Chiny: co roku 2 mln dzieci więcej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.04.2014

Chiny: co roku 2 mln dzieci więcej

Chińskiej Republiki Ludowej łagodzą znacząco przepisy dotyczące posiadania przez rodziny jednego dziecka. Nowe działania polityczne są wyzwaniem w kontekście reprodukcji, tzn. zdrowia noworodków spowodowanego zaawansowanym wiekiem matek.

RodzinaChiny

Wiceszef odpowiednika polskiego Ministerstwa Zdrowia i Komisji Planowania Rodziny, Wang Guoqiang, złożył uwagi na konferencji w tym tygodniu dotyczącej zdrowia i dziecka.

Wang powiedział, że odkąd wiele kobiet urodzi swoje drugie dziecko, będąc wówczas w zaawansowanym wieku, odtąd nie będzie większych szans na komplikacje podczas rodzenia i wady wrodzone u noworodka.

Dlatego też istotne jest, aby krajowe ośrodki zdrowia zwiększyły swoją efektywność w zakresie położnictwa i zapewniły usługi jak najlepszej jakości w odniesieniu do kobiet w ciąży i okresu prenatalnego, leczenia chorób u matek i ich noworodków w stanie krytycznym, a także wykrywania wad podczas badań przesiewowych.

Szacuje się, że każdego roku będzie rodziło się o 2 miliony więcej niemowląt w wyniku złagodzonej polityki planowania rodziny, z czego 80% z nich przyjdzie na w miastach.

Chiny zamierzają zainwestować 10,7 miliarda juanów (1, 72 miliarda dolarów) na budowę ponad 1100 ośrodków zdrowia dla matek i ich dzieci podczas XII planu pięcioletniego (2011-2015).

Chińska planowania rodziny po raz pierwszy została wprowadzona pod koniec lat 70. w celu powstrzymania rosnącej populacji, a konkretnie ograniczenia większości parom zamieszkałym w miastach posiadania co najwyżej jednego dziecka i ograniczenia większości parom na wsiach posiadania dwojga dzieci, jeśli pierwsze z nich jest płci żeńskiej.

W listopadzie ubiegłego roku Komunistyczna Partia Chin postanowiła skądinąd złagodzić swą kilkudziesięcioletnią politykę dotyczącą posiadania jednego dziecka, pozwalając parom mieć dwoje dzieci, jeśli jedno z rodziców jest jedynakiem.

Wcześniej pary z miast mogły mieć dwoje dzieci, gdy zarówno matka, jak i ojciec, byli jedynakami.

Źródło: news.cn

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika