Atrakcyjna działka za bezcen. Publiczna uczelnia sprzedaje kolejną nieruchomość | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.03.2020

Atrakcyjna działka za bezcen. Publiczna uczelnia sprzedaje kolejną nieruchomość

Gdańska AWFiS planuje sprzedać atrakcyjną działkę w Gdańsku, na której znajduje się historyczny dworek. Poważne wątpliwości budzi jednak nie tylko sama koncepcja wyzbywania się przez uczelnię kolejnych terenów, ale przede wszystkim cena, jaką AWFiS chce ze sprzedaży uzyskać.

Dworek Ludolfino położony jest w gdańskiej dzielny Oliwa, gdzie ceny nieruchomości są stosunkowo wysokie (fot. Wikipedia).

Kilka lat temu AWFiS sprzedała działkę przy ulicy Czyżewskiego w Gdańsku, na której znajdowały się: Ośrodek Przygotowań Olimpijskich oraz Dom Asystencki. Za działkę o powierzchni niecałego hektara uczelnia otrzymała wówczas ponad 21 mln zł, czyli było to ponad 2 tys. zł za metr. była koniecznością i ostatnim z punktów zatwierdzonego przez szersze gremia uczelni i wdrożonego w tamtym czasie przez AWFiS planu naprawczego, który został zakończony.

Aktualnie do sprzedaży przewidziano 1,5 ha działkę znajdującą się drugiej stronie ulicy względem terenów wówczas sprzedanych. Na niej znajduje się zabytkowy dworek Ludolfino. Zastanawiać może cena, za jaką uczelnia chce sprzedać działkę. Jest to 5 mln zł, czyli przeliczając byłoby to zaledwie 333 zł za metr kwadratowy! Wydaje się, że jest to kwota znacznie poniżej cen rynkowych.

Co istotne, obietnicę sprzedaży działki z dworkiem Ludolfino, w nieznanych nam okolicznościach, notarialnie złożył obecny rektor Waldemar Moska, który jednak od jakiegoś czasu nie jest na uczelni aktywny, a jego funkcję pełni przyszły rektor Paweł Cięszczyk. Dlaczego za rządów Moski złożono tak atrakcyjną dla przyszłego właściciela obietnicę sprzedaży? Ten wątek z pewnością wymaga przynajmniej dokładnego wyjaśnienia.

Wiele mówi się na temat tego, że przyszły rektor jest bardzo blisko związany ze swoim poprzednikiem, a to właśnie za czasów Waldemara Moski wokół uczelni zaczęły się pojawiać wątpliwości zarówno wokół decyzji kadrowych, jak i podpisywania rozmaitych umów międzynarodowych i sprowadzania do Gdańska studentów choćby z Chin. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowim, mówiąc o obecnej sytuacji w gdańskiej AWFiS, używa najmocniejszych słów – wskazując na liczne patologie.

Czy tym razem uda się powstrzymać proces wyzbywania się atrakcyjnych terenów przez publiczną uczelnię, która dysponuje majątkiem przekazanym jej przez skarb państwa? Jest taka szansa, bo do sprzedaży działki niezbędna jest zgoda Prokuratorii Generalnej. Ważniejszym wątkiem jest jednak cena, za jaką władze AWFiS chcą teren sprzedać, a ta wydaje się rażąco niska. Podejrzenia w tej sprawie nasuwają się same. Czy w tej sprawie podjęte zostanie śledztwo? Coraz więcej na to wskazuje.

Dworek Ludolfino to kompleks nieruchomości powstałych w XVIII wieku, znajdujących się w Gdańskiej dzielnicy Oliwa, należący pierwotnie do śpiewaka operowego Carla Ackermanna. Pod koniec lat 50-tych nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa, w 1979 roku jej część przekazana została Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika