Będzie kolejna ekspertyza ws. katastrofy smoleńskiej
W dalszym ciągu pod uwagę brane są wszystkie znane dotąd hipotezy śledcze. Teraz zdarzenie będzie badać kolejny, zupełnie inny, międzynarodowy zespół biegłych – tak wygląda aktualny stan śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Gazeta Bałtycka, po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich dotarła do szczegółów postępowania.
Jak dowiadujemy się od Prokuratury Krajowej, postępowanie pozostaje w toku. Przechodzi do fazy, jaką jest przygotowanie kompleksowej ekspertyzy na temat okoliczności tragedii. Prokuratura Krajowa zaangażowała do tego Międzynarodowy Zespół Biegłych, którzy w przeszłości badali głośne katastrofy lotnicze, m.in. malezyjskiego Boeinga nad Ukrainą w 2014 roku i amerykańskiego Boeinga nad Lockerbie w Szkocji w 1988 roku. Na tym etapie postępowania nie wykluczono żadnej hipotezy śledczej dotyczącej przyczyn katastrofy. Podjęcie ostatecznej decyzji procesowej odnośnie sposobu zakończenia postępowania karnego będzie możliwe po wyczerpaniu inicjatywy dowodowej i sporządzeniu jasnej, pełnej i niezawierającej sprzeczności opinii końcowej przez Międzynarodowy Zespół Biegłych.
W sprawie śledztwa szereg pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Opinia publiczna z pewnością chciałaby się dowiedzieć, jakie czynności zostały przeprowadzone do dnia dzisiejszego w toku śledztwa dotyczącego katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Czy w dalszym ciągu są podejmowane próby uzyskania od Amerykanów zdjęć i nagrań satelitarnych katastrofy? Jakie kolejne czynności są planowane? Na kiedy planowane jest ostateczne zamknięcie śledztwa?
Pytań jest oczywiście znacznie więcej. Jedno z najważniejszych brzmi, czy w dniu 10.04.2010 roku, na pokładzie TU 154-M nastąpił wybuch, który doprowadził do katastrofy? Chcielibyśmy także wiedzieć, czy prokuratura zna i jest w stanie zweryfikować treść raportu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego?
Pozostałe pytania:
- Czy prokuratura zna raport z audytu dotyczącego działań Agencji Wywiadu w dniu 10.04.2010 roku, zleconego przez szefa Agencji Wywiadu, Grzegorza Małeckiego?
- Czy prokuratura bada ewentualną odpowiedzialność byłego Premiera Donalda Tuska za wycofania podjętych działań przez oficerów Agencji Wywiadu w dniu katastrofy?
- Czy prokuratura zleci śledztwo wobec Jerzego Millera w związku z ujawnionymi okolicznościami w dniu 11.04.2022 roku w czasie prezentacji raportu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego?
- Jakie zdaniem prokuratury były przyczyny katastrofy smoleńskiej?
- Czy prokuratura prowadzi przesłuchania członków Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w celu zabezpieczenia i zbadania dowodów?
Niestety nic nie wskazuje na to, że szybko poznamy odpowiedź na powyższe pytania. Niemniej jednak należy je przedstawić w przestrzeni publicznej, licząc na to, że po zakończeniu czynności procesowych poznamy odpowiedź na kluczowe kwestie dotyczące najważniejszego śledztwa w Polsce.
Redakcja dziękuje Rzecznikowi Praw Obywatelskich za pomoc w uzyskaniu informacji od Prokuratury Krajowej, gdyż ta niepokojąco długo zwlekała z ich przekazaniem.
Naprawde zenada ten artykulik , i poprzedni wywiad tez !
Takie pisanie i te ekspertyzy nic nie dadza.
Ruscy szybko zatarli dowody rzeczowe…ile to juz lat ?!?
Oczywiste ze byl to zamach… i ze system bedzie to ukrywal tak dlugo, jak sie da. I probowal zrobic spiskowca i oszoloma z kazdego kto nie wierzy w wersje „wolnych mediow” !
Nie , zebym lubial kaczynskiego : bo nie jestem wcale zwolennikiem pisu, wrecz przeciwnie !
Niestety, wielu Polaczkow tak glupio dalo sie podzielic ze mysla ze skoro ktos nie wierzy w historie o wypadku, winie Pana kaczynskiego itd to jest za pisem : a to wielka generalizacja !
Dla prawdy obiektywnej napisalem ten komentarz, po prostu.
Polecam ksiazke niemieckiego znanego dziennikarza sledczego,
i to co mowil czolowy polski czarnowidz na ten temat !