Będzie kolejna ekspertyza ws. katastrofy smoleńskiej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.11.2022

Będzie kolejna ekspertyza ws. katastrofy smoleńskiej

W dalszym ciągu pod uwagę brane są wszystkie znane dotąd hipotezy śledcze. Teraz zdarzenie będzie badać kolejny, zupełnie inny, międzynarodowy zespół biegłych – tak wygląda aktualny stan śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Gazeta Bałtycka, po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich dotarła do szczegółów postępowania.

Jak dowiadujemy się od Prokuratury Krajowej, postępowanie pozostaje w toku. Przechodzi do fazy, jaką jest przygotowanie kompleksowej ekspertyzy na temat okoliczności tragedii. Krajowa zaangażowała do tego Międzynarodowy Zespół Biegłych, którzy w przeszłości badali głośne katastrofy lotnicze, m.in. malezyjskiego Boeinga nad Ukrainą w 2014 roku i amerykańskiego Boeinga nad Lockerbie w Szkocji w 1988 roku. Na tym etapie postępowania nie wykluczono żadnej hipotezy śledczej dotyczącej przyczyn katastrofy. Podjęcie ostatecznej decyzji procesowej odnośnie sposobu zakończenia postępowania karnego będzie możliwe po wyczerpaniu inicjatywy dowodowej i sporządzeniu jasnej, pełnej i niezawierającej sprzeczności opinii końcowej przez Międzynarodowy Zespół Biegłych.

W sprawie śledztwa szereg pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Opinia publiczna z pewnością chciałaby się dowiedzieć, jakie czynności zostały przeprowadzone do dnia dzisiejszego w toku śledztwa dotyczącego katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Czy w dalszym ciągu są podejmowane próby uzyskania od Amerykanów zdjęć i nagrań satelitarnych katastrofy? Jakie kolejne czynności są planowane? Na kiedy planowane jest ostateczne zamknięcie śledztwa?

Pytań jest oczywiście znacznie więcej. Jedno z najważniejszych brzmi, czy w dniu 10.04.2010 roku, na pokładzie TU 154-M nastąpił wybuch, który doprowadził do katastrofy? Chcielibyśmy także wiedzieć, czy zna i jest w stanie zweryfikować treść raportu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego?

Pozostałe pytania:

 • Czy zna raport z audytu dotyczącego działań Agencji Wywiadu w dniu 10.04.2010 roku, zleconego przez szefa Agencji Wywiadu, Grzegorza Małeckiego?
 • Czy bada ewentualną odpowiedzialność byłego Premiera Donalda Tuska za wycofania podjętych działań przez oficerów Agencji Wywiadu w dniu katastrofy?
 • Czy zleci śledztwo wobec Jerzego Millera w związku z ujawnionymi okolicznościami w dniu 11.04.2022 roku w czasie prezentacji raportu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego?
 • Jakie zdaniem prokuratury były przyczyny katastrofy smoleńskiej?
 • Czy prowadzi przesłuchania członków Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w celu zabezpieczenia i zbadania dowodów?

Niestety nic nie wskazuje na to, że szybko poznamy odpowiedź na powyższe pytania. Niemniej jednak należy je przedstawić w przestrzeni publicznej, licząc na to, że po zakończeniu czynności procesowych poznamy odpowiedź na kluczowe kwestie dotyczące najważniejszego śledztwa w Polsce.

Redakcja dziękuje Rzecznikowi Praw Obywatelskich za pomoc w uzyskaniu informacji od Prokuratury Krajowej, gdyż ta niepokojąco długo zwlekała z ich przekazaniem.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
 1. Adam F. pisze:

  Naprawde zenada ten artykulik , i poprzedni wywiad tez !
  Takie pisanie i te ekspertyzy nic nie dadza.
  Ruscy szybko zatarli dowody rzeczowe…ile to juz lat ?!?

  Oczywiste ze byl to zamach… i ze system bedzie to ukrywal tak dlugo, jak sie da. I probowal zrobic spiskowca i oszoloma z kazdego kto nie wierzy w wersje „wolnych mediow” !

  Nie , zebym lubial kaczynskiego : bo nie jestem wcale zwolennikiem pisu, wrecz przeciwnie !
  Niestety, wielu Polaczkow tak glupio dalo sie podzielic ze mysla ze skoro ktos nie wierzy w historie o wypadku, winie Pana kaczynskiego itd to jest za pisem : a to wielka generalizacja !

  Dla prawdy obiektywnej napisalem ten komentarz, po prostu.

  Polecam ksiazke niemieckiego znanego dziennikarza sledczego,
  i to co mowil czolowy polski czarnowidz na ten temat !

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>