Snowden w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji zaprzeczył, że współpracował z Rosją | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.05.2014

Snowden w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji zaprzeczył, że współpracował z Rosją

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Krajowego (NSA) Edward Snowden powiedział, że nie miał kontaktów z rządem Rosji i nie przekazał Moskwie żadnych tajnych dokumentów po blisko roku azylu w tym państwie.

Snowden2014

„Nie jestem wspierany przez rosyjski rząd. Nie biorę pieniędzy od rosyjskiego rządu” – zakomunikował Snowden Brianowi Williamsowi z NBC w swoim pierwszym wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej, który został wyemitowany w ostatni wieczór.

Snowden wyjaśnił, że zniszczył tajne materiały przed tranzytem na lotnisku w Moskwie. „Nic nie brałem ze sobą do Rosji, więc nie mogłem im nic dać”.

Jednakże były dyrektor NSA [na zdj. obok] powiedziałKeithAlexanderNSA na początku tego miesiąca, że Snowden prawdopodobnie został skontrolowany przez rosyjskie agencje wywiadowcze.

„Myślę, że on jest teraz manipulowany przez rosyjski . Nie wiem tylko, kiedy to dokładnie się zaczęło i jak daleko się posunęło” – powiedział Alexander w wywiadzie dla jednej z australijskich gazet.

Przypuszcza się, że Snowden zabrał 1,7 mln komputerowych dokumentów. Dokumenty te ujawniły ogromne prowadzone przez NSA, które zawierały rozmowy telefoniczne, na e-mailach i wszelkie dane z Internetu dotyczące – wielu przypadkach – milionów Amerykanów.

Snowden został oskarżony w zeszłym roku przez Stany Zjednoczone w związku z kradzieżą własności rządowej, nieuprawnionym przekazywaniem informacji w zakresie obrony narodowej i umyślnym dostarczaniem tajnych informacji wywiadu nieuprawnionym osobom.

Snowden nie ukrywał, że chciałby wrócić do domu: „Nawet gdybym miał pójść do jakiegokolwiek miejsca na świecie, to miejsce będzie moim domem”.

Ale dodał on, że będzie ubiegać się o przedłużenie swojego roczne azylu w Rosji, który wygasa 1 sierpnia bieżącego roku.

Amerykańscy ogłosili, że Snowden byłby mile widziany z powrotem w Stanach Zjednoczonych, jeśli tylko zechce stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i ujawni szczegóły masowych przecieków programów wywiadowczych Stanów Zjednoczonych.

Sekretarz Stanu [na zdj. obok] zaprosił SnowdenaJohnKerry2014 do kraju w następujący sposób: „bądź mężczyzną i wracaj do Stanów Zjednoczonych”.

„Jeśli on chce złożyć skargę na temat tego, co się stało z amerykańską inwigilacją, niech wróci do nas i stanie przed naszym systemem sprawiedliwości, przedstawiając swoje argumenty” – oświadczył Kerry w środowym programie porannym stacji CBS.

Źródło: Xinhua


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>