„Otulone życiem” w kościerskim szpitalu. Niezwykły projekt fotograficzny
Niezwykłą wystawę fotograficzną zorganizował Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Na zdjęciach zaprezentowano 12 kobiet, które w różny sposób walczą o zdrowie.
Ekspozycja przedstawia fotografie kobiet, które konfrontując się w różny sposób z chorobą nowotworową, zawsze stają po stronie życia. Na zdjęciach ukazane zostały panie, które są w trakcie leczenia onkologicznego na różnych jego etapach oraz te, które wyzdrowiały. Są też portrety pielęgniarek opiekujących się pacjentkami Oddziału Chemioterapii kościerskiego szpitala. To różne historie opowiadające o niezwykłej sile drzemiącej w człowieku, uniwersalnym pięknie oraz subiektywnej, indywidualnej walce, którą przedstawione bohaterki toczą w najważniejszej konfrontacji swojego życia – w walce z chorobą nowotworową.
– Dwanaście wyjątkowych kobiet, wśród których są panie będące w trakcie leczenia onkologicznego i walczą o zdrowie, są i takie, które swoją walkę zakończyły zwycięstwem i wyzdrowiały, a także zobaczyliśmy pielęgniarki, które z kolei walczą o zdrowie swoich pacjentów na co dzień pracując w kościerskim szpitalu – mówił Michał Lange, koordynator wystawy. – Niezależnie od sposobu walki, wszystkie wspaniałe panie są otulone życiem, zresztą właśnie brzmi tytuł wystawy, który chyba najlepiej oddaje jej ducha. Zaprezentowane zdjęcia pokazują też, do czego prowadzi siła przyjaźni, która zawiązała się pomiędzy tymi wyjątkowymi kobietami.
Inicjatorką powstania wystawy była Joanna Rusinowska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chemioterapii Klinicznej.
– Wystawa została stworzona z myślą właśnie o naszych bohaterkach, w odpowiedzi na ich potrzeby. Chcieliśmy pokazać równość między kobietami i to, że choroba onkologiczna nie zwalnia z normalnego życia żadnej z nas. Pacjentki, które brały w niej udział są kobietami, które chcą samostanowić o sobie – mówiła Joanna Rusinowska. – Dla nich jest to bardzo ważne, że mogą być decyzyjne. Podczas realizacji projektu to one określały jak mają być sfotografowane, jak chcą wyglądać, w jakiej pozycji stanąć i gdzie ma być wykonane zdjęcie. Myślę, że ta sesja pomogła tym paniom uwierzyć w siebie, w swoją siłę, kobiecość i sprawczość.
Pod okiem profesjonalistów z firmy LPP S.A., którzy zadbali o stylizację i make-up podczas sesji zdjęciowej, nasze bohaterki rozkwitły i czuły się jak prawdziwe modelki. Dla większości z nich był to pierwszy w życiu kontakt ze światem profesjonalnej fotografii.
Projekt ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej codziennych problemów, z jakimi zmagają się pacjenci, którzy doświadczyli choroby nowotworowej oraz procesów terapeutycznych pozwalających na odrodzenie się i niezłomną walkę o budowanie siebie na nowo.
– Wystawa pokazuje, jak można walczyć i jak wesprzeć drugiego człowieka, to jest naprawdę niezwykle ważne – powiedziała Marzena Mrozek, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. – Na co dzień nasz szpital świadczy wielospecjalistyczna opiekę medyczną, natomiast tym projektem pokazujemy, że jesteśmy w stanie dać naszym pacjentom jeszcze coś więcej.
Głównym partnerem projektu była firma LPP SA.
– Ten projekt doskonale wpisuje się w nasze cele. Z jednej strony promocja zdrowia, z drugiej przeciwdziałanie wykluczeniu i stygmatyzacji osób dotkniętych chorobą – powiedziała Patrycja Zbytniewska, Prezes Zarządu Fundacji LPP. – Energia, która jest ukryta w tym projekcie jest niesamowita.
W dniu 24.10.2022 odbył się uroczysty wernisaż wystawy, w którym uczestniczyły bohaterki zdjęć, ich bliscy oraz zaproszeni goście: Alicja Żurawska – starosta kościerski, Michał Majewski – Burmistrz Miasta Kościerzyna, Patrycja Zbytniewska – prezes Fundacji LPP, Marzena Mrozek – prezes szpitala, Jan Dittrich – Dyrektor Kościerskiego Domu Kultury, dyrekcja i pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. oraz liczne osoby, dla których ważnym tematem jest popularyzacja profilaktyki i podnoszenie świadomości dotyczącej chorób nowotworowych.
Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił zespół Koneserzy live, który z udziałem jezzowych brzmień podkreślił emocje panujące w foyer Sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie.
Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy szpitala z Fundacją LPP, Miastem Kościerzyna, Kościerskim Domem Kultury oraz Michałem Stosikiem fotografem – autorem zdjęć, któremu scenerii do zdjęć plenerowych udostępniły: Costerina Park Linowy oraz Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.