40-lecie Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.12.2012

40-lecie Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego

Chór Akademicki Uniwersytetu Gdańskiego obchodzi właśnie swoje 40 –lecie. Na swoim koncie ma udział w festiwalach na całym świecie i współpracę z największymi gwiazdami, jak choćby Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone czy Jeanem Michel Jarrem.

40-lecie Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego

Chór uniwersytetu Gdańskiego zaśpiewał na jednej scenie z sekcją dętą blaszaną i perkusyjną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także z organami, za którymi zasiądzie Dyrektor Naczelny Filharmonii na Ołowiance – prof. Roman Perucki. Powodem tak niezwykłego zestawienia artystów była 40 rocznica istnienia chóru, którą jego członkowie uczczą właśnie na Ołowiance.


Realizacja: Mikołaj Polak

To właśnie chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Leszek Możdżer napisał utwór „Missa Gratoria”, aby uczcić jubileusz 35-lecia zespołu.

to jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Istnieje od 1971 roku. W tym czasie zespół wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma także udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, zwycięstwa w olimpiadach chóralnych w Busan w Korei Południowej, w Bremie w Niemczech i w Xiamen w Chinach. Jest laureatem czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach m.in. w Wiedniu, Wilnie, La Valetcie /Malta/, Pradze, Pardubicach i Chojnicach. Udziałem chóru stały się także liczne tournée koncertowe (ostatnio po Argentynie, Holandii i Niemczech oraz Włoszech i Słowenii). Zespół współpracował z największymi gwiazdami muzyki: z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jeanem Michelem Jarrem, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem, który z okazji 35-lecia Chóru napisał dla niego utwór „Missa Gratiatoria”, zarejestrowany na CD. Repertuar zespołu jest niezwykle zróżnicowany i obejmuje muzykę klasyczną, jak również jazz ,pop czy rock symfoniczny. Ma na swym koncie wiele nagrań a jego najnowszym wydawnictwem jest album „I’m goin’ to sing” z utworami negro spirituals. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego jest prof. Tomczak.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika