„Wędrówka przez słońce”- mroczne oblicze Bombaju | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.07.2014

„Wędrówka przez słońce”- mroczne oblicze Bombaju

Trzy kontynenty, dwa światy, jeden cel – odnaleźć szczęście. Historia dwóch dziewczynek porwanych przez handlarzy ludźmi i człowieka, który przejechał ocean by im pomóc.

wedrowka-przez-slonce

„Wędrówka przez słońce” to debiutancka książka Corbana Adisona. Autor jest społecznie zaangażowanym prawnikiem, któremu na sercu leży los ofiar handlu ludźmi. Pisząc powieść, chciał zaprotestować i uwrażliwić ludzi na ten problem. W wyniku tego powstała wstrząsająca i wzruszająca książka. Nie możemy nazwać jej jednym, konkretnym rodzajem. Utwór jest zarówno thrillerem, erotykiem jak i romansem. Opowiada dwie historie, które są połączone ze sobą, choć tak bardzo się różnią. Odmienne światy, odmienne kultury, odmienne wrażliwości.

Akcja rozpoczyna się w Waszyngtonie. Tam żyje i pracuje prawnik Thomas Clark. Początkowo wydaje nam się, że żyje szczęśliwie, ponieważ ma pracę, żyje w luksusie, przeżywa wielką miłość. Sielanka. Jednak już po kilku stronach książki odkrywamy, że jego życie nie jest usłane różami. Parę lat wcześniej po śmierci jego malutkiej córki opuściła go żona. Dręczony wspomnieniami Thomas przyjmuje propozycję swojego szefa i wyjeżdża do Bombaju, by pomóc w aresztowaniu handlarzy ludźmi. Na miejscu podczas jednej z akcji poznaje Ahalyę, dziewczynkę, która w wyniku tsunami traci rodziców. Prosi ona Clarka o odnalezienie siostry, Sity. Mężczyzna mocno angażuje się w sprawę i odbywa wiele podróży śladami dziewczynki.

„Wędrówka przez słońce” to wstrząsająca i poruszająca opowieść o współczesnym niewolnictwie. Autor nie boi się poruszyć trudnego problemu, jakim jest i handel dziećmi. Nie da się ukryć, że jest to nadal poważny problem w Indiach, gdzie w domach publicznych wykorzystywanych jest około trzy miliony prostytutek, z czego 40% są to dzieci. Historia dziewczynek bardzo mnie zszokowała. Po lekturze książki zaczęłam się interesować niewolnictwem w Indiach. Przeciętny Polak nie jest w stanie sobie wyobrazić jak mrocznym miejscem jest Bombaj. Autor uwrażliwia czytelnika i poddaje go refleksji, czy dobra materialne są najważniejsze. wzrusza, wzburza i przyciąga jak magnes. Gorąco polecam tą książkę, ponieważ nie można przejść obojętnie wobec takich historii.

Autor

- dziennikarka. Z zamiłowania fotografka. Miłośniczka siatkówki i filmu.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>