Piotr Duda: „Ustawa ogranicza podstawowe prawo wolności obywateli - prawo do zgromadzeń publicznych” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 5.10.2012

Piotr Duda: „Ustawa ogranicza podstawowe prawo wolności obywateli – prawo do zgromadzeń publicznych”

Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych ogranicza podstawowe wolności obywateli – prawo do zgromadzeń publicznych.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność

Wprowadzone zmiany nadają urzędnikom uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywateli. te zostały zmienione w taki sposób, aby praktycznie uniemożliwić zorganizowanie legalnej manifestacji. Nie znajdują one oparcia w żadnych standardach państwa demokratycznego.

Nowe przerzuca na organizatorów manifestacji i jednocześnie zdejmuje ją ze służb odpowiedzialnych za i porządek publiczny. Wprowadza równocześnie wysokie kary materialne dla organizatorów. Taka decyzja cofa Polskę do mrocznej przeszłości PRL, oddalając nas od demokratycznego państwa szanującego swoich obywateli do społecznego sprzeciwu.

Przypominam, że zmiany te zostały przyjęte bez konsultacji społecznych, co jest łamaniem obowiązującego w Polsce prawa. Szczególnie jest to rażące dla NSZZ „Solidarność”, dzięki któremu doszło do demokratycznych przemian w Polsce. To kolejny w ostatnim czasie przykład wprowadzania ważnych dla obywateli ustaw z pominięciem dialogu społecznego. Ale takie postępowanie władzy ze społeczeństwem nie jest dla mnie zaskoczeniem.

Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych, przeprowadzona z inicjatywy Prezydenta, to czarny dzień polskiej demokracji. Dzisiejszego podpisu Pan Prezydent powinien się wstydzić.

NSZZ „Solidarność” tak jak wcześniej zapowiadała, zaskarży nowo uchwalone do Trybunału Konstytucyjnego. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że tak jak w przypadku tzw. ustawy o święcie Trzech Króli, nowy bubel prawny również trafi do kosza.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
 1. Michał pisze:

  No to DUDA POJECHAŁ PO CAŁOŚCI!
  „Nowe prawo przerzuca odpowiedzialność na organizatorów manifestacji i jednocześnie zdejmuje ją ze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Wprowadza równocześnie wysokie kary materialne dla organizatorów. Taka decyzja cofa Polskę do mrocznej przeszłości PRL, oddalając nas od demokratycznego państwa szanującego prawo swoich obywateli do społecznego sprzeciwu.”
  Widocznie dla Dudy demokracja to palenie opon i bezmyślne blokowanie miasta.
  Pewnie że organizatorzy to święte krowy mogące przywieźć każdą szumowinę i za nic nie odpowiadać.
  Duda nie widział PRL-u i nie wie co to społeczny sprzeciw.Społeczny sprzeciw jest spontaniczny i to nie jest zorganizowana rozróba.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika