Gdańsk: opłaty za parkowanie w górę. "Miasto znów chce nas złupić" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.03.2019

Gdańsk: opłaty za parkowanie w górę. „Miasto znów chce nas złupić”

chce rozszerzyć strefę płatnego parkowania. W górę mają pójść także opłaty za postój. To kolejny etap uderzania w kierowców – komentują mieszkańcy.

Miasto pod kierownictwem prezydent Aleksandry Dulkiewicz znów szuka dodatkowych środków w kieszeni kierowców. Stan miejskich jezdni pozostawia coraz więcej do życzenia, drogi są wąskie i dziurawe, brakuje w mieście darmowych parkingów, teraz dodatkowo mają wzrosnąć opłaty za płatne parkowanie. Propozycje zmian zostaną poddane pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska 28 marca.

– Okazuje się, że w Gdańsku posiadanie i wykorzystywanie samochodu to naprawdę będzie przywilej dostępny nielicznym. To towar luksusowy – słyszymy od mieszkańców. – Normalnych ludzi próbuje się albo upychać do komunikacji miejskiej, która funkcjonuje fatalnie, albo posadzić na rower. Ci, którzy nie mają takiej możliwości, albo mieszkają poza strefą komunikacji publicznej, stają się w zasadzie z życia. Miasto zamiast nam życie ułatwiać, robi wszystko, żeby jeszcze je utrudnić i zwyczajnie nas złupić.

Gdańscy kierowcy często muszą zmagać się z takim problemem. (fot. Gazeta Bałtycka)

W projekcie nowelizacji Uchwały Rady Miasta Gdańska regulującej funkcjonowanie strefy płatnego parkowania zaproponowano dotyczące włączenia nowych ulic do poszczególnych płatnych sektorów. W tej grupie znalazły się ulice w centrum Gdańska – Targ Rakowy oraz 3 Maja. Oprócz nich poborem opłat za objęte zostaną sektor Długie Ogrody, a także Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Nowe Ogrody. Na Starym Mieście północna granica sektora zostanie przesunięta do ul. Popiełuszki, z kolei we Wrzeszczu postój pojazdu w okolicach ul. Pawłowskiego również będzie wymagał uiszczenia opłaty.

Objęcie tych ulic poborem opłat za postój pojazdu jest odpowiedzią na głosy mieszkańców Śródmieścia oraz członków Rady Dzielnicy, którzy borykali się z problemem długotrwałego zajmowania miejsc parkingowych przez osoby niebędące mieszkańcami dzielnicy oraz konieczności zwiększenia rotacji parkujących aut– wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa.

Miasto planuje także wydłużenie okresu poboru opłat w sektorze Główne Miasto oraz na ulicy 3 Maja do godziny 20:00, zatem po zmianie płacić za postój trzeba będzie  w godzinach 9:00 – 20:00.

Nowe stawki opłat

Drugą grupą zmian jest wprowadzenie nowych stawek opłat jednorazowych i dodatkowych. Opłaty jednorazowe za postój pojazdu samochodowego na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska w strefie płatnej:

  • za pierwszą godzinę – 3,30 zł (dotychczas 3 zł)
  • za drugą godzinę – 3,90 zł (dotychczas 3,60 zł)
  • za trzecią – 4,60 zł (dotychczas 4,30 zł)
  • za czwartą godzinę i następne – 3,30 zł  (dotychczas 3 zł)

Wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój według nowych zasad wynosić będzie 200 zł (dotychczas 50 zł). W przypadku wniesienia opłaty dodatkowej w terminie 7 dniu (nie częściej niż 2 razy w roku kalendarzowym) jej wysokość ustalono na poziomie 130 zł (dotychczas 30 zł).

W planach miasta zatem kolejne podwyżki, nie słyszymy jednak o nowych bezpłatnych parkingach, nie słyszymy o naprawianiu ulic po zimie. Wiele wskazuje na to, że stanie się miejscem przeznaczonym tylko dla najbogatszych i dla… wybranych urzędników, którzy – jak wiadomo – mogą liczyć na darmowy abonament na w miejscach płatnych. W mieście istnieją także miejsca parkingowe prawdopodobnie specjalnie zarezerwowane dla wybranych urzędników. Nic nam nie wiadomo o tym, aby podobne miejsca przewidziano dla mieszkańców…

Zmiana zasad wydawania kart opłaty zryczałtowanej mieszkańca

Propozycje zmian obejmują nowe stawki opłat zryczałtowanych dla mieszkańca za postój pojazdu na posesji graniczącej z drogą publiczną, na której pobierana jest opłata za postój. Wydanie karty dla pierwszego pojazdu będzie kosztować 120 zł rocznie. Dla drugiego pojazdu to konieczność zapłacenia 30 zł na miesiąc (360 zł rocznie), zaś dla trzeciego i każdego następnego – 40 zł miesięcznie (480 zł rocznie).

źródło: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.Moto Replika