Elektryczny rower z logo BMW | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.11.2021

Elektryczny rower z logo BMW

Oto wizjonerski jednośladowy pojazd miejskiej mobilności jutra. Zewnętrznie przypomina rower elektryczny, ale oferuje znacznie więcej możliwości.

Napęd elektryczny ma trzy poziomy prędkości dla różnych typów dróg: do 25 km/h na ścieżkach rowerowych, do 45 km/h na drogach miejskich i do 60 km/h na drogach wielopasmowych i pozamiejskich.
AMBY to skrót od „Adaptive Mobility” (adaptacyjna mobilność). Prezentowane na targach IAA 2021 Mobility dwa pojazdy, BMW i Vision AMBY oraz BMW Motorrad Vision AMBY w różnych aspektach interpretują podstawową ideę adaptacyjnej mobilności miejskiej na dwóch kołach.

BMW i Vision AMBY wyraża tę ideę w postaci szybkiego roweru elektrycznego. Działanie wspomagania napędu elektrycznego wymaga stałego pedałowania. BMW Motorrad Vision AMBY charakterem jest bliższy motocyklowi, przyspiesza za pomocą manetki i, co typowe dla motocykla, ma podnóżki zamiast pedałów.

Tryby prędkości jazdy dostępne dla kierowcy są zapisywane w aplikacji na smartfonie. Możliwy jest też ręczny wybór trybu, jak również automatyczne rozpoznawanie lokalizacji i typu drogi za pomocą geofencingu i wynikające z tego automatyczne dostosowywanie prędkości maksymalnej.

Ponieważ nie istnieją jeszcze ramy prawne dla takiego pojazdu z modułową koncepcją prędkości, pojazdy studyjne „AMBY” mają być impulsem dla ustanowienia odpowiednich podstaw prawnych promujących takie rozwiązania.

BMW i Vision AMBY oferuje szerokie możliwości zastosowania jako drugiego pojazd w rodzinie albo jako wstępu do świata zelektryfikowanych jednośladów napędzanych pedałami. Sprytne rozwiązanie z trzema trybami jazdy znacznie rozszerza zakres działania konwencjonalnego roweru elektrycznego.

Stylistyka BMW i Vision AMBY charakteryzuje się wizualną lekkością i mocnym, atletycznym charakterem. Nowoczesna geometria ramy wygląda jak połączenie roweru szosowego i sportowego e-bike’a, ale z każdym detalem pokazuje, że potrafi więcej niż konwencjonalny rower elektryczny.

Akumulator umieszczony jest w obrębie ramy. Pojemność 2000 Wh umożliwia w zależności od trybu jazdy zasięg do 300 km. Dzięki technologii szybkiego ładowania można go naładować już w trzy godziny.
Niewymagający konserwacji pasek zębaty zapewnia przenoszenie napędu, a przekładnia jest zintegrowana z napędem. Wysokiej jakości jednostronny wahacz znany do tej pory tylko z BMW Motorrad łączy tylne koło z ramą.

amortyzacji z przodu i z tyłu wynoszący 120 mm jest idealny do wszystkich zastosowań w mieście i wokół niego do prędkości 60 km/h. Większe i szersze niż zwykle opony na obręczach o średnicy 27,5 cala zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo nawet przy większych prędkościach. Mostek stanowi część ramy i ma bardzo techniczny i szlachetny wygląd. Lampka jest zintegrowana z szeroką kierownicą i ma postać wąskiego, poziomego paska diodowego, co podkreśla nowoczesny, techniczny wygląd tej części ramy.

Tylna lampka to pionowy element diodowy osadzony w sztycy podsiodłowej. Pod spodem znajduje się wyświetlacz typu e-ink, który informuje o używanym trybie jazdy. Zrównoważony rozwój nie tylko w zakresie koncepcji: uwagę zwraca rama (aluminium wtórne), a także części kierownicy i osłony akumulatora („Floating Grey Polymere”) wykonane z tych samych materiałów z recyklingu, co części BMW i Vision Circular, które również miało swoją premierę na targach IAA 2021 Mobility. Po zakończeniu cyklu życia produktu materiały te łatwo można ponownie włączyć do obiegu materiałowego BMW Group.

Smartfon jako kluczyk: aplikacja umożliwia użytkownikowi aktywowanie BMW i Vision AMBY do jazdy, wczytywać zapisane kategorie prawa jazdy oraz na żądanie skorzystać z odpowiedniego, niezbędnego ubezpieczenia. Ponadto, podobnie jak w aplikacji BMW, dostępne są jeszcze inne podstawowe funkcje (np. kontrola aktualnego i planowanego stanu naładowania).

Elektrycznie regulowana sztyca jest biometrycznie optymalizowana w celu dopasowania do profilu zapisanego w aplikacji i odpowiednio dostosowywana przed jazdą na podstawie wcześniej wprowadzonych danych, takich jak wzrost i przekrok.

Autor

- Gazeta BałtyckaMoto Replika