Czy Romana Polańskiego należy odesłać do USA? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.10.2015

Czy Romana Polańskiego należy odesłać do USA?

Czy Roman Polański powinien zostać odesłany do USA, jak chcą tego Amerykanie? I tam, po blisko 40 latach od wybuchu jednej z najgłośniejszych wówczas afery obyczajowej, sądzony?

polanskiW tej sprawie wypowie się polski sąd, niemniej jednak przy tej okazji warto jednoznacznie i ostatecznie odpowiedzieć na ważne pytanie – czy powinno wydawać swoich obywateli innym krajom, w ramach ekstradycji?

Otóż absolutnie nie! I taka zasada powinna stać się zapisem konstytucyjnym. „Polska nie wydaje własnych obywateli obcym państwom”.

To oczywiście nie oznacza, że na terenie naszego kraju nie będziemy surowo karać wszystkich przestępców, niezależnie od ich dorobku, zamożności czy wpływów.

Siłę państwa buduje m.in. jego stosunek do własnych obywateli, którzy powinni być przez nie szanowani i chronieni. W ten sposób buduje się zaufanie obywateli do własnego państwa i na odwrót.

Jeśli zatem marzymy o silnej Polsce – wspomniany zapis powinien znaleźć się w konstytucji, być może już zupełnie nowej konstytucji.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika