10 najbardziej tajemniczych zaginięć samolotów w historii lotnictwa | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.04.2014

10 najbardziej tajemniczych zaginięć samolotów w historii lotnictwa

Do chwili obecnej wciąż zdarzają się tajemnicze zniknięcia samolotów. W większości przypadków nie wiadomo do dziś, co się im przytrafiło, chociaż niektóre wraki znaleziono dopiero po blisko 50 latach…

Amerykańscy lotnicy przed bombowcem Grunman Avenger, w trakcie lotu zaginęłi nad Trójkątem Bermudzkim

Amerykańscy lotnicy przed bombowcem Grunman Avenger, w trakcie lotu zaginęłi nad Trójkątem Bermudzkim

1.1937 r. Amelia Earhart – amerykańska dziennikarka, feministka i pilot. Zniknęła nad Pacyfikiem z jej nawigatorem Fredem Noonanem w trakcie lotu dokoła świata. Amelia nie znalazła wyspy, na której przygotowano dla niej pas do lądowania, chociaż znajdowała się w pobliżu. Uważa się, że jej samolot Lockheed wyczerpał paliwo i wpadł do wody. Przed katastrofą przeleciała 80 procent trasy.

2.1944 r. Glenn Miller – legendarny amerykański muzyk jazzowy, puzonista – zaginął podczas lotu do Francji. Leciał przygotować swoją orkiestrę do występów w wyzwolonym Pryżu. Samolot zniknął nad Kanałem La Manche. Nie odnaleziono jego wraka ani szczątków. Eksperci sugerują, że Norseman C-64 majora Millera został omyłkowo zestrzelony przez sojuszników.

3.1945 r. Pięć bombowców torpedowych USA zniknęło w Trójkącie Bermudzkim. Doprowadziło to do niezliczonych opowieści o wydarzeniach w tej strefie. Nie znaleziono żadnych śladów zaginionych samolotów. Zniknął także samolot, który poleciał na ich poszukiwanie…

4.1947 r. Star Dust: Samolot transportowy Avro Lancastrian, należący do spółki British South American Airways, zaginął podczas lotu z Buenos Aires w Argentynie do Santiago w Chile. Przed zniknięciem nadał dziwny komunikat, którego nie udało się rozszyfrować.

Star Dust - samolot transportowy Avro Lancastrian rozbił się nad Andami z 6 pasażerami i 5 członkami załogi

Star Dust – samolot transportowy Avro Lancastrian rozbił się nad Andami z 6 pasażerami i 5 członkami załogi

Ponad 50 lat jego los pozostawał nieznany. Dopiero w 1998 roku grupa wspinaczy na górę Tupungato w argentyńskich Andach odnalazła jego wrak. Wydaje się, że samolot wpadł na nią z pełną prędkością.

5.1944 r. Antoine de Saint Exupery – francuski lotnik, pisarz i poeta, autor „Małego Księcia” wykonując lot zwiadowczy, zniknął nad Morzem Śródziemnym. Wrak jego samolotu Lockheed P-38 został znaleziony dopiero w 2000 roku. W 2008 roku pojawiły się wspomnienia niemieckiego pilota, który twierdził, że jego Messerschmitt zestrzelił samolot Antoine`a. Ale nie ma świadków, którzy by to potwierdzili, w odnalezionym wraku nie ma także dziur po strzelaninie.

6.1962 r. Linia lotnicza Flying Tiger Line rejs Nr 739: samolot Lockheed Super Constellation ze 107 pasażerami na pokładzie miał wylądować na Filipinach w drodze do Wietnamu. Zniknął. Poszukiwania nie dały żadnego rezultatu.

Tak wyglądał zaginiony model samolotu Lockheed Super Constellation

Tak wyglądał zaginiony model samolotu Lockheed Super Constellation

7.2003 r. Boeing 727-223 Nr 844AA: samolot wystartował z lotniska w Luandzie w Angoli bez zgody wieży kontrolnej, która próbowała nawiązać z nim kontakt, ale nikt nie odpowiadał. Milczał także transponder, który reaguje na sygnały radarowe.

Boeing 727-223  № 844AA, mija już 11 lat od jego zniknięcia

Boeing 727-223 Nr 844AA, mija już 11 lat od jego zniknięcia


Samolot przewoził olej napędowy. Porwany został przez pilota Bena Charlesa Padilla. CIA i prowadziły poszukiwania na całym świecie. Samolot przepadł bez śladu.

8.2007 r. Steve Fosset, znany amerykański biznesmen i podróżnik, latający balonem, sterowcem i samolotem jednosilnikowym, rozbił się podczas lotu nad pustynią w Newadzie. Przez rok nic nie wiedziano o jego losie. Do poszukiwań włączyli się internauci, którzy brali pod uwagę zdjęcia satelitarne. Ciało Fosseta znaleźli w końcu turyści w górach około 9 km na zachód od kurortu Mammoth. Dlaczego się rozbił? Nie wiadomo.

Steve Fosset.  Jako pierwszy przeleciał dokoła świata non stop balonem

Steve Fosset. Jako pierwszy przeleciał dokoła świata non stop balonem

9. 2009 r. Air France, rejs 447: Airbus A330 przepadł nad Atlantykiem na trasie z Rio de Janeiro do Paryża. Poszukiwania trwały długo i bezskutecznie. Szczątki samolotu zostały znalezione na dużej głębokości dopiero rok później. 228 osób znajdujących się na pokładzie zginęło. Samolot z jakiegoś tajemniczego powodu spadł do wody z wysokości prawie 12 tysięcy metrów. Przypuszcza się, że błąd popełniła załoga, źle odczytując wskazania przyrządów rejestrujących prędkość i wysokość.

10. 2014 r. Boeing 777-200 lecący ze stolicy Malezji – Kuala Lumpur – do Pekinu, zniknął 8 marca br. podczas lotu nad Morzem Południowochińskim. Nie ma śladu 239 pasażerów i członków załogi, nie znaleziono wraku, chociaż poszukiwania prowadzono z udziałem kilkudziesięciu krajów. Z każdym dniem jego sytuacja stawała się coraz bardziej niejasna. Historia wypadku tydzień później zmieniona zostaje w hipotezę o uprowadzeniu. Pojawia się też coraz więcej sprzecznych faktów, w jakim kierunku mógł lecieć zaginiony samolot: obszar- od Afganistanu do Australii.

Źródło: KP

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>