Jak będą wyglądały nowe samorządy? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.10.2018

Jak będą wyglądały nowe samorządy?

Wybory Samorządowe 2018 już prawie za nami. Czas na ich podsumowanie. Jedno jest pewne, wygraną w tych wyborach jest frekwencja, według PKW wyniosła ona 54.84 procent. Kto je wygrał? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż w wyborach samorządowych nie chodzi o procenty lecz o zdolność koalicyjną poszczególnych ugrupowań.

„W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobył 254 mandaty, Obywatelska uzyskała 194 mandaty, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD- Razem – 11. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka – 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty – 1.

Podział mandatów

  • W woj. dolnośląskim do zdobycia było 36 mandatów w sejmiku. PiS przypadło 14 mandatów, KO 13, Bezpartyjnym Samorządowcom – 6, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 2, PSL – 1.
  • W woj. kujawsko-pomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 14 mandatów, PiS – 11, PSL – 4, SLD- Razem – 1.
  • W woj. lubelskim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 18 mandatów, KO – 7, PSL – 7, SLD-Lewicy Razem – 1.
  • W woj. lubuskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 11 mandatów, PiS – 9, PSL – 4, Bezpartyjnym Samorządowcom – 4, SLD-Lewicy Razem – 2.
  • W woj. łódzkim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 17 mandatów, KO – 12, PSL – 4.
  • W woj. małopolskim do zdobycia było 39 mandatów. PiS przypadły 24 mandaty, KO – 11, PSL – 4.
  • W woj. mazowieckim do zdobycia było 51 mandatów. PiS przypadły 24 mandaty, KO – 18, PSL – 8, Bezpartyjnym Samorządowcom – 1.
  • W woj. opolskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 13 mandatów, PiS – 10, Mniejszości Niemieckiej – 5, PSL – 2.
  • W woj. podkarpackim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 25 mandatów, KO – 5, PSL – 3.
  • W woj. podlaskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, KO – 9, PSL – 5.
  • W woj. pomorskim do zdobycia były 33 mandaty. KO przypadło 18 mandatów, PiS – 13, PSL – 2.
  • W woj. śląskim do zdobycia było 45 mandatów. PiS przypadły 22 mandaty, KO – 20, SLD- Razem – 2, PSL – 1.
  • W woj. świętokrzyskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, PSL – 9, KO – 3, SLD-Lewicy Razem – 1, Projektowi Świętokrzyskie Bogdana Wenty – 1.
  • W woj. warmińsko-mazurskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 12 mandatów, PiS – 11, a PSL – 7.
  • W woj. wielkopolskim do zdobycia było 39 mandatów. KO przypadło 15 mandatów, PiS – 13, PSL – 7, SLD-Lewicy Razem – 3, Bezpartyjnym Samorządowcom – 1.
  • W woj. zachodniopomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 13 mandatów, PiS – 11, Bezpartyjnym Samorządowcom – 3, PSL – 2, SLD-Lewicy Razem – 1.

Ponadto w wyborach samorządowych do rad gmin wybrano 39 tys. 524 radnych, w tym 32 tys. 173 w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców oraz 7 tys. 351 radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

W dwóch okręgach wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców (czyli takich, w której są jednomandatowe okręgi wyborcze) dwa mandaty pozostały nieobsadzone, ponieważ nie zarejestrowano tam żadnej listy kandydatów na radnych [1].

Według sondażu przeprowadzonego przez IPSOS, w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 32,3 proc.; Obywatelska – 24,7 proc.; PSL – 16,6 proc.; Kukiz’15 – 6,3 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy – 6,3 proc.; SLD- Razem – 5,7 proc.

Wygrana PiS w skali kraju w cale nie oznacza, że będzie ono mogło samodzielnie rządzić we wszystkich Sejmikach, wielkim wygranym tego rocznych wyborów samorządowych jest PSL. Dlaczego? udowodniło, że jego pozycja na scenie politycznej w Polsce jest silna. Nie chodzi tylko o osiągnięty wynik tj. 16.6 % w skali kraju, ale i o to, że jest zdolne do bycia ważnym elementem sceny politycznej, mającym wpływ na ostateczne realny rezultat.

Wielkimi przegranymi wyborów samorządowych 2018, są patia SLD i Razem, które osiągnęły niewiele powyżej 5.7 %, co jednoznacznie wskazuje, na duży problem polskiej lewicy.

Na polskiej scenie politycznej praktycznie w zasadzie nie istnienie. Ten fakt wynika nie tylko z braku zdolności koalicyjnej, ale i z braku umiejętności prezentacji programu lewicy, jak również z nieumiejętności wyciągnięcia wniosków z sukcesu PiS w wyborach parlamentarnych.

Jeśli partie lewicowe nie połączą sił oraz programów to nigdy nie osiągną dobrego i znaczącego wyniku w żadnych wyborach.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zdeklasował konkurencję osiągając 68 %, przy 60 % frekwencji, natomiast komitet Prezydenta Szczurka będzie mieć 17 na 18 mandatów w Radzie Miasta Gdyni. Oznacza to, że Prezydent Gdyni ma komfort samodzielnego rządzenia w Radzie Miasta.

Fenomen Prezydenta Gdyni oraz Samorządności Wojciecha Szczurka jest jego ewidentnym sukcesem osobistym, ale i ekipy Samorządności. Gdynianie tym wyborem pokazali, że chcą mieć konkretny program z silnym Prezydentem mającym swobodę sprawowania urzędu Prezydenta Miasta Gdyni.

Przyszłość Gdyni jest jasna. Gdynianie chcą realizacji marzeń z lat 20 ubiegłego wieku, które to przedstawiały Gdynię jako New York, z bardzo dobrymi perspektywami z zapleczem intelektualno – kulturalnym.

Siła Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka wynika z umiejętności łączenia rozwoju miasta z silnym akcentem kultury w mieście oraz to, że Szczurek ma zdolność tworzenia i łączenia ludzi wokół spraw a nie wokół ideologii, które często bywają fałszywe.

Prezydent Gdyni jest współczesnym wizjonerem, który umie przekształcić wizje miasta w realną rzeczywistość, która jest widocznym elementem współczesnej społeczności miasta. W tym miejscu należy serdecznie gratulować fenomenalnego wyniku wyborczego oraz życzyć jeszcze więcej sukcesów na drodze 5 kadencji.

Niewątpliwie samorządowych będą mieć wpływ na wybory europarlamentarne oraz parlamentarne, które to odbędą się w 2019 roku.

[1] Dane cytat z : https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory2018/wyniki/news-pkw-podala-zbiorcze-wyniki-wyborow-w-sejmikach-pis-254-manda,nId,2648993

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.