Kolejne dwa szpitale na Pomorzu spółkami prawa handlowego. To nie koniec. | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.09.2012

Kolejne dwa szpitale na Pomorzu spółkami prawa handlowego. To nie koniec.

(powstały z przekształcenia Szpitala Miejskiego im. J. Brudzińskiego w Gdyni) oraz zostały właśnie wpisane jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do Krajowego Rejestru Sądowego. To kolejne przekształcone placówki zdrowotne ze 100% udziałem samorządu województwa pomorskiego.

Jednym z przekształconych zakładów medycznych jest Szpital Św. Wincentego A Paulo (powstały z przekształcenia Szpitala Miejskiego im. J. Brudzińskiego w Gdyni). Fot. Google Street View)

Jak twierdzą pomorskie władze, dzięki tym przekształceniom będzie szansa na odzyskanie ponad 16 mln zł na spłatę zobowiązań z budżetu Państwa.

Powstają jednak wątpliwości i pytania, czy zakłady opieki zdrowotnej powinny służyć zdobywaniu przez samorządy pieniędzy? Czy opieka zdrowotna to obszar, który powinien przynosić zyski?

Jak informuje , dzięki przekształceniu Szpitala Miejskiego im. J. Brudzińskiego w Gdyni w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, samorząd województwa będzie miał możliwość ubiegania się o dotację celową z budżetu państwa z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań nowego podmiotu w wysokości ok. 9,7 mln zł.

Przedstawiona przez szpital w Gdyni koncepcja zakłada restrukturyzację polegającą m.in. na: budowie lądowiska do celów ratownictwa medycznego, modernizacji bloku operacyjnego, oddziału okulistycznego i oddziału wewnętrznego, a także informatyzacji placówki.

Z kolei przekształcenie Szpitala Specjalistycznego w Prabutach w spółkę z o.o. w trybie ustawy o działalności leczniczej, jak twierdzi urząd marszałkowski, umożliwi przejęcie przez pomorski samorząd zobowiązań wynikających z m.in. z zaciągniętych kredytów a następnie otrzymanie dotacji w wysokości 6,5 mln zł z budżetu Państwa na ich spłatę.

– Aktualne dane finansowe wskazują, że przy obecnym poziomie finansowania placówka utrzyma się na rynku świadczeń zdrowotnych, generując jednocześnie zyski – informuje , rzecznik prasowy UMWP.

– Po wysłaniu całej dokumentacji cierpliwie czekamy teraz na decyzję Ministerstwa Zdrowia o przyznaniu dotacji na spłatę zobowiązań z budżetu Państwa w wysokości 16,1 mln zł – mówi wicemarszałek województwa pomorskiego . – Mamy nadzieję, że tak jak poprzednim razem, uda się sprawnie przeprowadzić tę procedurę.

Samorząd Województwa planuje, iż na początku października do KRS wpisany zostanie , a następnie zakończy się trwający już proces przekształceń Szpitala Zakaźnego w Gdańsku.

W ramach reorganizacji ochrony zdrowia na Pomorzu, trwają obecnie dwa postępowania przetargowe na zbycie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych należących do pomorskiego samorządu: Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku oraz Wojewódzkiego . Rozstrzygnięcie przetargów zaplanowano w IV kwartale br.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Krzysztof pisze:

    Otóż,
    Większość szpitali powiatowych funkcjonuje już jako spółki prawa handlowego. Podstawową patologią tego przeobrażenia jest uznawanie efektywności finansowej za wyłączny cel działalności i jedyny pozytywny miernik funkcjonowania. Nie mają znaczenia efekty leczenia pacjentów, nie mają znaczenia kompetencje lekarzy, im słabszy lekarz tym lepiej, bo tańszy. Badania diagnostyczne i działania terapeutyczne ogranicza się do skandalicznego minimum.Pacjenci wymagający diagnostyki i leczenia szpitalnego nie są przyjmowani do placówek, ponieważ diagnostyka i leczenie są drogie. Przedkłada się ekonomię nad dobro pacjneta i autonomię działalności lekarza. Lekarz pracujący w przedsiębiorstwie nie ma myśleć o pacjencie ale o wyniku finansowym szpitala. Przykładów patologicznych zjawisk w szpitalach są tysiące.
    Jestem lekarzem pracującym w dużym szpitalu specjalistycznym w dużej aglomeracji, szpital ma jeszcze status placówki publicznej. Ostatnio przyjmowałem w SOR pacjentkę, która w desperacji przyjechała z oddalonego o ok 50 km miasta powiatowego, ponieważ nie znalzła tam należytej pomocy, zarówno w NZOZ jak i ze strony szpitala, od kilku tygodni leczona objawowo pigułkami przeciwbólowymi.
    Problem medyczny był ( i jest poważny ), pacjentka z postępującą utratą masy ciała, uogólnionym zapaleniem wielostaowym, anemią i wtórną depresją, została uznana za intruza systemu, w którym liczy się wynik finansowy placówki!
    Uczynienie z medycyny przedmiotu rynkowego jest działaniem prowadzącym do wyeliminowania z systemu ludzi przewlekle i poważnie chorujących.
    Dla osób z Urzędu Marszałkowskiego i innych Instytucji Państwowych z pewnością nie zabraknie właściwych świadczeń, które otrzymają tak zwanym ” innym wejściem”.
    Komercjalizacja opieki zdowotnej jest ewenementem polskim, który prowadzi do dramatycznego obniżenia jakości świadczeń w zamian za dobre wyniki finansowe. Obecne przeobrażenia , które postępują pod wpływem skandalicznych presji ze strony władz, mają tylko jeden cel: utrzymać wynik finansowy in plus. Proszę pamiętać, że tych przeobrażeń dokonują ludzie, którzy są urzędnikami, nie mający wrażliwości humanistycznej i uważający pieniądz za jedyną wartość systemu. Będą natomiast w oficjalnej propagandzie wmawiac społeczeństwu, że to dla ich dobra.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>