Co przyniesie 2019 rok? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.12.2018

Co przyniesie 2019 rok?

Już wkrótce Sylwester 2018. To oznacza, że w gronie rodziny, znajomych, na balach, prywatkach, „domówkach” rozpoczniemy Nowy Rok 2019! Jaki będzie to rok?

Polska

W 2019 roku w Polsce możliwe będą bardzo poważne zdarzenia polityczno-społeczne, gdyż odbędą się wybory do Europarlamentu, do Sejmu i Senatu. Te drugie odpowiedzą na pytanie nie tylko o to, kto będzie rządził Polską przez następne 4 lata, ale będą to wybory między dwiema wizjami naszej Polski. Polacy zdecydują, czy chcą być społeczeństwem prodemokratycznym, europejskim, czy też chcą, by w Polsce istniała iluzja demokracji z silną rolą kleru jak i wizją powolnego Polexitu.

Między 1989 a 2015 rokiem, czyli przez dwadzieścia sześć lat Polska była krajem, który niewątpliwie osiągnął bardzo dużo. Zaczynając od pokojowego odzyskania demokracji w 1989 roku, a kończąc na wielkim sukcesie rządu premiera Leszka Millera i wejściu do europejskiej Rodziny w 2004 roku. wejściu w struktury Unii Europejskiej Polska stała się języczkiem uwagi w zakresie relacji międzynarodowych i relacji między UE – Ukraina a Rosją.

W 2015 roku partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała wybory parlamentarne. Zwycięstwo zbudowała na najgorszych instynktach, które w przeszłości doprowadziły między innymi do zagłady społeczności żydowskiej podczas II Wojny Światowej. Niestety Polacy dali się nabrać na hasła oparte o resentymenty, przy wsparciu polskiego Episkopatu. W glorii i chwale Jarosław Kaczyński stał się nowym „naczelnym wodzem” Polski, a dla niektórych nawet „naczelnym kapłanem Polski”.

W związku z podwójną kampanią wyborczą w 2019 roku uruchomią się masowe protesty społeczne, począwszy od nauczycieli, a z skończywszy na pielęgniarkach, których już jest bardzo mało. Rząd i media należące do władzy będą wpajały Polakom, że protesty społeczne są wywołane przez wrogów Polski tj. Niemcy, na czele z ustępującą Angelą Merkel!

Warunkiem realnych zmian w Polsce jest szeroka koalicja złożona z SLD--PSL-NOWOCZESNA– RUCHY MIEJSKIE, która miałaby szanse na pokonanie PiS w obu wyborach. Tylko tak można przewrócić zdolność do współtworzenia europejskiej polityki przez Polskę. Wielkim niebezpieczeństwem dla Polski jest to, że szefowie partii obecnej opozycji nie dogadają się w przedmiocie koalicji wyborczej.

Europa

W końcówce grudnia 2018 roku Europa podjęła decyzję o utworzeniu równoległego budżetu dla strefy euro. Jest to porażka i skutek nieudolnej polityki zagranicznej prowadzonej przez rząd PiS. Decyzja o utworzeniu równoległego budżetu dla strefy euro to pierwszy etap rozdziału UE – na Unię dwóch prędkości.

Władze USA widząc tę decyzję nie będą chciały robić interesów z UE tylko z Chinami, a jeśli jednak z UE to tylko ze strefą euro.

W związku z wyborami do Europarlamentu należy powiedzieć, że w UE mogą nastąpić duże polityczne, a tym samym nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja polityczno-społeczna Unii. Najważniejszym pytaniem w 2019 roku jest, czy UE pójdzie w kierunku lewicy czy prawicy. To jest bardzo ważne, gdyż odpowiedź na nie określi kierunki światowej polityki.

Świat

Świat w 2019 roku będzie się ekscytował relacjami pomiędzy Trampem a Putinem, a także sytuacją w Chinach. Wojny nie będzie, pomijając front na Ukrainie, który jest obszarem rozgrywki między UE a Rosją.

Warto pamiętać, że wszystko jest w rękach obywateli, zarówno Polski oraz UE.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.Moto Replika