecki, niedawno stojący na czele Agencji Wywiadu, w wywiadzie z dziennikarzem Łukaszem Maziewskim opowiada o sekretach i realiach tej niebezpiecznej służby. Ta książka jest także słodko-gorzkim spojrzeniem na świat polskiej polityki drugiej dekady XXI w. I relacją z pierwszej ręki o tym, co dzieje się w cieniu, gdzie nie ma miejsca dla Jamesów Bondów…”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy, wydawnictwo Bellona.

Z każdą stronę tej niezwykle ciekawiej książki, wchodzimy w mgłę służb specjalnych, wyposażeni w noktowizor, który jest operowany przez byłego szefa Agencji Wywiadu. Dzięki temu czytelnik jest w podroży po kulisach wywiadu, ale w wypadku tej książki, poznaje mechanizm funkcjonowania państwa.

Jednym z ciekawszych fragmentów tej książki, jest opowieść o tym, co działo się w Agencji Wywiadu 10.04.2010 roku, zaraz po katastrofie smoleńskiej. To jednak nie jest kolejna książka o teoriach zamachu. Jest to chłodna analiza tego, co działo się w jednej z najważniejszych instytucji państwa, po największej katastrofie lotniczej po 1989 roku. Z książki można wyczytać to, że dobre plany i chęci kończą się tam, gdzie zaczyna się pragmatyzm polityczny i konformizm pojedynczych polityków.

Kolejnym ciekawszym elementem książki jest podjęty temat dezubekizacyjnej. Były szef Agencji Wywiadu Grzegorz Małecki wprost mówi, że przedmiotowa ustawa była błędem. Następnym tematem, jest sposób rozwiązania WSI, te i inne tematy podjęte w książce sprawiają to, że publikacje jest godna polecenia.

Pozostaje mi tylko polecić tą publikację wszystkim obywatelom, gdyż faktycznie to oni jako suweren decydują o naszym bezpieczeństwie.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.Moto Replika