Ebola czyli śmiercionośny afrykański wirus. O czym warto wiedzieć? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.08.2014

Ebola czyli śmiercionośny afrykański wirus. O czym warto wiedzieć?

Trwająca w Afryce epidemia śmiercionośnego wirusa Ebola jest największą w historii.

Ebola czyli śmiercionośny wirus. O tym warto wiedzieć

Ebola to inaczej gorączka krwotoczna R1; ciężka, bardzo często śmiertelna choroba zakaźna wywoływana przez wirus Ebola.

Ostatnia epidemia gorączki krwotocznej, która występuje w trzech krajach Afryki, jest największą w historii. Łącznie w Liberii, Sierra Leone i Gwinei zanotowano ponad ,3 tys. zachorowań na Ebolę, z czego ponad 700 przypadków okazało się być śmiertelnymi.

A śmiertelność choroby jest wysoka i waha się w granicach od 50 do nawet 90 procent. Zarazić się nią można poprzez kontakt z krwią, wydzielinami, wydalinami, płynami ustrojowymi zarówno zwierząt jak i ludzi. Nie ma możliwości zarażenia się wirusem Ebola drogą kropelkową. W krajach UE ryzyko pojawienia się Eboli oceniane jest jednak niskie.

Objawy gorączki krwotocznej w początkowym stadium są bardzo zbliżone go objawów grypy. Jest to wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i ogólne osłabienie organizmu. Później pojawiają się także wymioty, biegunka, przekrwienie spojówek, skrócony oddech, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia czynności wątroby, nerek, a na końcu krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne.

Okres rozwoju wirusa trwa od 4 do 2 dni, a zatem kwarantanna, której poddawane są osoby wykazujące objawy, mogące sugerować zachorowanie na gorączkę krwotoczną trwać musi właśnie 21 dni. Po tym okresie obserwacji, gdy nie następują kolejne objawy, można stwierdzić, że chory nie został zarażony wirusem.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika