Andrzej Skiba: Gdańsk potrzebuje świeżej krwi | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 15.10.2018

Andrzej Skiba: Gdańsk potrzebuje świeżej krwi

R1; Gdańsk potrzebuje świeżej krwi. Trzeba przewietrzyć układy, które wytworzyły się w mieście przez 20 lat – mówi Andrzej Skiba, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego, kandydat do Rady Miasta Gdańska.

Prezentujemy wybranych kandydatów startujących na Pomorzu w wyborach samorządowych. Przedstawicielem młodego pokolenia gdańskich polityków jest Andrzej Skiba.

Nazywam się Andrzej Skiba, startuję w wyborach do Rady Miasta Gdańska w okręgu wyborczym nr 1, który obejmuje Brzeźno, Nowy Port, Letnicę, Przeróbkę, Stogi, Krakowiec–Górki Zachodnie, Wyspę Sobieszewską, Rudniki, Olszynkę oraz Orunię–Św. Wojciech–Lipce.

Urodziłem się w 1988 roku w Gdańsku. Od najmłodszych lat mieszkam w moim ukochanym Brzeźnie. Moja rodzina również od pokoleń związana jest ze stolicą województwa pomorskiego, a jej poszczególni członkowie pochodzili m.in. z Przeróbki, Oruni czy Wrzeszcza. Rodzice długie lata przepracowali w Stoczni Gdańskiej, gdzie powstał największy ruch społeczny powojennej Europy- „Solidarność”. To z rodzinnego domu i stoczniowego osiedla, na którym dorastałem, wyniosłem wrażliwość na sprawy społeczne, szacunek dla ciężkiej pracy i chęć do pomocy innym.

Chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 20 w Brzeźnie i Gimnazjum nr 8 na Zaspie. Ukończyłem III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, popularną „Topolówkę”. Jestem absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji oraz nauk politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Studiowałem także na wyższych uczelniach w Bremie i Berlinie w ramach międzynarodowych programów stypendialnych. Dzięki temu poszerzyłem swoją wiedzę i zdobyłem doświadczenie, które dziś wykorzystuję tutaj, nad Motławą.

Jestem doktorantem i pracownikiem naukowym w Instytucie Politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuję się m.in. relacjami polsko-niemieckimi i polskim systemem politycznym. Prowadzę zajęcia ze studentami tej uczelni, a także uczniami pomorskich szkół. Od trzech lat stoję na czele Instytutu Debaty Publicznej, który pozwala młodym ludziom zyskać umiejętności przydatne w edukacji i na rynku pracy. Mam duże doświadczenie w pracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi. Zrealizowałem projekty edukacyjne dla setek uczestników z Gdańska i Pomorza, takie jak Gdańska Akademia Debaty, czy Pomorska Liga Debat. Obecnie koordynuję przedsięwzięcie pod nazwą Pomorska Akademia Kompetencji Obywatelskich, we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Należę do NSZZ „Solidarność”, kibicuję Lechii Gdańsk.

Jestem otwarty na współpracę, darzę szacunkiem wartościowych ludzi, niezależnie od szyldów partyjnych. Lubię merytoryczność i uczciwe zasady. Umiem pracować pod presją czasu i działać zespołowo. Potrafię słuchać i wyciągać wnioski. Tego wszystkiego nauczyły mnie debaty oksfordzkie, w których rozwój od lat jestem zaangażowany. W 206 roku pracujący ze mną młodzi ludzie zdobyli pierwsze w historii Gdańska Mistrzostwo Polski Debat Oksfordzkich.

Moją wiedzę i kompetencje doceniły również lokalne i ogólnopolskie media. W ciągu ostatnich trzech lat wielokrotnie dzieliłem się swoją opinią na temat politycznych i społecznych wydarzeń z kraju i ze świata.
Przede wszystkim jestem jednak gdańszczaninem. Od najmłodszych lat angażuję się społecznie. Potrafię twardo, ale też skutecznie walczyć o interesy mieszkańców naszego pięknego miasta. W 206 roku wraz z nimi zaangażowałem się w nagłośnienie i wyjaśnienie tzw. afery parkingowej. Złamanie prawa przez obecne władze miasta ostatecznie potwierdził wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niestety, do dzisiaj żadna z osób z otoczenia prezydenta Pawła Adamowicza i gdańskiej Platformy Obywatelskiej nie poniosła konsekwencji swojej złej polityki. Nie zgadzam się z tym i chcę to zgodnie z prawem zmienić.

Kandyduję do Rady Miasta Gdańska, bo uważam, że nowi ludzie mogą pomóc zbudować uczciwy Gdańsk. Rozumiem przez to władzę, która przestrzegać będzie prawa, a także społeczeństwo, które doczeka się sprawiedliwości, tutaj, nad Motławą. W nowej Radzie Miasta chciałbym zająć się sprawami związanymi z edukacją i polityką komunalną. Znam problemy mieszkańców i wiem jak je rozwiązać. O moich postulatach i realizowanych przedsięwzięciach informować będę na bieżąco w zakładce Aktualności oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – Facebooka i Twittera.

Nie należę do żadnej partii politycznej, ale chcę dalej i na jeszcze większą skalę aktywnie działać na rzecz mieszkańców Gdańska. Dlatego też kandyduję z list Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, na których znajduje się wielu społeczników i doświadczonych radnych. Chcę wraz z nimi współtworzyć drużynę mecenasa Kacpra Płażyńskiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska.

Jestem przekonany, że wspólnie zbudujemy Gdańsk naszych marzeń!

źródło: materiały informacyjne kandydata

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Irena pisze:

    Kandydat prezentuje się bardzo elegancko. Widzę go po raz pierwszy i jestem pod wrażeniem.

  2. HiPP pisze:

    Afera parkingowa to był wielki skandal. niestety to tylko wierzchołek góry zgnilizny gdańskiej. Czas na zmiane w tym biednym mieście

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika