Ponad połowa gdańskich nauczycieli strajkuje | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.04.2019

Ponad połowa gdańskich nauczycieli strajkuje

Ponad połowa gdańskich nauczycieli strajkuje, a ponad 60 proc. placówek edukacyjnych w mieście przyłączyła się do akcji strajkowej.

– Do strajku przystąpiło 98 szkół i 33 przedszkola (na ogólną liczbę 169 samorządowych placówek i 37 niesamorządowych) – informuje Miejski w Gdańsku. – Strajkuje 4127 nauczycieli (na ogólną liczbę 7645 nauczycieli) i 650 pracowników administracji i obsługi (na 3500 pracowników).

Fiasko rozmów pomiędzy związkami zawodowymi a rządem spowodował, że większość gdańskich placówek oświatowych przyłączyła się do akcji strajkowej. W skali kraju takich placówek jest 48 proc. Blisko 54 proc. gdańskich nauczycieli przyłączyło się do strajku, co oznacza, że nie prowadzą zajęć. Strajk jest obecnie bezterminowy.

Przypomnijmy, że nauczyciele żądają podwyżki w wysokości 1000 zł, zaś propozycje rządu dotyczą zwiększenia wynagrodzenia w perspektywie 4 najbliższych lat, wraz z wydłużeniem nauczycielskiego pensum z 18 do 24 godzin.

Co z uczniami?

Na czas strajku samorząd województwa przygotował lekcje zastępcze dla uczniów. Zajęcia są darmowe i dostosowane do potrzeb i młodzieży w różnym wieku. Tak np. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego Filia nr 14 w godz. 13:00-15:00 przyjmie grupę 25 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 w Gdańsku. Dziećmi zaopiekowano się też w Operze Bałtyckiej. W zajęciach, które rozpoczęły się o godz. 9:30 bierze udział 13 dzieci.

Mieczysław Struk zaproponował również pomoc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dlatego wielu z nich przyszło dziś do pracy z dziećmi. Na miejscu została im zapewniona opieka i wiele atrakcji, jak m.in. gry edukacyjne, czytanie bajek, układanie puzzli w Sali pod Polskim Niebem. będą też zwiedzać Muzeum Narodowe w Gdańsku. Z atrakcji korzysta 80 dzieci.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.Moto Replika