Szkoła mogła stracić nawet 100 tys. zł. Dyrektorka została odwołana, sprawę bada prokuratura | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.07.2014

Szkoła mogła stracić nawet 100 tys. zł. Dyrektorka została odwołana, sprawę bada prokuratura

Brak nadzoru ze strony dyrekcji, a w konsekwencji możliwa strata finansowa mogąca przekraczać nawet 100 tys. zł – to wszystko działo się w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 30 w Gdańsku. Dyrektorka placówki już została odwołana a księgowy szkoły może usłyszeć zarzuty.

Gdańska szkoła

Prezydent Gdańska odwołał ze stanowiska dyrektora Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 30 przy Pomorskim Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1/6. Powodem odwołania był brak nadzoru nad operacjami księgowymi placówki, przez co szkoła została narażona na straty finansowe przekraczające (według szacunków) 100 tysięcy złotych.

W uzasadnieniu odwołania czytamy:

„Podstawą odwołania dyrektora Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 30 przy Pomorskim Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku jest stwierdzony brak nadzoru Pani Dyrektor nad działalnością finansową szkoły (art. 34a ust. 1 i 2 ww. ustawy). Organ prowadzący wskazał dyrektorowi w dniu 10.06.2014 r. zaniedbania w zakresie braku ewidencjonowania operacji księgowych w Gdańskiej Platformie Edukacyjnej.

W wyniku przeprowadzonej kontroli wewnętrznej, Pani Dyrektor złożyła do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przywłaszczeniu publicznych środków finansowych przez głównego księgowego Szkoły. W wyniku braku nadzoru dyrektora, jako kierownika jednostki organizacyjnej Miasta Gdańska, który wynika z o finansach publicznych nad pracą i czynnościami głównego księgowego, Gdańsk poniosło stratę finansową, której wysokość zostanie ustalona w toku czynności dokonanych przez prokuratora.

W związku z powyższym zaistniała przyczyna do natychmiastowego odwołania z funkcji dyrektora Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 30 w Gdańsku. Pani dyrektor została odwołana zasięgnięciu opinii Pomorskiego Kuratora Oświaty. Z uwagi na powyższe okoliczności mamy do czynienia ze szczególnie uzasadnionym przypadkiem wskazanym w art. 38 ust. 1 pkt 2 o systemie oświaty, zatem podjęcie niniejszego zarządzenia jest zasadne”.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko dyrektora placówki, prezydent powierzył stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora dotychczasowej zastępcy dyrektora – Pani będzie piastować to stanowisko do czasu rozstrzygnięcia konkursu (nie dłużej niż przez okres 10 miesięcy).

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika