Europejskie puchary celem Lechii Gdańsk | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.07.2014

Europejskie puchary celem Lechii Gdańsk

Lechia Gdańsk zakończyła ostatni sezon na czwartym miejscu po rozegraniu 37 kolejek. To dość satysfakcjonujący wynik, lecz aspiracje trójmiejskiego klubu są duże i celem na rozpoczynające się wkrótce rozgrywki jest zajęcie jeszcze lepszej pozycji, która umożliwi wtedy grę w europejskich pucharach. W ciągu ubiegłych kilku tygodni doszło do wielu zmian, przede wszystkim zatrudniony został nowy trener i wzmocniono zespół kilkoma piłkarzami z Polski i z zagranicy.

Stadion Lechii Gdañsk (PGE Arena)/Gazeta Bałtycka

Sezon 2013/2014 Lechia może uznać za udany. Po rundzie zasadniczej (30 kolejkach) uplasowała się na ósmej pozycji i udało się jej trafić do tzw. grupy mistrzowskiej (pierwsze osiem drużyn). Na koniec rozgrywek Ekstraklasy zajęła czwarte miejsce. Włodarze klubu są, co prawda, zadowoleni z tego osiągnięcia, jednak w nadchodzącym sezonie oczekują od sztabu szkoleniowego i piłkarzy awansu do europejskich pucharów, czyli będą musieli zająć przynajmniej trzecie miejsce.

W połowie czerwca w Gdańsku pojawił się nowy trener, który zastąpił Ricardo Moniza. Portugalczyk Joaquim Machado został zaprezentowany mediom. Ten niespełna 48-letni szkoleniowiec wcześniej pracował w Portugalii i krótko na Węgrzech. W zeszłym sezonie prowadził drugoligowy GD Chaves, z którym zakończył zmagania na ósmym miejscu. Asystentem Machado jest jego rodak, Fernando Festa.

QuimMachado_Lechia

Nowy trener Lechii Gdańsk, Joaquim Machado (po prawej)

Zatrudnienie Machado było dostatecznie przemyślane. Andrzej Juskowiak, wiceprezes ds. sportowych Lechii, uważa, że z Machado gdański zespół jest w stanie zakończyć sezon wśród trzech najlepszych drużyn Ekstraklasy.

Do istotnych zmian doszło również w kadrze Lechii. Wybrzeże opuściło trzynastu piłkarzy (jeden wrócił z wypożyczenia), dziesięciu nowych zawodników zaś zostało zakontraktowanych. Co więcej, wykupiony z Tereka został Maciej Makuszewski. Poza tym na rok wypożyczono Adłana Kacajewa (Terek Grozny) i Mavrouidisa Bougaidisa (rezerwy Granada CF).

Zarząd Lechii zdecydował się wykupić Makuszewskiego za 500 tys. euro. Tyle samo kosztował Ariel Borysiuk, który ostatnie pół roku spędził w Rosji na wypożyczeniu z FC Kaiserslautern. Niewiele więcej, tj. 600 tys. euro, pomorski klub wydał za transfer Bartłomieja Pawłowskiego. 21-latek ma za sobą nieudaną przygodę w Maladze. Był tam wypożyczony z Widzewa Łódź. 250 tys. w unijnej walucie wyniosła natomiast suma odstępnego za Adama Dźwigałę, wychowanka Jagiellonii Białystok. Sprowadzono ponadto bramkarza z GKS-u Bełchatów, jakim jest Damian Podleśny, za 100 tys. Co więcej, nie trzeba było rzekomo nic przelewać AS Saint-Etienne za pozyskanie Serba Danijela Aleksicia.

Z kolei na zasadzie wolnego transferu do Gdańska trafiło trzech graczy, w tym dwóch Portugalczyków, mianowicie Diogo Ribeiro i Tiago Valente. Ten pierwszy ma 23 lata i występuje na pozycji napastnika, związał się na rok z Lechią. Drugi natomiast w kwietniu br. obchodził 29 urodziny i gra jako środkowy obrońca. Parafował on dwuletnią umowę. Numerem jeden w bramce Lechistów będzie Dariusz Trela. Poprzednio występował on w Piaście Gliwice, a wraz z końcem sezonu 2013/2014 przestała obowiązywać go umowa z tym klubem, dlatego trafił do Gdańska za darmo. Obecnie trwają z byłym już obrońcą Lecha Poznań, Mateuszem Możdżeniem. Jeśli piłkarz zaakceptuje ofertę Lechii, w ciągu najbliższych dni powinien zostać zaprezentowany jako nowy gracz Biało-Zielonych.

Łukasik_Lechia2014

Nowy i najdroższy nabytek Lechii tego lata, Daniel Łukasik

Najdroższą transakcją Juskowiaka jest zakup Daniela Łukasika z Legii Warszawa. 23-latek kosztował 800 tys. euro. Z Lechią podpisał czteroletni kontrakt. Gdański klub zarobił tylko na jednym piłkarzu, na Pawle Dawidowiczu, który przeszedł do Benfiki Lizbona za dwa miliony euro.

Władze Lechii postanowiły nie przedłużać umów z Deleu i Krzysztofem Bąkiem. Za darmo z klubu odeszli: Christopher Oualembo, Maciej Kostrzewa i Paweł Buzała. Gdańszczanie nie zarobili również na transferze Sebastiana Madery. W ramach rozliczenia za transfer Dźwigały do Białegostoku powędrował Patryk Tuszyński.

W barwach Lechii nie zobaczymy już Jarosława Bieniuka, który zakończył piłkarską karierę. Najaktywniejszym przedstawicielem Ekstraklasy w obecnie trwającym oknie transferowym jest Lechia. Co więcej, trójmiejski klub najwięcej wydał na transfery i najwięcej na nich zarobił spośród reszty. Działacze gdańskiej drużyny są zadowoleni z dotychczasowych dokonań na rynku transferowym. Na każdej pozycji jest konkurencja, choć niektórzy uważają, że Juskowiak powinien postarać się o angaż prawego obrońcy. Co ciekawe, w ostatnich sparingach na tej pozycji grał głównie Marcin Pietrowski, który jest defensywnym pomocnikiem. Pietrowski nie może jednak być pewny tego, że zostanie podstawowym obrońcą Lechii w przyszłych miesiącach, ponieważ o miejsce w składzie rywalizuje z 18-letnim Paweł Stolarskim.

Przygotowania do nowego sezonu Lechia rozpoczęła 20 czerwca. Dziesięć dni później zespół udał się do Grodziska Wielkopolskiego. Przed wyjazdem Lechiści mierzyli się z Olimpią Grudziądz. Podopieczni Machado wygrali to spotkanie 1:0 po golu Stojana Vranjesa. Podczas pobytu w Wielkopolsce gdańszczanie przegrali z Lechem Poznań 0:3 i pokonali Górnik Zabrze 3:1. W tym sparingu gole zdobyli znowu Makuszewski i ponownie Vranjes. Padły też gole samobójcze w wykonaniu Seweryna Gancarczyka i Rafał Janickiego. Po powrocie na Pomorze Lechia doznał porażki w Chojnicach z APOEL-em Nikozja 1:2. Pierwszą i jedyną bramkę dla Lechii zdobył Aleksić. Ostatni mecz towarzyski przed startem sezonu odbędzie się 12 lipca przeciwko Panathinaikosowi Ateny w Gdańsku na obiekcie przy ul. Traugutta.

Lechia zainauguruje sezon 2014/2015 w Ekstraklasie 19 lipca o godz. 18.00 (sobota) w Białymstoku z tamtejszą Jagiellonią. Premierowy pojedynek na PGE Arenie w nowym sezonie rozegrają 25.07 (piątek) o godz. 20.30. Rywalem będzie Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Dotychczasowe (letnie) transfery Lechii:

  • Przybyli:

Danijel Aleksić (AS Saint-Etienne), Ariel Borysiuk (FC Kaiserslautern), Mavroudis Bougaidis (Granada CF B), Adam Buksa (Novara Primavera), Diogo Ribeiro (Sporting Braga B), Adam Dźwigała (Jagiellonia Białystok), Adłan Kacajew (Terek Grozny; wypożyczenie), Daniel Łukasik (Legia Warszawa), Maciej Makuszewski (Terek Grożny; transfer definitywny), Bartłomiej Pawłowski (Widzew Łódź), Damian Podleśny (GKS Bełchatów), Tiago Valente (FC Pacos de Ferreira), Dariusz Trela (Piast Gliwice)

  • Ubyli:

Krzysztof Bąk (koniec umowy), Jarosław Bieniuk (zakończenie kariery), Paweł Buzała (Górnik Łęczna), Paweł Dawidowicz (Benfika Lizbona), Deleu (koniec umowy), Aleksander Jagiełło (Legia Warszawa; powrót z wypożyczenia), Maciej Kostrzewa (rozwiązana umowa; Wisła Płock), Sebastian Madera (Jagiellonia Białystok), Christopher Oualembo (Academica Coimbra), Adam Pazio (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Bartłomiej Smuczyński (Nieciecza KS; wypożyczenie), Paweł Szokaluk (koniec umowy), Patryk Tuszyński (Jagiellonia Białystok)

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>