Sprawa zabójstwa Adamowicza: Stefan W. pozostanie w areszcie co najmniej do lipca | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.04.2019

Sprawa zabójstwa Adamowicza: Stefan W. pozostanie w areszcie co najmniej do lipca

Śledztwo w sprawie zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza trwa, czynności wykonywane są również w Toruniu. Stefan W. pozostanie za kratami co najmniej do lipca.

O szczegółach mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jakie czynności są obecnie prowadzone w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza?

Uprzejmie informuję, że w tej sprawie jest kontynuowane.

Jak skomentuje pani decyzję sądu w sprawie aresztowania Stefana W.?

Sąd uwzględnił wnioski prokuratora o orzeczenie obserwacji sądowo-psychiatrycznej wobec podejrzanego oraz o przedłużenie stosowania wobec niego tymczasowego aresztowania na dalszy okres, do dnia 12 lipca 2019 roku. Obie te decyzje sądu są prawomocne. Do chwili obecnej obserwacja jeszcze się nie rozpoczęła, planowany termin to pierwsza połowa maja br. W sprawie aktualnie trwają przesłuchania świadków, osób które przebywały w jednostkach penitencjarnych, w których Stefan W. odbywał karę pozbawienia wolności.

Ile to osób?

Takich osób do przesłuchania wytypowano ponad 140. Czynności te mają na celu ustalenie, czy Stefan W. przed opuszczeniem zakładu karnego planował atak na prezydenta Gdańska.

Czy sprawdza, dlaczego nie przesłuchano Stefana W. w związku z faktem, iż jeszcze przed jego wypuszczeniem na wolność ostrzegała, że może on być niebezpieczny?

Wątek dotyczący prawidłowości działań funkcjonariuszy policji oraz służb penitencjarnych w związku z informacja Stefana W. jest przedmiotem odrębnego postępowania. Do jego prowadzenia Regionalna w Gdańsku wyznaczyła Prokuraturę Okręgową w Toruniu.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.Moto Replika