Absolwent uczelni przekazał w testamencie 2 mln zł na jej rozbudowę
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego rozbudowuje się. Dziś uroczyście otwarto nową części budynku, która powstała m.in. dzięki pieniądzom przekazanym w testamencie przez absolwenta uczelni. Nieżyjący już Stanisław Kogutowski zapisał darowiznę na rzecz wydziału w wysokości 2 mln zł.
W ramach inwestycji powstał nowy, pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni 5550 metrów kwadratowych, łączący skrzydła dotychczasowej siedziby Wydziału Ekonomicznego. W nowo wybudowanej części Wydziału mieści się nowoczesna aula na 400 osób i sala wykładowa na 150 osób, Sala Rady Wydziału, 16 sal dydaktycznych, w tym dwie komputerowe, sale ćwiczeniowe, nagrań oraz pomieszczenia sanitarne i techniczne. Nowo zaprojektowana bryła w funkcjonalny sposób wykorzystuje przestrzeń pomiędzy skrzydłami budynku Wydziału Ekonomicznego, tworząc z nim integralną całość.
Wartość inwestycji to niemal 22 miliony złotych. Dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyniosła 16 milionów złotych.
2 miliony złotych – co jest sytuacją na polskich uczelniach wyjątkową – zostały przekazane przez absolwenta Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, który wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych. Nieżyjący już absolwent UG – Stanisław Kogutowski zapisał darowiznę na rzecz Wydziału w testamencie. Testament wykonała jego siostra – Halina Armstrong, która także już nie żyje i pieniądze zostały przekazane przez fundusz powierniczy.
Niemal 600 tysięcy złotych zostało przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację budynku Wydziału Ekonomicznego. Pozostała część to środki własne uczelni.
Na terenie wokół Wydziału powstanie także nowy funkcjonalny układ dróg i chodników i miejsca parkingowe. Po przebudowie łącznie znajduje się tam 317 miejsc postojowych oraz 36 miejsc w hali garażowej nowej części budynku. Jak na Sopot przystało – na całym teren wokół budynku Wydziału Ekonomicznego powstanie dużo pięknie zagospodarowanej zieleni.
Inwestycja Uniwersytetu Gdańskiego spotkała się z życzliwością władz Sopotu – nowoczesna zabudowa, wygodny układ dróg, parkingów i chodników, zielony teren – wszystko to sprawi, ze sopocki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego nabiera nowego charakteru.
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego
Siedziba Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie została zaprojektowana w końcu lat 60. XX wieku i była przeznaczona dla 2 tysięcy studentów. Obecnie na Wydziale studiuje ponad 4500 studentów: 2130 studentów studiów stacjonarnych, 1850 studentów studiów niestacjonarnych, 396 słuchaczy na 12 rodzajach studiów podyplomowych (w jęz. polskim i angielskim) oraz 150 doktorantów na studiach doktoranckich z ekonomii. Nowa część budynku pozwoli na rozwój kształcenia, badań naukowych i znacznie poprawi jakość studiowania na Wydziale.
Wydział Ekonomiczny należy do czołowych wydziałów w Polsce kształcących w zakresie ekonomii. Kadra naukowa stawia na kształcenie studentów w powiązaniu z zawodową praktyką i badania naukowe wykorzystywane w gospodarce. Wydział kształci na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze. Atutem jest bogata oferta zajęć w językach obcych, anglojęzyczna specjalność International Business, studia doktoranckie, także w języku angielskim, i bogata oferta studiów podyplomowych. Od października br. roku zostanie utworzony, we współpracy z Wydziałem Chemii, nowy unikatowy kierunek biznes i technologia ekologiczna. Założeniem programowym jest wyposażenie studentów w wiedzę niezbędną do prowadzenia własnej działalności w obszarach gospodarki związanych z ochroną środowiska i „zielonymi” technologiami.
Studia na Wydziale Ekonomicznym dają profesjonalne przygotowanie do działania na rynku międzynarodowym i krajowym w warunkach ostrej konkurencji a oferta dydaktyczna współtworzona jest z trójmiejskimi przedsiębiorstwami i instytucjami. W ramach ścisłej współpracy ze środowiskiem biznesowym, przy Wydziale działa Rada Ekspertów, zrzeszająca wielu czołowych przedsiębiorców pomorskich, służących radą przy kształtowaniu założeń programowych i uczestniczących w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Na Wydziale działa pracownia komputerowa Thomson Reuters Data Suite, umożliwiająca dostęp do wiodącej na świecie bazy danych finansowych, dealing room – symulator departamentu skarbowego banku oraz specjalistyczne laboratorium logistyczne (Oracle, Aris). Zajęcia prowadzone są według światowych standardów, obejmujących: mikroekonomię, makroekonomię, gospodarkę światową, ilościowe metody ekonomiczne (matematyka, ekonomia matematyczna, informatyka, statystyka, ekonometria, rachunkowość), rozliczenia międzynarodowe, organizację i zarządzanie, naukę o przedsiębiorstwie, politykę gospodarczą, prawo cywilne, prawo handlowe oraz szereg przedmiotów indywidualnie dopasowanych do specjalności.