Ponad połowa gdańskich nauczycieli strajkuje | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.04.2019

Ponad połowa gdańskich nauczycieli strajkuje

Ponad połowa gdańskich nauczycieli strajkuje, a ponad 60 proc. placówek edukacyjnych w mieście przyłączyła się do akcji strajkowej.

R1; Do strajku przystąpiło 98 szkół i 33 przedszkola (na ogólną liczbę 169 samorządowych placówek i 37 niesamorządowych) R1; informuje Urząd Miejski w Gdańsku. R1; Strajkuje 4127 nauczycieli (na ogólną liczbę 76 nauczycieli) i 650 pracowników administracji i obsługi (na 3500 pracowników).

Fiasko rozmów pomiędzy związkami zawodowymi a rządem spowodował, że większość gdańskich placówek oświatowych przyłączyła się do akcji strajkowej. W skali kraju takich placówek jest 48 proc. Blisko 54 proc. gdańskich nauczycieli przyłączyło się do strajku, co oznacza, że nie prowadzą zajęć. jest obecnie bezterminowy.

Przypomnijmy, że nauczyciele żądają podwyżki w wysokości 1000 zł, zaś propozycje rządu dotyczą zwiększenia wynagrodzenia w perspektywie 4 najbliższych lat, wraz z wydłużeniem nauczycielskiego pensum z 8 do 24 godzin.

Co z uczniami?

Na czas strajku samorząd województwa przygotował lekcje zastępcze dla uczniów. są darmowe i dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży w różnym wieku. Tak np. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego Filia nr 4 w godz. 13:00-15:00 przyjmie grupę 25 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 w Gdańsku. Dziećmi zaopiekowano się też w Operze Bałtyckiej. W zajęciach, które rozpoczęły się o godz. 9:30 bierze udział 13 dzieci.

Mieczysław Struk zaproponował również pomoc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dlatego wielu z nich przyszło dziś do pracy z dziećmi. Na miejscu została im zapewniona opieka i wiele atrakcji, jak m.in. gry edukacyjne, czytanie bajek, układanie puzzli w Sali pod Polskim Niebem. Dzieci będą też zwiedzać Muzeum Narodowe w Gdańsku. Z atrakcji korzysta 80 dzieci.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.Moto Replika